RAM ekledikten sonra sürekli hata alıyorum

aasmcan

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Antalya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: Asus TUF Gaming A520M-PLUS WiFi - CPU: AMD Ryzen 5 5600 - GPU: Asus Dual AMD RX 6600 - RAM: XPG 16GB(2x8GB) Spectrix D41 RGB 3200mhz CL16 - SSD 1: Kingston 500GB NV2 NVMe 3500MB-2100MB M.2 - SSD 2: Kingston SSDNow 240GB SATA 3 V300
Mouse: Razer Mamba Elite - Pad: SteelSeries QcK L - Klavye: Razer Blackwidow Chroma - Kulaklık: Razer Barracuda X 2022
Cümleten iyi sosyaller. Dün bilgisayarımda RAM değişikliği yaptım ne heveslerle. Yeni RAM'leri taktığımdan beri ters giden bir şeyler var. Opera GX kullanıyorum ve sürekli sayfalar çökmeye, uygulama komple kapanmaya başladı. Onun dışında sürekli bir şeyler mutlaka kapanıyor. Az önce Valorant gireyim dedim oyun buldu, karakter seçme ekranında seçimi yaptım ve ardından oyun direkt kapandı. Tekrar girmeye çalıştım bu sefer bilgisayar birkaç kez mavi ekran verdi. En sonunda kendine geldi diye düşündüm ve oyunu açmaya çalışırken hata aldım. Ekran görüntüsü ektedir.

valohata.jpg

Tam olarak ne sıkıntısı var ben bilmediğimden soruyorum. Ürünü Trendyol'dan aldım. 1 gündür takılı. İade kabul ederler mi bu şekilde?
Ben de bu tür şeyleri tam bilmiyorum ancak attığınız resimlerde "error" çıktığı görülüyor. İade kabul etmek zorundalar bildiğim kadarıyla. Kutusunu yırtmadıysanız alırlar diye tahmin ediyorum.

Belleklerinizin yerlerini değiştirin. İşaretlediğim slotlarda takılı olduğuna emin olun. Diğer belleğin de SPD sekmesini atar mısınız? Bir de değişiklik yaptıktan sonra yine Memory sekmesini de atın.

Eki Görüntüle 627804
Hocam söylediğiniz gibi slotları değiştirdim. 2 RAM'in de şu anki SPD ve Memory görüntüsünü atıyorum.

Dosya Ekleri

• memoryslot.jpg
    memoryslot.jpg
    35,3 KB · Görüntüleme: 24
  • spdslot1.jpg
    spdslot1.jpg
    44,5 KB · Görüntüleme: 22
  • spdslot2.jpg
    spdslot2.jpg
    44 KB · Görüntüleme: 30
Tamam şimdi BIOS'a girin. Exit kısmında Load Factory Defaults/Fabrika ayarlarını yükle gibi bir seçenek olması lazım. Onu seçin ve ayarlarınızı kaydedip çıkın.

Sonrasında tekrar BIOS'a girin ve bu sefer XMP ayarını aktif edin. Eğer yine hata alırsanız bildirin.

Tamam şimdi BIOS'a girin. Exit kısmında Load Factory Defaults/Fabrika ayarlarını yükle gibi bir seçenek olması lazım. Onu seçin ve ayarlarınızı kaydedip çıkın.

Sonrasında tekrar BIOS'a girin ve bu sefer XMP ayarını aktif edin. Eğer yine hata alırsanız bildirin.
Dediklerinizi yaptım 15 dakika oluyor. Herhangi bir olumsuz durum oluşmadı henüz. Olursa hemen bildireceğim. Teşekkür ederim yardımınız için hocam.

Test yaklaşık 3.30 saat civarı sürdü. Sonuçlar bunlar. Eksik bir şey ya da atladığım bir yer varsa siz söyleyin. Az önce atacaktım lakin (traktör motoru sesi eşliğinde) bu kahrolası mavi ekran hatasını aldım. Ek olarak sistemim yeni RAM'leri taktığımdan beri sağlıklı çalışan bir sistem olmaktan çıktı. Delireceğim az kaldı. Abuk subuk kapanıyor, uygulamalar çöküyor, sık sık mavi ekran yiyorum ve kendini yeniden başlatıyor. Ne yapacağım ben?

RAM'lerin arızalı anladığım kadarıyla iade et bence.

Yine mavi ekran alıyorum. İade edeceğim RAM'leri. Anladığım kadarıyla işlemciyle alakalı bir durum yok, sadece RAM'ler arızalı.

XMP kapatıp frekans değerini elle 3133, 3066, 3000 MHz girerek deneyin. Bu değerlerde hata alacak mısınız kontrol edin. Ayrıca mavi ekran hatalarının birçok farklı nedeni olabilir. Minidump dosyalarının incelenmesi gerekiyor ama nasıl yapıldığını bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı