RAM artırmak FPS düşmesini engeller mi?

Öncelikle bir bakımını yapın yaparken de RAM'leri takın.
RAM yükseltmek her türlü mantıklı bir karar olur hem Dual channel olacağından hem de kapasite artacağından.
Zaten arkada bazı şeyler açtığınızda FPS düştüğünü belirtmişsiniz o zaman sıcaklıktan olamaz büyük ihtimal RAM'lerden kaynaklı sorun.

Ekstra olarak da SSD almayı düşünüyorum. Zira bazı dostlar, oyunun HDD'ye kurulmasından ötürü de olabileceğini belirtmişler. Her açıdan sorunu örtmek istiyorum.

Ben de yeni sayılırım bu topraklar da. Bir konu açtım 90 sayfa mesaj geldi :D.

Bu duygu anlatılmaz, yaşanır! Burada olmak çok farklı bir duygu.

Eğer bütçe varsa ve bilgisayarınızı kullanmaya devam edecekseniz RAM yükseltmesi yapıp, termal macun ve temizlik işlemi yapın yoksa sadece temizlik işlemi yapmak bile bir nebze sorununuzu çözecektir.
10 ay uzun bir süre illaki fanlar tozlanmıştır.

Temizlik esnasında RAM'da ekleyeceğim. Ekstra olarak SSD eklemeyi de düşünüyorum.

Bütçe varsa çok iyi olur hem sorununuz çok büyük ihtimalle çözülür hem sisteminiz daha hızlı şekilde çalışır.

Mükemmel insanlarsınız! Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Öneride bulunan ve fikir beyan eden herkese şükranlarımı sunuyorum. Yardımlarınız için minnettarım!

RAM arttırmak FPS düşmesi'un önüne geçer ve %5-10 arası da bir performans artışı yaşarsınız gibi görünüyor. Buna ek olarak drop sorununu direkt olarak RAM'e bağlamamak gerekir. Kullandığınız diskin sağlık durumu ve çalışma durumu da önemli. RAM almadan önce onları test etmekte de fayda var.

Herkese merhaba, dostlarım. Bu benim Sosyal'de ki ilk konum. Yaşadığım heyecan çok güzel ve manidar. Sizlerin zamanını pek almadan direkt konuya geçeyim. Laptop'ım i7 4. nesil mq bir işlemciye, GT 840M grafik kartına ve 8 GB DDR3 1600 MHz bir belleğe sahip. Çoğunlukla CS:GO ve LoL oynamaktayım ve FPS düşmesi sorununa yer yer maruz kalmaktayım. Örnek vermek gerekirse; CS:GO'da herhangi bir problem yok, FPS'yi 60'a sabitliyorum, monitör 60 Hz olduğu için. Sabitlemeyince FPS değerleri 200 dolaylarında geziyor. Arka planda Google Chrome, başka bir program veyahut başka bir tarayıcı açık olunca RAM tüketimi %90-95 dolaylarında dolaşıyor, fan hızlanmaya başlıyor ve bunların sonucunda FPS düşmesi sorunu ile karşılaşıyorum. Halihazırda sistemde bulunan 8 GB belleğin yanına bir adet daha 8 GB bellek ekleyip 16 GB bellek elde ederek çözüm elde etmeyi düşünüyorum. Sizce bu fikir doğru bir çözüm olabilir mi? Siz, değerli Technopat üyelerinin fikir ve önerilerine açığım.

Fazla RAM her zaman iyidir. Özellikle RAM kullanımı önemli oyunlarda daha çok fark edersiniz ama genel olarak tüm oyunlarda az çok fark alacaksınız.

Bu, oyunun ne kadar RAM istediğine bağlı. Max. 8 GB isteyen bir oyunda 16 GB'ın farkını anlamazsınız.
Ama mesela The Last Us Part 1 oynarsanız işe yarar. :)

Yakın zamanda cihazın temizliğini gerçekleştireceğim. O sırada da RAM takviyesi yapacağım. Bunlara ek olarak SSD takviyesi yapsam ve söz konusu CS:GO'yu SSD'ye kursam, ekstra RAM ve temizlik ile birlikte bu sorun ortadan kalkar mı?
Tam tersini yapabilirsiniz. Windows'u SSD üzerine,HDD üzerine de diğer dosyalar veya oyunlarınızı kurabilirsiniz.

Geri
Yukarı