RAM 3200 MHz sonrası memtest86 hatası

Hyakutake_GC

Hectopat
İyi geceler forumdaşlarım.

Sistemi 3 saat önce kurdum.(Bios güncelledim)
Heaven Bechmark ile test ettim.(2100 küsür puan aldı. MinFPS: 9.3)

Ramleri, xmp siz 3200de çalıştırdım.(Ondan mıdır, bilinmez. Bir kaç kere oyuna girmeden veya 25dk sonra, "PFN_LIST_CORRUPT" adlı mavi ekran verdi.

Ramleri 3000Mhz ye çektim. Şuan Memtest'teyim.(Memtest V8.3) 13. aşama olan Hammer Test'teyim, hata almadım.

Sistem(Eski pcde legacy Win10 kurdum. Altta yazdığım yeni sisteme harddiski UEFİ kurulum yapmadan(legacy olarak takıp, Ekran kartı sürücüsünü güncelleyip, Visual c++ leri yükledim),

Ekran Kartı: Sapphire RX590 Nitro+ SE
Anakart: Msi B450 Gaming Plus Max
İşlemci: Amd Ryzen 5 3600X
Ram: Crucial Ballistix Sport LT gram 3000MHz CL15 2X8 (Oc potansiyeli yüksek olduğu için aldım. 3700 de CL16 kullananlar var.)

Programdan donanımları seçip, (Ram için manuel ayarları gösteren programı diyiyorum.) rami manuel mi yükselteyim yoksa bana rami oc edebilmem için yardımcı olacak birisi var mı?

XMP de profile1-2 yok.

Ramleri CL15 aldım ama, resim kafamı karıştırdı. Birinde CL16, diğer resimde CL15

Dosya Ekleri

• DSC_0002.JPG
    DSC_0002.JPG
    684 KB · Görüntüleme: 79
  • DSC_0001.JPG
    DSC_0001.JPG
    456,8 KB · Görüntüleme: 33
  • DSC_0004.JPG
    DSC_0004.JPG
    544,1 KB · Görüntüleme: 55
  • DSC_0003.JPG
    DSC_0003.JPG
    303 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleme:
3200MHz için 16-18-18-36 1.38V deneyin Memtest ile test edin. Bu belleklerin 3600MHz CL16'ya kadar yolu var. Kendi XPG 3200MHz CL16 belleklerimi 3800MHz CL16'da kullanıyorum.

Son düzenleme:
İyi geceler forumdaşlarım.

Sistemi 3 saat önce kurdum.(BIOS güncelledim)
Heaven bechmark ile test ettim.(2100 küsür puan aldı. Minfps: 9.3)

RAM'leri, XMP'siz 3200DE çalıştırdım.(Ondan mıdır, bilinmez. Bir kaç kere oyuna girmeden veya 25dk sonra, "PFN_LIST_CORRUPT" adlı mavi ekran verdi.

RAM'leri 3000MHz'ye çektim. Şu an memtest'teyim.(Memtest v8.3) 13. aşama olan hammer test'teyim, hata almadım.

Sistem(eski PC'de legacy Win10 kurdum. Altta yazdığım yeni sisteme harddiski UEFI kurulum yapmadan(legacy olarak takıp, ekran kartı sürücüsünü güncelleyip, Visual C++leri yükledim),

Ekran kartı: Sapphire RX590 Nitro+ SE.
Anakart: MSI B450 GAMING Plus Max.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X.
RAM: Crucial Ballistix sport LT gram 3000MHz CL15 2x8 (OC potansiyeli yüksek olduğu için aldım. 3700'de CL16 kullananlar var.)

Programdan donanımları seçip, (RAM için manuel ayarları gösteren programı diyiyorum.) RAM'i manuel mi yükselteyim yoksa bana RAM'i OC edebilmem için yardımcı olacak birisi var mı?

XMP'de profile1-2 yok.

RAM'leri CL15 aldım ama, resim kafamı karıştırdı. Birinde CL16, diğer resimde CL15.

Galiba anladım, DC003 kodlu resimde (Auto) tıklanmış ayarlar var onları değiştirmen gerek hem XMP hem Auto ayarlar olmamalı. Fan kontrolü'de disabel yapacaksın.

Telden yazdığım için zor oluyor.

İşlemciyi test ediyorum. Programda ilk açılışta gelen pencereleri kapattım.
Görüntü gitti.(Uykuya aldı herhalde, formatta sonra kapatmayı unuttum.)
Siz yazın, Ramleri sabah test edeceğim. Teşekkür ederim.
Son durum,
Testi bitirdim(15 dk sürdü)

Dosya Ekleri

• DSC_0005.JPG
    DSC_0005.JPG
    400,5 KB · Görüntüleme: 31
  • DSC_0006.JPG
    DSC_0006.JPG
    397,7 KB · Görüntüleme: 41

Siz yazın, RAM'leri sabah test edeceğim. Teşekkür ederim.

İşlemci sıcaklığı 86 derece gibi?
RAM slotlarından çıkarıp bildiğimiz silgi ile temizle, sonra slotlarına düzgün şekilde tık sesleri gelecek şekilde tak ve dene bakalım.

Siz yazın, Ramleri sabah test edeceğim. Teşekkür ederim.
Son durum,
Testi bitirdim(15 dk sürdü)
Sonuç? İşlemci kaynaklı bir sorun olduğunu sanmıyorum. Mavi ekran yemenin sebebi manuel OC'nin stabil olmamasıydı büyük ihtimal. XMP profil ile sorun yaşadın mı?

Sonuç? İşlemci kaynaklı bir sorun olduğunu sanmıyorum. Mavi ekran yemenin sebebi manuel OC'nin stabil olmamasıydı büyük ihtimal. XMP profil ile sorun yaşadın mı?

Profiller gözükmüyor du. İşlemciyi, parçalsrı yeni taktığım için test ettim. Sizlere sonucu göstermek istedim.(15 dklık değerler nasıl gibisinden)
Sabah deniyeceğim inşallah.

Profiller gözükmüyor du. İşlemciyi, parçalsrı yeni taktığım için test ettim. Sizlere sonucu göstermek istedim.(15 dklık değerler nasıl gibisinden)
Sabah deniyeceğim inşallah.
İşlemci biraz ızınmış ama Prime95 olduğunu düşünürsek normaldir. Dediğim değerlerle Memtest86 yapın. Değer olarak 3600'lere de çıkmaya çalışırız sonrasında.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı