RAM artışı ile FPS artar mı?

Size doğrudan açıklayayım siz bu attığınız RAM'i aldığınızda ve başarıyla anakartınıza yerleştirdiğinizde olacaklar; anakart otomatik olarak yeni aldığınız RAM'in MHz'sini 3000MHz'ye indirecek ve uyumlu çalıştırmaya çalışacak şanlıysanız sorun çıkmaz şanslı değil iseniz iade etmekten başka çare kalmaz.
Ekran kartınız AMD ise 10 ila 20 arasında bir FPS artışı olacaktır.
işlemci.

RAM FPS'yi doğrudan etkilemez. RAM kaynaklı bir takılma yaşıyorsanız onlara çözüm olarak alınabilir ama FPS artışı beklemeyin en fazla 1-5FPS. Bu arada aldığınız RAM'in anakartınız ile uyumlu olduğundan eminseniz alın. DDR, MHz, CL değerleri uyumlu olması için aynı olması gerek.
RAM oynadığı oyuna göre değişmekle beraber FPS'yi gayet de etkiler. Hatta ekran kartının tam kullanıma eriştiği oyunlar hariç artış görmemesi imkansız öyle diyeyim. Mesela örnek vermek gerekirse PUBG'de tek kanal 8 GB RAM ile FPS kalabalık ortamlarda 100'ün altına düşerken 8x2 çift kanal RAM ile 100 altına düşmüyor neredeyse. Yani takılmaların yanı sıra çift kanal olması sebebiyle FPS'i̇ arttırır.

Şu anda Adata'nın 8 GB'lık RAM'ini kullanıyorum (Adata DDR4 8 GB 3000MHz Single XPG Gammix D10 Black RAM). Aşağıdaki belirttiğim RAM'i alıp anakartıma dahil edersem FPS oranında artış olur mu? Malum, günümüzde artık 8 GB RAM yetmiyor.

Ben aynı RAM olduğunu fark etmedim, Aynı RAM ve MHz oranında takmanız mantıklı olur.

RAM oynadığı oyuna göre değişmekle birlikte FPS'yi gayet de etkiler. Hatta ekran kartının tam kullanıma eriştiği oyunlar hariç artış görmemesi imkansız hatta öyle diyeyim. Mesela örnek vermek gerekirse PUBG'de tek kanal 8 GB RAM ile FPS kalabalık ortamlarda 100'ün altına düşerken 8x2 çift kanal RAM ile 100 altına düşmüyor neredeyse. Yani takılmaların yanı sıra çift kanal olması sebebiyle FPS'i̇ arttırır.
PUBG 8GB RAM ile rahatlıkla oynanabilen bir oyun değil zaten takılmalar yaşayarak o tarz düşüşler yaşaması normal. Haliyle 16GB RAM olunca o takılmalar yaşanmıyor ve o kadar düşmüyor. Bazı arkadaşlar örnek vererek konuşuyorum, 60 FPS aldığı oyunda 8GB RAM arttırıp 16GB RAM yapınca 80-100FPS'ye çıkınca FPS'yi doğrudan arttırdı zannediyor sadece RAM dolaylı takılma yemiyor ama bunu anlamıyor. Dediğimiz şey aynı aslında.

Şu anda Adata'nın 8 GB'lık RAM'ini kullanıyorum (Adata DDR4 8 GB 3000MHz Single XPG Gammix D10 Black RAM). Aşağıdaki belirttiğim RAM'i alıp anakartıma dahil edersem FPS oranında artış olur mu? Malum, günümüzde artık 8 GB RAM yetmiyor.

Merhaba Big Boss.
RAM artışı FPS artışını doğrudan etkilemez.
Ama dolaylı yoldan etkisi olur, oyunlarda varsa drop sorununu %90'lık bir oranda çözer.

RAM artışının sağladığı birkaç artı daha;
Açık dünya oyunlarında haritanın yüklenme hızının artması.
Battle Royale oyunlarında silahın ve haritanın yüklenme hızının artması.
Oyunların açılma hızının artması.

Gibi birkaç artı daha sağlar, iyi günler

PUBG 8 GB RAM ile rahatlıkla oynanabilen bir oyun değil zaten takılmalar yaşayarak o tarz düşüşler yaşaması normal. Haliyle 16 GB RAM olunca o takılmalar yaşanmıyor ve o kadar düşmüyor. Bazı arkadaşlar örnek vererek konuşuyorum, 60 FPS aldığı oyunda 8 GB RAM arttırıp 16 GB RAM yapınca 80-100FPS'ye çıkınca FPS'yi doğrudan arttırdı zannediyor sadece RAM dolaylı takılma yemiyor ama bunu anlamıyor. Dediğimiz şey aynı aslında.
Hayır dediğim şeyde 8 GB olması sadece örnekti, takılma olması RAM'in miktarının yetmemesinden kaynaklı. 8 GB yerine tek kanal 16 GB olsa da FPS 100'ün altına düşecekti eminim. RAM'in çift kanal olması doğrudan işlemci performansı etkilediği için özellikle rekabetçi oyunlarda FPS'i fazlasıyla arttırıyor.

Geri
Yukarı