Rehber Raijintek Ponos MS4 alınır mı?

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhabalar, uzun sürenin ardından bir kasa rehberiyle karşınızdayım. Bugün sizlere çoğu insanın bilmediği veya unuttuğu bir ürün olan Raijintek Ponos MS4 model kasayı göstereceğim.

Raijintek Ponos'un iki farklı modeli var. MS4 ve TG4 olmak üzere 2 model var. MS4 mesh panel, TG4 ise temperli cam panel. Ben mesh panel inceleyeceğim.

Ürünün görseliyle başlayalım.

1619378417756.png

Ürün, dahili olarak 4 adet 120mm ARGB dual ring fan ile geliyor. Bu fanların modeli Raijintek IRIS 12 ARGB.

Raijintek IRIS 12 ARGB'ye buradan detaylı bakabilirsiniz.

1619378637050.png

Dahili ARGB kontrolcüsü bulunuyor. Ekstra 2 tane daha ARGB fan ilavesi yapabilirsiniz buraya takarak.

1619378676756.png

Kasada oldukça fazla kablolama tüneli var. Rahatça kablolama yapabilirsiniz. PSU Shroud'da da açıklık var, eğer RGB aydınlatmalı bir PSU'ya sahipseniz veya ROG Thor gibi bir PSU'nuz varsa burada şık gözükecektir.

aksdkjas.png

2 adet HDD kızağı mevcut, arka kısım bu şekilde.

1619378929934.png

Ekran kartı desteği;
  • 390mm.
İşlemci soğutucu desteği;
  • 165mm.
Malzeme;
  • 0.6mm SPCC.
  • 4mm temperli cam.
Anakart desteği;
  • ATX.
  • Micro ATX.
  • Mini ITX.
  • E-ATX.
  • EE-B.
Kasanın ağırlığı;
  • 8.5 kilogram.
HDD ve SSD desteği;
  • 3 adet 3.5'' HDD ve 2 adet 2.5'' SSD desteği mevcut.
  • Eğer HDD takmayı düşünmüyorsanız SSD desteği 5'e kadar artabiliyor.

ASKLDSAK.png

Ön portlar;
  • 2 adet USB 2.0.
  • 1 adet USB 3.0.
  • Kulaklık girişi.
  • Mikrofon girişi.
  • Reset tuşu.
  • Power tuşu.
1619379189592.png

Reset butonu ile LED kontrolü yapabiliyorsunuz, bu şekilde belirtilmiş.

askjdjask.png

ascsa.png

Kasanın altında 1 adet PSU için toz filtresi mevcut.

Fan desteği;
  • Ön: 3x120mm.
  • Arka: 1x120mm.
  • Üst: 3x120mm veya 2x140mm
  • Anakart tepsisi: 2x120mm.

aksdj.png

Ön panelde 360mm toz filtresi mevcut. Ön panele sıkıştırılmış, mıknatıslı değil. Olsun, varlığı yeter.

Sıvı soğutma desteği;
  • Üst: 120, 140, 280, 360mm.
  • Ön: 120, 140, 280, 360mm.
  • Arka: 120mm.
  • Anakart tepsisi: 120, 240mm.

Kasanın sıvı soğutma desteğinde epey bi' kafa karışıklıkları var.

1619380287702.png

Kasanın sitesinde şu görsel var, bu görsele göre kasa maksimum 280mm sıvı soğutma destekliyor.

Ama kasanın özellikler kısmında indiğimizde ise 360mm desteği olduğu belirtilmiş.

1619380372279.png

Kasanın tanıtım videosunda da üst panele 360mm sıvı soğutma takılmış.

1619380751827.png

Neden böyle yanlış bilgi verilmiş anlamadım.

1619381094877.png

Teknobiyotik, Ponos MS4 incelemesine de üst panele 360mm desteği olduğunu belirtmiş. Yalnız burada da şöyle bir şey yazmışlar, bottom 120, 240, 280 yazılmış. :ROFL: Kasanın sıvı soğutma desteğiyle bi' alıp veremedikleri var.

akjsjkal.png

Anakart tepsisine takacağınız fanlar için kasanın arka kapağında fanların denk geldiği yerde olacak şekilde ızgara tasarımı yapılmış.

askdjk.png

Toparlayalım, artılarına ve eksilerine başlayalım.

Artıları;
  • Mesh panel olmasından ötürü hava akışı güzel.
  • 4 adet ARGB fan ile geliyor, ortalama kalitede de olsa ARGB olmasından ötürü ve tek başına bir ARGB fanın pahalı olmasını düşünürsek güzel detay.
  • 390mm ekran kartı desteği oldukça uzun.
  • Anakart desteği devasa. Anakartım sığar mı gibi bir düşüncenizin olacağını pek sanmıyorum.
  • Fan desteği oldukça fazla opsiyonel olarak.
  • Kablo tüneli oldukça fazla.
  • Alt, üst ve ön panelde olmak üzere 3 adet toz filtresi mevcut.
  • ARGB kontrolcüsü bulunuyor.
  • Dikey ekran kartı desteği bulunuyor.
Eksileri;
  • Double ring ARGB aydınlatmayı herkes sevmiyor.
  • Çok fazla kablo tüneli var ancak kablo tünellerine kauçuk koysalar güzel olurmuş.
  • İşlemci soğutucu desteği biraz daha fazla olabilirdi. 165mm üst seviye bazı modeller için sıkıntı. Aynı zamanda yüksek profilli RAM sahibiyseniz yine sıkıntılı.
  • Anakart tepsisine fan takılabilme, hatta radyatör takılabilme özelliği güzel ancak bunu yapacaksanız kablo tünellerinin üstünü örteceğiniz için biraz sıkıntılı bir durum. Corsair 5000D Airflow'daki gibi bir tasarım yapılması gerekirdi böyle bir fikir düşünüldüyse. Kablo tünelleriyle fan yuvaları ayrı yerde.
1619381655192.png

Sonuç;

Şu an Teknobiyotik'te 727 TL'ye satılıyor. Özelliklerine bakacak olursak bayağı dolu dolu bir kasa. 727 TL'yi sonuna kadar hak ettiğini söyleyebilirim. Tabii son karar yine sizde bitiyor.

Kaynak;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sıvı soğutma desteği için çok fazla yanlış bilgi var, bir şey söylemek istemiyorum. :D

Eğer fiyatı artmazsa ben bu kasayı öneririm. Teknobiyotik, anlık artışları yansıtmada çok şahane bir firma malum. 😑
Şu sıvı soğutma desteği netliğe kavuşsa daha iyi olurdu. Onun dışında mükemmel bir kasa olduğunu düşünüyorum. Atarlı admin online değilse bi' soracağım.

Hayatımda bu kadar kötü pompa tasarımı görmedim.
Hepsi bir şey sallamış. :D
-Abi yazıyorum 360mm.
+Dur kardeşim yazma işimiz var.
-280 yazdım abi.
+Yaz kardeş 360mm.
-Abi yazdım işte ugrastirma beni, resimlere 360mm soğutma koyarız anlarlar.

Böyle bir konuşma oldu galiba.

@BerkayZ87 Benimde uzun süredir takip ettiğim bir kasa, o sıvı soğutma muhabbetini bende bir türlü çözemedim. Ara ara farklı isimlerle soruyorum, neredeyse hepsinde farklı cevap veriyorlar.😆Chatten sordum,yukarıya 360mm takılır dediler. Mesaj attım, görsellerde 280mm yazıyor takılmaz dediler. Telefonla aradım, 280mm resmi olarak takılır ama 360mmninde takılabilme şansı var, lakin yan 3 lü fanlardan en üsttekini kullanamazsınız dediler. Bence en mantıklı açıklama bu, zaten 3 tane 120mmlik fan desteği var yukarının, radyatör neden takılamasın?

(Kasanın önüne radyatör takma fikrine karşıyım, zaten radyatör kullanan birisinin işlemcisi çok ısınıyordur. Radyatörden çıkan ısıya yüzünüzü getirin sıcaklığı hissedeceksiniz zaten. Şimdi sen ön tarafa radyatör takarak bu sıcaklığı kasanın içine pompalıyorsun. Nasıl bir mantıkla bunu yapmışlar anlamadım. Tek mantıklı yöntemi, arka ve üstten hava alır önden havayı radyatörle verirseniz belki olur. Lakin odurumda da buram buram sıcak hava size doğru gelecektir.🤣)

Benim kafamı kurcalayan bir şey var aslında bu aralar, Arctic 280mmlik soğutucu almayı düşünüyorum ve bu kasada kullanabilir miyim onun derdindeyim. Radyatör ve fan 6,5cm kalınlık doğruyor. Videoda adam 6.5cm kadar destekler diyor. Sığar mı sığmaz mı bilemedim doğrusu. O yüzden ne kasayı nede soğutucu alma konusunda harekete geçemiyorum bir türlü..

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
58.sn'de yukarıda 360'lık radyatör takıldığını görüyoruz, lakin ürünün resmi sitesinde verdiği görsellerde 280mm'ye kadar desteği var diyor. Nasıl bir şey yapmışlar akıl sır ermiyor arkadaş, hadi pazarlamacıları geçtim sen koskoca bir firmasın, kendinle çelişen 2 bilgi vermişsin orada...

360mm için en son yorumum, eğer üstte kullanılmak isteniyorsa ve gerçekten sığmıyorsa radyatörü kasanın üstüne, dışına alıp hemen altından fanları takmayı deneyebilirler. Vida birkaç mmlik daha uzunsa tutacaktır. Olmadı önde kullanılanılacak yapacak bir şey yok...

Lakin halen içten radyatör+fan olarak kaç cm kadar destek sağlıyor bir türlü bulamadım...🤔

Yeni konular

Geri
Yukarı