RAM frekans sorunu

Alper73

Hectopat
Selamun aleyküm arkadaşlar. Geçenlerde HP'nin Pavilion serisi 15-0007NT modeli laptopu satın aldım. 2-3 gün önce RAM miktarını 16 GB'a çekmek istedim bu yüzden AIDA64 indirdim. AIDA64'te baktığımda bellek hızları 2667 gösteriyor fakat desteklenen MHz değeri maximum DDR4-2400MHz olarak gösteriyor. Neyse fazla sorun yaratmadım. Daha sonra aklıma RAM'lerin çalışma frekansını kontrol etmek geldi. AIDA64'te bulamadım, CMD'de 2667 görev yöneticisinde 2400, CPU-Z'de 1866 olarak görünüyor. CMD'de RAM ile alakalı komut girdim RAM'in Max frekans değerini göstermiş olabilir onu geçin. Bir abi bana async olduğu için 1866'da çalıştığını söyledi. Nedir bu async nasıl kapatırım? Başka bir yerde CPU-Z tam değer söylemez görev yöneticisinden bak dedi orada 2400 bir sorun yok. BIOS'tan bakmak istedim ama HP BIOS'undan anlamadım nereden bakılacağını bulamadım.(Bu arada CPU-Z DRAM Frequency 933 olarak görünüyor ikiyle çarpıyoruz bildiğim kadarıyla) Şu an 1866'mı çalışıyor? BIOS'tan nasıl bakarım, en doğru sonuç hangisi? 1866 ise 2400'e nasıl çekerim? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aida 64'den bak diğerlerine pek güvenme çünkü bende de RAM'ler 5354MHz gözüküyor. BIOS sürümünü kontrol et ve pek takılma derim.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    14 KB · Görüntüleme: 40

Geri
Yukarı