RAM değişimi sonrası bilgisayar donup kalıyor

Cabir bin Hayyan

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, iyi akşamlar. Bilgisayarımda 8*2 RAM mevcuttu. Bir abimiz 4 GB RAM sipariş etti, kendi PC'sinde bazı sebeplerden dolayı çalışmayınca benim bilgisayarımda denemeyi teklif etti. Ben de bunun bir sorun teşkil etmeyeceğini düşünüp bilgisayarıma taktım. Çalıştı, her şey normaldi. Sonra kendi RAM'lerimi taktım. PC yakalaşık 20-30 dk.da bir donmaya ve hiçbir tuşu çalışmamaya başladı, ekranda görüntü var ama hiçbir komuta cevap vermiyordu. Sadece Power tuşuna basılı tutup kapatabiliyordum. Sürekli böyle yapıyordu. Bir abim PC'nin BIOS ayarlarını sıfırlayıp önce bir 8 RAM'i takıp bir süre çalıştırmamı, sonra da 2. RAM'i takıp bir süre çalıştırmamı söyledi. İki şekilde de yaptım, sorun olmadan çalıştı ya da uzun süre takılı bırakmadığım için sorun çıkarmadığını düşünmüş olabilirim. Daha sonra 2 RAM'i taktım, bu sefer 2-3 günde bir donmaya, aynı sorunu yaşamaya başladım. Sizlerin güzel fikirlerine ihtiyacım var. Sizce sebebi nedir? Böyle bir sorun yaşayan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, iyi akşamlar. Bilgisayarımda 8*2 RAM mevcuttu. Bir abimiz 4 GB RAM sipariş etti, kendi PC'sinde bazı sebeplerden dolayı çalışmayınca benim bilgisayarımda denemeyi teklif etti. Ben de bunun bir sorun teşkil etmeyeceğini düşünüp bilgisayarıma taktım. Çalıştı, her şey normaldi. Sonra kendi RAM'lerimi taktım. PC yakalaşık 20-30 dk. Da bir donmaya ve hiçbir tuşu çalışmamaya başladı, ekranda görüntü var ama hiçbir komuta cevap vermiyordu. Sadece Power tuşuna basılı tutup kapatabiliyordum. Sürekli böyle yapıyordu. Bir abim PC'nin BIOS ayarlarını sıfırlayıp önce bir 8 RAM'i takıp bir süre çalıştırmamı, sonra da 2. RAM'i takıp bir süre çalıştırmamı söyledi. İki şekilde de yaptım, sorun olmadan çalıştı ya da uzun süre takılı bırakmadığım için sorun çıkarmadığını düşünmüş olabilirim. Daha sonra 2 RAM'i taktım, bu sefer 2-3 günde bir donmaya, aynı sorunu yaşamaya başladım. Sizlerin güzel fikirlerine ihtiyacım var. Sizce sebebi nedir? Böyle bir sorun yaşayan var mı?

RAM'lar birbiri arasında uyuşmazlık yaratıyor olabilir.

Hocam, RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin.

RAM'lar birbiri arasında uyuşmazlık yaratıyor olabilir.

Hocam şöyle söyleyim arkadaşın 4 GB'lık RAM'lerini denedik benim PC'de sonra çıkarıp yine aynı kendi RAM'lerimi taktım.
Hocam, RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin.

Hocam silgiyi denedim ama BIOS pilini çıkarmadım. Deneyeceğim teşekkür ederim.

Arkadaşlar, iyi akşamlar. Bilgisayarımda 8*2 RAM mevcuttu. Bir abimiz 4 GB RAM sipariş etti, kendi PC'sinde bazı sebeplerden dolayı çalışmayınca benim bilgisayarımda denemeyi teklif etti. Ben de bunun bir sorun teşkil etmeyeceğini düşünüp bilgisayarıma taktım. Çalıştı, her şey normaldi. Sonra kendi RAM'lerimi taktım. PC yakalaşık 20-30 dk.da bir donmaya ve hiçbir tuşu çalışmamaya başladı, ekranda görüntü var ama hiçbir komuta cevap vermiyordu. Sadece Power tuşuna basılı tutup kapatabiliyordum. Sürekli böyle yapıyordu. Bir abim PC'nin BIOS ayarlarını sıfırlayıp önce bir 8 RAM'i takıp bir süre çalıştırmamı, sonra da 2. RAM'i takıp bir süre çalıştırmamı söyledi. İki şekilde de yaptım, sorun olmadan çalıştı ya da uzun süre takılı bırakmadığım için sorun çıkarmadığını düşünmüş olabilirim. Daha sonra 2 RAM'i taktım, bu sefer 2-3 günde bir donmaya, aynı sorunu yaşamaya başladım. Sizlerin güzel fikirlerine ihtiyacım var. Sizce sebebi nedir? Böyle bir sorun yaşayan var mı?
Donma sorunu ısınma kaynaklı da olabilir. CPU fana değmiş olabilirsiniz öncelikle CPU fanın sabit olduğuna emin olun.

