RAM BIOS'da görünmesine rağmen Windows üzerinde gözükmüyor

Yardımcı olurmusun nerdeyse aynı problemi yaşıyorum benimde gigabyte a320m-s2h anakartım 2x8 gb Gskill ripjaws 3200mhz cl16 değerinde iki adet ramim var. XMP 3200 yapınca 3 defa reset atıyor ve ekran gelmiyor neyse onu geçtim normal kendi ayarlarında açıyorum fakat Biosta 16 gb gözüküyor ama windowsta 8 gb gözüküyor ( kullanılabilir değil toplam ) ne yaptıysam olmadı. ( bios cpu z veya anakartın SİV programında iki ayrı slotta 8-8 gözüküyor ) ama bilgisayar işletim sistemim 8 gb olarak kullanıyor bi tanesini kullanıyor sadece sebebini çözemiyoum herşeyi denedim ramlerde arıza yok. Ayrı ayrı slotlara tek tek ikisini birden denedim açılıyor. Ama 16 gb gözükmüyor windowsta ve 16 gb olarak kullanamıyorum oyunlarda vs. Lütfen yardım edersen sevinirim?
=)

Merhaba. Bu problemi yaşadığım günden bugüne ramleri manuel overclock veya stock hızlarda sorunsuz kullandım. Ben sorunumu ramlerin yerini değiştirip xmp kapalı halde stock frekans hızını el ile girdikten sonra anakarttaki bios pilini söküp on dakika sonra takarak çözmüştüm. Denemediyseniz deneyin, umarım çözersiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı