Rainbow Six Siege nasıl öğrenilir?

Harita bilgisi çok önemli. Harita bilmeden Caveira, Vigil gibi haritada sürekli dolaşman gereken opertörleri alma. YouTuber falan izle. Bireysel oynamak yerine takıma destek olan operatörleri al. Bandit, Thatcher gibi.

Oyunu çok sakin oynaman lazım. Bir de ses kasma mantığı diğer oyunlar gibi değil, ona alışmaya çalış. Rainforcement (duvarları güçlendirme) kullan. Takıma bilgi ver. Eğer arkadaşların varsa takım olarak gir. Tek başına girdiğin zaman çok kanser olursun. Aklıma şu anlık bunlar geldi.
Kulakiçi kulaklık kullanıyorum ve sol tarafından aşırı az ses geliyor, haliyle ses kasamıyorum. Ancak oyunu hızlı öğreniyorum gibi, bazı karakterlere yarı hakim oldum mesela. Dronları biraz daha iyi kullanıyorum ve takımıma ınfo veriyorum, aimim de iyileşmeye başlıyor. Örnek vermek gerekirse bir round'da pusarak da olsa 3v1 aldım ve sanırım aynı round'u 7 ölme 3 öldürme ile bitirdim.

Senaryo modunu oynayin bol bol, Training de solo oynayin. Yayincilarin (Reembey, zironicdk favorim), turnuvalarin kliplerini izleyin her birinden farkli bir taktik ogreniyorsunuz. Bomba oyunlarindan her kapiya barikat atmayin, dusmanin geldigi noktalari gozunuze kestirip onlari yavaslatmak adina o bolgelete barikat atin. Oyun ici sohbeti tamamen kapatin yeni baslayanin infoya ihtiyaci yok cunku heyecandan genelde infoya gore oynayamiyor. Oyunun Newcomer modu var bol bol onu oynayin haritalari ogrenin. Ve lütfen 50lvl olur olmaz Ranked girmeyin, daha ogrenecek cok seyiniz var... İyi oyunlar, basarilar dilerim

Ayarlarda eşleştirme tercihlerini aç, orada eğitim modu maç ayarları var. Orada rehine koruma ve bomba modlarını aç, aşagıda da haritalar var. Şu anda oynanan haritaları aç, gerisini kapat. O sana kalmış.

Önce normal sonra zorluğu arttırarak git, Aim'in düzelir. Silahlarla farklı eklentiler takarak oyna biraz da. Oyle de silahin mekaniklerini kavrarsın, tabii her operatör için ayrı.

Taktiklere gelirsek; Rainbow oynayanları YouTube veya Twitch'te arattir, bul, izle nasıl oynadıklarını. Orada kavrarsın, Aim'i de iyileştirdiğinde o zaman kendin derecesiz maç atarak daha da tecrübe kazanırsın. O zaman keyifle oynarsın 👍

Yeni başladıysan eğer saldırılarda thermite, thatcher, hibana, Sledge, Maverick, Buck gibi operatörlerde uzmanlaşmaya çalışmanı önerebilirim. Ayriyetten Aim olarak bahsedilen şey her ne kadar önemli olsada mantık, strateji, savaş sırasında verilen bilgilendirmeler (infolar) bence oyunun kaderini belirliyor. Sledge ve Buck Oyunda Takım arkadaşlarınıza vereceğiniz bilgilendirmeler konusunda da önemli yani bahsettiğim dikey oyun kurma rakip takım bodrumu yani en üst kat hariç diğer katları savundugunda sledge ve buck ile savundukları bölgenin bir üst katında zemindeki ahşap barikatları kırarak düşmanlarınızın oda içerisinde güvenli pozisyon almalarını engelleyebilir ayrıca odaya baskınlık kurmaya çalışan dostlarınıza düşmanların konumları hakkında bilgilendirmeler de bulunabilirsiniz. Oyunda saldırı kısmında daha çok önemli tüyolar var fakat Bu belirttiğim saldırı operatörleri ile güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Ileriki zamanlarda zaten tavsiyeye ihtiyacınız olmayacak kendi stratejinizi kendiniz belirlemek zorunda kalacaksınız çünkü rakipler ileriki zamanlarda bu bahsettiğim taktikler ve buna benzer taktiklerin farkında olup ona göre davranacaktır. Savunmaya gelecek olursak başlangıçta dayanıklılığı yüksek ya da takım için faydası dokunacak operatörler de uzmanlaşmak daha mantıklı. Mesela Doc, Rook, Castle, Echo, Mira, Maestro, gibi kahramanlar ekibiniz için oldukça faydalı operatörler. Bunları belirtmemin sebebi oyuna yeni başladığınız için savunmada oda çevresinden ziyada odayı kontrol altında tutmanız. Zamanla diğer oyuncuların kullandıkları ve operatörlere bakarak zaten savunmada aslında korumanız gereken oda içerisinde kapalı kalmanın ne kadar mantıksız olduğunu anlayacaksınız. Odayı kontrol altında tutmayı öğrendikten sonra artık otomatik olarak gözünüz Ela, Pulse, Vigil, Bandit, Jager Gibi karakterlere kayacak ve böylelikle korumanız gereken odanın çevresindeki odalarda konum alabilmeyi ya da savunmada iken dikey oyun kurulmasını engellemeye çözebilmiş olacaksınız. Yine saldırıda da olduğu gibi savunmada da önemli tüyolar var (Bandit Trick, Doc'la Spawn Peek vs.) fakat bunları kendiniz öğrenmeniz sizin için daha mantıklı. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur. İyi Oyunlar.

Oyunu oynayalı 1 saat bile olmamıştır, toplam 2 adet hızlı maç girdim ve az da olsa takımıma yararımın dokunduğu düşünüyorum. Savunmada rook saldırıda ise sledge karakterini oynuyorum, rook iken yere zırh teçhizatı atıyorum ki takım arkadaşlarım zırhlansın. Sonra bariyerleri kurup kamera ile birileri görünürde mi diye kontrol ediyorum, ara sıra da 1 kill alıp ölüyorum. Sledge oynarken o hızlı giden makineyi atıp rakibin yerlerini tespit etmeye çalışıyorum, balyozum ile de barikatları kırıyorum. Q vE E mekaniğini kullanıyorum, aimim ise açıkcası kötü. CS:GO ve Valorant oynamışlığım var fakat bu oyunun aimi daha zor, ayriyeten tuzağa takılıp öldüm ve biri bana chatten noob diye küfür etmeye başladı. Aynı kişi yanımdayken karşımdaki rakibi öldürdüm ancak yanlışlıkla takım arkadaşımı da öldürdüm, ertesi round bilerek beni öldürdü. Var mı oyunun temel mekaniklerini ve karakterlerini öğrenebileceğim bir video? Ek olarak bence oyun anlatıldığı kadar zor değilmiş, yok 200 IQ istiyor herkes oynayamaz falan hikaye...

Aim önemli fakat zekanı kullanarak oyna genellikle pusu kur savunma tarafında rushlama fakat gerektiği zaman geldiğinde rushla duvarlara tuzak ya da delik kur delikten rakibin beklemeyeceği sekilde vurmaya çalış zaten yeni başladığın için herkes rushlayarak oynar sende kolayca avlarsın Max 3 mermiye düşman düşüyor zaten bunun dışında reflexlerini hızlandır ve sesi çok iyi kasmaya çalış.

Harita bilgisi, deneyim, ekip oyunu şart. 1000 saati devirdim hala şaşıtan taktikler ile karşılaşıyorum. Takımında deneyimli arkadaşlar olması önemli, şu oparatörü al, şuraya şunu kur vs. sürekli bilgi alışverişi seni hızlı olgunlaştırır. Ne kadar iyi olsan da takımının ne yaptığını bilmek, uyum gibisi yoktur. Rakibi çözüp ortak akıl ve rakibi kesici stratejilerin sinerjisi gibisi yoktur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2500 saatim var oyunda. Twitchte iyi oynayan bilinen yayıncıları izle çoğunlukla. Taktik öğrenip oyunda uygulamaya çalış. Göreceksin ilerledikçe kendi taktiklerini de yaratacaksın.

Geri
Yukarı