Bellekleri bağlayıp Memtest86 ile test gerçekleştirin. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bura'ya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Herhangi bir sorun yoksa bir okul silgisi ile RAM PCB'sinin slota takılan sarı kısımlarını silin. (Bunu yaparken dikkatli olun. SMD direnç ve kondansatörlere zarar vermeyin. RAM'iniz çalışacağı varsa da çalışmaz hale gelebilir!)

Anakartınız üzerinde bulunan BİOS pilini mandala baskı uygulayarak çıkartın. Power Supply'nizin elektrikten kesik olduğuna emin olduktan sonra pili yeniden takmadan 15 saniye bekleyin ve anakartınızın CLR CMOS pinlerini kısa devre edin. (Birbirine değdirin). Genellikle BİOS piline en yakında olur ancak bualamazsanız anakart modelinizi belirterek bilgi alabilirsiniz. 2 CLR CMOS pini birbirlerine temas ederken cihazınız çalışmaz! Ardından BİOS pilini yeniden takın, makinanızı elektriğe bağlayın ve çalıştırıp deneyin.

En son çözüm olarak hırdavat veya boya satış bayilerinden küçük selüozik tiner ve yumuşak fırça alın ve slotları tamamen temizleyin. (Dikkatli olun, slot içersindeki bacaklara baskı uygularsanız esnekliğini kaybeder.)

yazını tam olarak okuyamadım
Bios ayarlarından anakarın desteklediği miktara göre 2 ramin mhz değerlerini ayarladınız mı?
ramlerin mhz değerleri aynı mı ?
birisi 2400- diğeri 3000mhz deyse bu şekilde sorun yaşıyor olabilirsin

Donma sorunu ısınma kaynaklı da olabilir. CPU fana değmiş olabilirsiniz öncelikle CPU fanın sabit olduğuna emin olun.

Bellekleri bağlayıp Memtest86 ile test gerçekleştirin. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bura'ya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Herhangi bir sorun yoksa bir okul silgisi ile RAM PCB'sinin slota takılan sarı kısımlarını silin. (Bunu yaparken dikkatli olun. SMD direnç ve kondansatörlere zarar vermeyin. RAM'iniz çalışacağı varsa da çalışmaz hale gelebilir!)

Anakartınız üzerinde bulunan BİOS pilini mandala baskı uygulayarak çıkartın. Power Supply'nizin elektrikten kesik olduğuna emin olduktan sonra pili yeniden takmadan 15 saniye bekleyin ve anakartınızın CLR CMOS pinlerini kısa devre edin. (Birbirine değdirin). Genellikle BİOS piline en yakında olur ancak bualamazsanız anakart modelinizi belirterek bilgi alabilirsiniz. 2 CLR CMOS pini birbirlerine temas ederken cihazınız çalışmaz! Ardından BİOS pilini yeniden takın, makinanızı elektriğe bağlayın ve çalıştırıp deneyin.

En son çözüm olarak hırdavat veya boya satış bayilerinden küçük selüozik tiner ve yumuşak fırça alın ve slotları tamamen temizleyin. (Dikkatli olun, slot içersindeki bacaklara baskı uygularsanız esnekliğini kaybeder.)
Teşekkür ederim.
Yazını tam olarak okuyamadım.
BIOS ayarlarından anakarın desteklediği miktara göre 2 RAM'in MHz değerlerini ayarladınız mı?
RAM'lerin MHz değerleri aynı mı?
Birisi 2400- diğeri 3000MHz deyse bu şekilde sorun yaşıyor olabilirsin.

Hocam onun nasıl yapıldığını bilmiyorum ama bilgisayarıma aynı RAM'leri taktım sadece 4 GB'lık RAM'i çalışıyor mu diye denemek için takmıştım.

Önce kullandığınız ramlerin tam isimlerini alabilirsek mhz değerlerini görebiliriz
ikisi farklıysa aynı anda kullanamazsınız biostan mhz ayarlarını eşitlemelisiniz,
Rica etsem emin olacak şekilde tüm ramlerin tam isimlerini vs yazabilir misiniz ?

Önce kullandığınız RAM'lerin tam isimlerini alabilirsek MHz değerlerini görebiliriz.
İkisi farklıysa aynı anda kullanamazsınız BIOS'tan MHz ayarlarını eşitlemelisiniz,
Rica etsem emin olacak şekilde tüm RAM'lerin tam isimlerini vs yazabilir misiniz?

Hocam RAM'ler değişmedi aynı eski RAM'leri taktım. Sorun çıkmaması gerekirdi.

Geri
Yukarı