RAM Arttırmak Oyunlarda Fps Arttırır mı?

Yer
Ankara
Daha fazla  
Başlıkta da bahsettiğim gibi RAM artışı oyunlarda fps artırır mı yoksa sadece işlemci + ekran kartı ile alakalı bir durum mu ? Biraz araştırdım ama ya çok eski konularla yada tutarsız cevaplarla karşılaştım . Örneğin 4 gb RAM e 4 gb takfiye yapılıp 8gb RAM e yükseltilmesi fps de artış sağlar mı ?

Hayır FPS' e etkisi olmaz. Oyunlarda işlemcinin de FPS' e çok çok faydası olmaz. En önemli etmen, Ekran kartıdır.

Ekran kartı, bariz fark oluşturan tek bileşendir çoğu zaman. Ama yoğun miktarda işlemci ve bellek kullanan oyunlarda bir miktar fark elde edilebilir. Bunun getirdiği fark FPS' den ziyade oyunun daha akıcı hale gelmesi, ekran kartının tam kapasite çalışabilmesidir (özellikle üst model ekran kartları). 4GB bellek darboğaz yapabilir. İyi bir 4 çekirdekli işlemci, çoğu oyun için yeterlidir.

Fps arttırır mı bilmem ama arkadaş işlemcideki HD Graphics ile lol oynamaya çalışıyordu 1gb ram ile 15 fps alıyordu geforce 210 aldı 90 lara kadar çıktı ama ram 1gb diye hala kasıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Diyelim 4 GB belleğimiz var. İşletim sistemi, uygulamalar 1 GB yiyor (tahmini). Oyunumuza 3 GB belleğimiz kalıyor. Bazı oyunlar 3 GB üstü bellek harcayabilir ama kullanamayacağı için oyunda kasmalar meydana gelir. Ama 8 GB bellek var ve 8 daha ekleyip 16 yapıyoruz. Eğer oyun zaten 8 GB belleğin tamamını kullanmıyorsa hiçbir etkisi olmaz.

Geri
Yukarı