RAM alınırken nelere dikkat edilmeli?

Crucial 8GB Ballistix Sport LT GRAY v3 DDR4 2400Mhz CL16 1.2V PC RAM almayı düşünüyorum ama anakartla alakalı bir şeyler varmış. Nelere dikkat etmek gerekir?

Son düzenleyen: Moderatör:
CL (gecikme) değeri, mHz değeri, marka güvenilirliği, ürün kronik sorunları var mı diye forumlarda araştırma yapmak yeterli. Ayrıca kullandığınız anakart destekliyor mu ? Bu da önemli. 🤔

Crucial 8GB Ballistix Sport LT GRAY v3 DDR4 2400Mhz CL16 1.2V PC RAM almayı düşünüyorum ama anakartla alakalı bir şeyler varmış. Nelere dikkat etmek gerekir?
Aralarında çok fiyat farkı yokken bence 3000MHz RAM alınmalı. Anakart desteklemese bile ileriye dönük olur. CL değerinin en fazla 16 olması ve anakartınıza uyumlu olması da önemli.

XMP desteği olup olmadığı yazar, mHz değerlerine de bakmayı unutma, bellek tipi DDR4 olmasına dikkat et. İşlemcinin de yüksek frekanslara desteği varsa artık alabilirsin :)

Bir RAM anakart listesinde yok ise o anakartta asla çalışmaz mı? Örnek veriyorum XPG marka bir RAM Gigabyte marka anakartın üst seviye anakartlarında var alt seviyelerinde var fakat Z390 Gaming X diye bir modelinde listesinde yok alırsak sorun yaşayacak mıyız?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı