Sistem Fanları BIOS'da Gözükmüyor

Mert Arabacı

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Finans
Selamlar,

Aliexpressten 3 adet 120mm fan satın aldım ve montajını bir şekilde yaptım. LED'ler çalışıyor, fanlar dönüyor ama ben fanların hızlarını artırmak istediğimde BIOS'ta fanları göremedim. Fanların bir güç kablosu bir de ince telli bir kablosu vardı sanırım LED'ler çalışsın diye. Ben direkt o ince telli kablo ile bağlantı yaptım ara bir kablo almıştım çoğaltıcı onun ile bağladım. Ama BIOS'da göremiyorum bunu nasıl yapabilirim?

Fan ve Ara Kablo olarak bunu almıştım

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. BIOS'ta System Fan 1, 2, 3, ...şeklinde ilgili sayfasında açılımı varsa fan RPM'lerini (anlık devirlerini) buradan görebilmek için, fanların sensör kablolarıyla birlikte örneğin 4 - 6 kablosu varsa (LED, sensör ve +, - güç girişi kabloları gibi) bir dönüştürücü kabloyu seçerken açıkta bağlanmamış kablo bulunmadan bunları takmanız gerekiyordu. Bu şekilde bütün kablolarıyla fanlar anakarta bağlanırsa, BIOS'tan bu anlık devirleri sensör kablolarıyla anakartın BIOS'una iletilip ancak o zaman fanlar tam olarak görülebilir ve anakartın kendi devir yazılım programlarıyla devirleri çoğaltılıp ayarlanabilir. Yani bu bağlantılar tüm kablolarıyla, boşta hiç kablo kalmadan yapıldıktan sonra, bu devir kontrolü konusu o zaman tam olarak ele alınabilir ve kolayca yapılabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. BIOS'ta System Fan 1, 2, 3, ...şeklinde ilgili sayfasında açılımı varsa fan RPM'lerini (anlık devirlerini) buradan görebilmek için, fanların sensör kablolarıyla birlikte örneğin 4 - 6 kablosu varsa (LED, sensör ve +, - güç girişi kabloları gibi) bir dönüştürücü kabloyu seçerken açıkta bağlanmamış kablo bulunmadan bunları takmanız gerekiyordu. Bu şekilde bütün kablolarıyla fanlar anakarta bağlanırsa, BIOS'tan bu anlık devirleri sensör kablolarıyla anakartın BIOS'una iletilip ancak o zaman fanlar tam olarak görülebilir ve anakartın kendi devir yazılım programlarıyla devirleri çoğaltılıp ayarlanabilir. Yani bu bağlantılar tüm kablolarıyla, boşta hiç kablo kalmadan yapıldıktan sonra, bu devir kontrolü konusu o zaman tam olarak ele alınabilir ve kolayca yapılabilir. Kolay gelsin.

Kalın uçlu olanı bağlamadım çünkü 3 tane fan var 3 tanede bu kalın uçlu bağlantıdan var linkte var zaten görünüyor. O uçları bağlayacağım diğer uç powerdan geliyor ama bir taneydi. Bende çoğaltıcı almıştım ince uçlu pinleri direk bağladım. Anakarta nereye bağlayacağımı da bilemedim.
Anakartım MSI B350M Gaming Pro

Anakarta bağlamadıysan görmemesi gayet normaldir. Anakartın iki tane SYS fan girişi varmış çoğaltıcı kabloyu ikisinden birine takman gerekir.

Adsız.jpg

Anakarta bağlamadıysan görmemesi gayet normaldir. Anakartın iki tane SYS fan girişi varmış çoğaltıcı kabloyu ikisinden birine takman gerekir.

Eki Görüntüle 379359

Sabah aynen böyle yaptım. Kasamın üstteki 2 fanı gösterdiğiniz şekilde bağlantısını yaptım. Ama birisini görmesine rağmen RPM değerini değiştirdiğimde tepki vermiyor. Dİğeri ise sağlam çalışıyor ve tepki veriyor. Egzoz fan ise mecburen direk güç kaynağına bağladım onu kontrol edemiyorum.

Ayrıyetten araştırmam sonucunda şöyle bir çoklayıcı buldum sizce işe yarar mı? Zarar verir mi?
LED Fan Çoklayıcı

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı