RAM 3 slotta frekansını 6000MHz'den 3600MHz'ye çekiyor

SafderunTR

Hectopat
Anakart
Gigabyte B650m-DS3H
İşlemci
Ryzen 5 7600X
Selam.

Kısaca sorun şu, 2 slot takınca EXPO 1 profile ile 6000MHz kullandığım RAM'lere bir tane daha takıp 3 slot kullanınca, sistem RAM'leri 3600MHz'de çalıştırıyor ve yükseltemiyorum.

Detay: Gigabyte B650M DS3H model, 4 slot DDR5 RAM'li anakarta sahibim. Bilgisayarı ilk alırken 2 adet 16 GB DDR5 Kingston Fury Beast 6000MHz CL36 RAM almıştım. Yaptığım iş sebebiyle 32 GB yetersiz gelmeye başladı. Bende bir 16 GB daha takıp sistemi rahatlatmak istedim. 3. slot için aynı RAM'lerden bir tane daha sipariş ettim. Yeni gelen RAM'i takınca fark ettim ki sistem açıldığında RAM'ler default olarak 3600MHz'de çalışıyordu. BIOS'a girip EXPO profile 1'i devreye alınca da sistem BIOS'a bile giremeden kilitlenip kendini kapatıyor. Yeni aldığım RAM'i söküp BIOS sıfırlayıp açabiliyorum. Ayrıca 2 slot RAM takılı iken RAM'lere overclock bile yapıp kuıllanıyorum. Ancak 3. slot RAM'ler default EXPO profile 1 ile bile açılmıyor.

Şimdi sorum şu, 3 slot kullanmanın dezavantajı nedir? Bu 6000MHz kullanamama sorunun 4. bir RAM takarak çözebilir miyim? Önerileriniz nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimalle Dual channel yanına single channel ram ekleyince stabilize bozuluyor ve DOCP veya XMP profilleri açılamıyor. 4. Slotu da doldurduğunuzda bu problem çözülecektir. Sistemleri ya 1 ya 2 ya da 4 ram ile çalıştırmak en sağlıklısı. 1 bile performanstan kısacaktır single channel olduğundan.

Büyük ihtimalle Dual channel yanına single channel ram ekleyince stabilize bozuluyor ve DOCP veya XMP profilleri açılamıyor. 4. Slotu da doldurduğunuzda bu problem çözülecektir. Sistemleri ya 1 ya 2 ya da 4 ram ile çalıştırmak en sağlıklısı. 1 bile performanstan kısacaktır single channel olduğundan.
Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Ucuz yollu bir çözümü yok mu acaba :D

TÜm Ram'leri satıp üzerine biraz daha ekleyip 4'lü set Ram'lerden alabilirsin. Ya da 4. bir Ram daha eklemek zorundasın. Ya da elindekini satıp sadece 2 Ram ile yoluna devam edeceksin :D

Birebir aynı anakart üzerinde corsair 4x16 ram 6000MHz çalışmıyor. Aynı sorunları birebir yaşadım ve overclock suz 4800 MHz de kullanıyorum. Bios update ile düzelecek beklentisi içerisinde yeni update çıkmasını bekliyorum. 4.ram çözüm olmayacak.

Ekleme: F9a yüklü bende, F9c çıkmış. Bios update yaparak deneyebilir misiniz. Sonucu bana da söylerseniz sevinirim.

Sorunun farkındalar son updatelerde "Improve DDR5 OC performance" yazıyor. Yakında çözüleceğini düşünüyorum
Bende de 9a yüklü. 1-2 saat içinde yükleyip güncellerim konuyu.

Yeni konular

Geri
Yukarı