Rahatsız edici düşüncelerden nasıl kurtulabilirim?

Hamsi ismaH

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar çok fazla takıntılı olmaya başladım ve bu beni rahatsız etmeye başladı. Kafam çok dolu. Yapacağım şeyleri düşünürken sıralamasını falan yapmaya çalışıyorum. Bir oyun yüklerken oynamak için indirmiyorum. İndirince kararsız kalıp siliyorum sonra başka bir oyun yüklüyorum.
Ders çalışırken hep çalışacağım dersi yapacağım şeyi kağıda yazmak zorunda hissediyorum, bunu yapıp duruyorum. Masamda her şeyi simetrik yapmaya çalışıyorum ve asla memnun olmuyorum. Soru çözerken bile işlemim yamuk olduğunda silip baştan yazıyıyorum. Çok rahatsızım ve kafam çok fazla düşüncelerle dolu.

Aynısını bende yaşıyorum.
Her gün format atma alışkanlığım var.
Arkadaşlar çok fazla takıntılı olmaya başladım ve bu beni rahatsız etmeye başladı. Kafam çok dolu. Yapacağım şeyleri düşünürken sıralamasını falan yapmaya çalışıyorum. Bir oyun yüklerken oynamak için indirmiyorum. İndirince kararsız kalıp siliyorum sonra başka bir oyun yüklüyorum.
Ders çalışırken hep çalışacağım dersi yapacağım şeyi kağıda yazmak zorunda hissediyorum, bunu yapıp duruyorum. Masamda her şeyi simetrik yapmaya çalışıyorum ve asla memnun olmuyorum. Soru çözerken bile işlemim yamuk olduğunda silip baştan yazıyıyorum. Çok rahatsızım ve kafam çok fazla düşüncelerle dolu.

Kendini bunun zıttı gibi rahat hissetmeye çalış, zorla demiyorum sadece düşün ama zıttını rahat olduğunu düşün bunu yaptıkça gittikçe azalacak aynı suç ve adalet gibi.

OKB dediğimiz zımbırtı olabilir. Obsesif kompulsif bozukluk; açılımı.

Obsesyon(Takıntı): Akla bir düşünce gelir. Örnek olarak ışığı açıp kapatma.

Kompülsiyon(Zorlantı): Kafaya takılan (Obsesyon) bir işi eyleme dökmek. Işığı kapatıp açma gibi bir sıkıntı oluyor. Ne kadar yaparsan yap, asla tatmin olmuyorsun.

Bende çok sık el yıkama alışkanlığı vardı. Abdest takıntısı olanlar banyodan çıkmak bilmiyor.😄

Bunun nice örnekleri var. Aşırı rahatsızlık duyuyorsan psikiyatriye gitmende fayda var. Ben musluğu açıp kapatıyor, ellerimi çok yıkıyordum. Normalde de psikiyatrik olaylar için hap kullanıyorum fakat o arada da bu OKB gelip geçti bende.

Çok para harcama, özgüven patlaması, çok enerjik sıkıntılar varsa, buna da manik atak diyoruz.

Not: Benim dediğim teşhis koyma gibi bir şey değil. İnsanda da ara sıra olur öyle şeyler. Hepsi de hastalık değil. Gelip geçici oluyor kimisi.

Keşke benim de sizin gibi olsa kafamda bitmek bilmeyen bir şey sanki kafamı sıkıyorlar gibi heyecan korku onun arası bir his ve geçmiyor kafayı yiyorum bazen şu an bunu yazarken de var biraz ne yapacağımı bende bilmiyorum.

İşin uzmanı değilim muhtemelen sizde obsesif kompulsif bozukluğu bulunmakta. Bunun çözümünü ancak ve ancak psikiyatri uzmanlarından destek (yardım) alarak çözmen gerekiyor. Allah yardımcın olsun.

İşin uzmanı değilim muhtemelen sizde obsesif kompulsif bozukluğu bulunmakta. Bunun çözümünü ancak ve ancak psikiyatri uzmanlarından destek (yardım) alarak çözmen gerekiyor. Allah yardımcın olsun.

Onu biraz araştırdım ama bende OKB olduğunu düşünmüyorum. Onun biraz daha altlarındayım
Aynısını bende yaşıyorum.
Her gün format atma alışkanlığım var.

Kendini bunun zıttı gibi rahat hissetmeye çalış, zorla demiyorum sadece düşün ama zıttını rahat olduğunu düşün bunu yaptıkça gittikçe azalacak aynı suç ve adalet gibi.

Hocam Google'da biraz gezdikten sonra bile tarama verilerini temizleyesim geliyor. Önbelleği falan temizliyorum. Ya da hep böyle PC'de gereksiz şeyler olmasın diye tarama yapıyorum. Didik didik dosyaları gezip siliyorum. Ama şuan kontrol edebiliyorum bu durumu. İstesem yapmayabilirim. Bu rahatsızlık olmasın diye de yapmıyorum bazen.

Mesela izleyeceğim video listesi yaptım diyelim not defterinde.

Matematik 2. Dereceden Eşitsizlik
FİZİK TORK

Böyle bir durum olursa 2'sinden birini düzeltesim geliyor. Ya ikiside büyük harf olacak. Ya da ikiside baş harfleri büyük olacak. Sonra kendi kendime diyorum ki: "Boş ver böyle kalsın. Çok takıntı yapma" daha sonra;

BiYoLoJİ SoLUnum yazarak listeye ekliyorum.
Kendi kendime kafamın içinde: "Al bak. Düzensiz olunca ne olacak sanki" diyorum
Daha sonra: "Niye böyle yazdımki rastegele yazsaydım ne olacaktı ki? Direk yazsaydım işte. Niye o kadar uğraştım?" gibisinden.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı