RAM Frekans Ayarlama

Magnetoz

Hectopat
Herkese merhabalar,
3600MHz'lik RAM aldım, BIOS otomatik ayarlarda en fazla 3200MHz'de çalıştırabildim.
3600MHz'de çalıştırabilmek için ayarları manuel mi girmem gerekli?
Yoksa RAM'de bir problem mi var?
Yardımcı olursanız sevinirim.
Aldığım RAM linktedir:

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Herkese merhabalar,
3600MHz'lik RAM aldım, BIOS otomatik ayarlarda en fazla 3200MHz'de çalıştırabildim.
3600MHz'de çalıştırabilmek için ayarları manuel mi girmem gerekli?
Yoksa RAM'de bir problem mi var?
Yardımcı olursanız sevinirim.
Aldığım RAM linktedir:
Arkadaşlar; Günümüz sistemlerde her zaman olduğu gibi anakart ne kadar yüksek desteklese de işlemcinin de belirlenen RAM hızını desteklemesi gerekmektedir. Öncelikle anakartın, daha sonra işlemcinin RAM hızını desteklediğinden emin olduktan sonra BİOS ayarlarından RAM hızını yükseltmen konusunda sıkıntı çıkmayacaktır. Aksi takdirde işlemcin, ayarladığın hızı desteklemezse BİOS pilini çıkartıp takana kadar hiç bir zaman görüntü alamayacaksın. Eğer işlemci özelliklerini bilmiyorsan buraya yaz, elindeki RAM'lerin değerinde çalıştırabiliyor mu diye kontrol edeyim.

Sisteminiz çok iyi. Performans konusunda sorun olacağını zannetmem. Yine de kontrol ettiğimde Ryzen 7 3700X işlemcilerin maksimum 3200 MHZ bellek desteklediğini görüyorum. Sorunun bundan kaynaklı.

Sana vereceğim tavsiye şu; 400 MHZ'lik bir frekans farkını gözle görebileceğini zannetmiyorum. Ancak birçok teste tabii tutarak minik farklar görebilirsin. O yüzden canını sıkma. 3200 MHZ gayet iyi bir değer. Şuanda ben 1333 MHZ bellek kullanıyorum ve yetiyor. Sana da 3200 MHZ'in yeteceğini düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• R7 3700X.png
    R7 3700X.png
    18,8 KB · Görüntüleme: 252
Merhaba arkadaşlar i9900kf işlemci, gigabyte z390 gaming x anakart, Adata AX4U3200316G16ASR3 16 GB DDR4 3200 MHz Ram 2 adet olan sistemimde bios ayarlarından xmp profilinden frekansı 3200 yapıyorum ama bilgisayar açılmıyor. İşlemcinin desteklediği ram frekansk 2666 gözüküyor bu yüzden mi ram frekansını artıramıyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar; Günümüz sistemlerde her zaman olduğu gibi anakart ne kadar yüksek desteklese de işlemcinin de belirlenen RAM hızını desteklemesi gerekmektedir. Öncelikle anakartın, daha sonra işlemcinin RAM hızını desteklediğinden emin olduktan sonra BİOS ayarlarından RAM hızını yükseltmen konusunda sıkıntı çıkmayacaktır. Aksi takdirde işlemcin, ayarladığın hızı desteklemezse BİOS pilini çıkartıp takana kadar hiç bir zaman görüntü alamayacaksın. Eğer işlemci özelliklerini bilmiyorsan buraya yaz, elindeki RAM'lerin değerinde çalıştırabiliyor mu diye kontrol edeyim.

Konuyu tekrar hortlatıyorum ama teşekkür etmek için 2 gündür Ryzen 5 5600X işlemcide 3600MHz yapmaya çalışıyordum meğer desteklemiyormuş çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı