RAM Frekans OC Sorunu

Ali Özoğul

Hectopat
Merhabalar

Sistem: Ryzen 5 2400g Rx Vega 11
G.Skill Ripjaws 3200MHZ 1x8 Ram
Asus Prime B350M-K
Seagate 1 TB Harddisk
750 Watt Güç Kaynağı

Bios güncel ve sürücüler yüklü.

Problemi açıklayayım bir an önce. Sorun rami 3200MHZ çalıştıramamam. Biosa giriyorum ve D.O.C.P ´yi çalıştırıyorum. Frekans değerini 3200 MHZ oluyor, CL değerleri 16 18 18 38 oluyor, voltaj değeri ise 1.35V oluyor. Kaydet ve çıkış yap seçeneği ile biosdan çıkıyorum. Fortnite oynadım denemek için ama bir süre sonra mavi ekran hataları ile karşılaştım. Hatalar atikmdag.sys, irql not less or equal, kmode exception not handled. Voltaj değerlerini 1.37, 1.38, 1.39 ile denedim ve sıkıntı devam ediyor. Sonradan frekans hızını 3000 MHZ ile çalıştırdım ve hiçbir sıkıntı yok. Kmode exception not handled hatasını internetten araştırdım ve bellekler mi bozuk diye düşündüm. Windows bellek tanılama aracı ile bellekleri test ettim ve hiçbir sıkıntı yok. Kafayı yemek üzereyim.Recep Baltaş ve forum sakinleri lütfen çözüm bulabilir misiniz ?

Malesef sahip olduğunuz anakart ile bu bellekleri daha yüksek hızda çalıştırmanız mümkün gözükmüyor. Bunun en temel sebebi, G.Skill Ripjaws 3200 modüllerinin hiçbirinin, anakartınızın resmi olarak destek verdiği bellek modelleri listesi içinde yer almamasıdır. Anakartınızın desteklediği tüm bellek modellerini şuradan görebilirsiniz: B350M-K Memory-QVL .

Listeyi incelediğinizde, G.Skill ve diğer marka belleklerin çoğunun, bu anakartta çalışabildiği en yüksek hız olarak 2933 MT/s belirtilmiş. Buradan yola çıkarak, sisteminizde çıkabileceğiniz en yüksek bellek hızının gerçekten de 3000 MHz olduğu anlaşılıyor.

Malesef sahip olduğunuz anakart ile bu bellekleri daha yüksek hızda çalıştırmanız mümkün gözükmüyor. Bunun en temel sebebi, G.Skill Ripjaws 3200 modüllerinin hiçbirinin, anakartınızın resmi olarak destek verdiği bellek modelleri listesi içinde yer almamasıdır. Anakartınızın desteklediği tüm bellek modellerini şuradan görebilirsiniz: B350M-K Memory-QVL .

Listeyi incelediğinizde, G.Skill ve diğer marka belleklerin çoğunun, bu anakartta çalışabildiği en yüksek hız olarak 2933 MT/s belirtilmiş. Buradan yola çıkarak, sisteminizde çıkabileceğiniz en yüksek bellek hızının gerçekten de 3000 MHz olduğu anlaşılıyor.
Şu anda tekrardan en son çıkan bellek destek listesine baktım ve üstten ikinci bellek benimkilerden. Hızı 3200 olarak gösterilmiş ve APU'nun desteklediği hızda 3200.

Şu anda tekrardan en son çıkan bellek destek listesine baktım ve üstten ikinci bellek benimkilerden. Hızı 3200 olarak gösterilmiş ve APU'nun desteklediği hızda 3200.

Verdiğim bilgide önemli bir düzeltme yapmak durumundayım. Anakartınızın bellek listelerini kontrol ederken, Ryzen 2000 serisi işlemcilerle beraber çalışabildiği hızın belirtildiği sütuna bakmanız gerekmekte. İlk Ryzen serisi işlemcileri kullanmanız durumunda sahip olduğunuz belleğin listelendiği konusunda haklısınız. Fakat benim görebildiğim kadarıyla, ikinci nesil işlemcilerle beraber desteklenen belleklerin listesinde ismini malesef göremiyorum.

Bu arada Asus'un kanaatimce kötü tasarlanmış sitesinde, link açıklamalarıyla açılan linkler birbiriyle uyuşmuyor. Sizin bulduğunuz listenin linkini atabilir misiniz?

Verdiğim bilgide önemli bir düzeltme yapmak durumundayım. Anakartınızın bellek listelerini kontrol ederken, Ryzen 2000 serisi işlemcilerle beraber çalışabildiği hızın belirtildiği sütuna bakmanız gerekmekte. İlk Ryzen serisi işlemcileri kullanmanız durumunda sahip olduğunuz belleğin listelendiği konusunda haklısınız. Fakat benim görebildiğim kadarıyla, ikinci nesil işlemcilerle beraber desteklenen belleklerin listesinde ismini malesef göremiyorum.

Bu arada Asus'un kanaatimce kötü tasarlanmış sitesinde, link açıklamalarıyla açılan linkler birbiriyle uyuşmuyor. Sizin bulduğunuz listenin linkini atabilir misiniz?
PRIME B350M-K Bellek / Parça Desteği | Anakart | ASUS Türkiye

Memory-QVL-For-AMD-Ryzen-2000-Series-APU dosyasına baktım. Üstten ikinci sıradaki ram ama benim kullandığım tek mödül 8 GB.
Forum sakinleri bu konu hakkında bilgisi olan yok mu? Sorunum hala devam ediyor.
Bir ekleme daha yapmalıyım. Bilgilendirici videolar izliyordum ve herkes 2 GB RAM Vega 11 için ayrılıyor diyor. Benim bilgisayarımda kullanılabilir miktar olarak 7 GB gözüküyor yani 1 GB APU alıyor. Aldığım hataların çoğu ise GPU´nun sürücü çakışması vs. sebeplerden dolayı olduğu yazıyor. GPU´ya verilen RAM´i artırarak probleme çözüm olabilir miyim? Engin bilgilerinize ihtiyacım var.

Son düzenleme:
PRIME B350M-K Bellek / Parça Desteği | Anakart | ASUS Türkiye

Memory-QVL-For-AMD-Ryzen-2000-Series-APU dosyasına baktım. Üstten ikinci sıradaki ram ama benim kullandığım tek mödül 8 GB.
Forum sakinleri bu konu hakkında bilgisi olan yok mu? Sorunum hala devam ediyor.

Teşekkürler, benim yaptığım aramada bu .pdf dosyasını karşıma çıkarmamıştı Asus web sitesi. Haklısınız, bu Mayıs 2018 tarihli güncellenmiş listede G.Skill Ripjaws 3200 MHz modeli açıkça bulunuyor. Benim tavsiyem Asus müşteri destek servisine sorununuzu iletin. En son BIOS ile artık bu bellek modüllerine de destek verdiklerine göre sorunu çözme yükümlülükleri var.

Sadece küçük bir dipnot olarak, Asus B350 serisi anakart ve sizdeki aynı seri belleklerin 16 GB modülüne sahip olduğumu fakat 3200 MHz hıza kesinlikle çıkamadığımı söyleyebilirim. Bu sebeple şu anda G.Skill belleklerimi Intel sistemimde sorunsuz kullanabilmekle birlikte, B350 anakartlı Ryzen sistemimde ise Corsair marka bellek kullanıyorum ve belirtilen hızlara ulaşabiliyorum.

Zira ufak bir araştırma ile görmek mümkün ki ilk seri Ryzen anakartlarla G.Skill bellekleri belirtilen hızlarda kullanabilen sayısı pek yüksek değil. Bu belleklerin Intel sistemlerinde, Corsair belleklerin ise Ryzen sistemlerinde tercih edilmesi de bundan kaynaklanıyor olsa gerek. Fakat artık resmi olarak da destek verildiğine göre teknik servisin sizi ne şekilde yönlendireceğini ve sorunu nasıl çözeceklerini merak ediyorum.

Malesef Ryzen işlemcilerin dahili grafik işlem birimi ve hafıza yönetimi konusunda bilgi ve tecrübe sahibi değilim, kendi sistemimde harici grafik kartı kullanıyorum.

Bu konuda bilgi veremeyeceğim fakat tahmin edecek olursam, ayrılmış hafıza oranlarını değiştirmenin sorunu çözeceğini sanmıyorum. Çünkü belleklerin belli bir hızın üstüne çıkamaması genelde anakartın veriyolundaki bant genişliğinin yetersiz olduğuna işaret eder. Hafızadaki veri sonuç olarak işlemciye aktarılması gerektiğinden, bir kısmının ana birimine, bir kısmının da grafik birimine gidecek olmasının herhangi bir fark yaratacağını düşünmüyorum.

Hocam ram'leri auto,ya al 2133 MHz de kullan benimde 3200 MHz ram'im var aynı anakarta sahibim bellek kitapcığında 3200 MHz'ye çıkabildiği görünüyor ama 2133 MHz'nin üstüne çıkamıyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı