RAM hızı işlemci ve anakart ilişkisi

Sinan...

Centipat
Hayırlı günler arkadaşlar. Sorum şu: RAM 3000 MHz, işlemci 2666 MHz, anakart 4000 MHz. Burada RAM, işlemci hızında mı seyreder yoksa anakart hızında mı seyreder? Yani RAM'ler, işlemciye mi bağlı kalır yoksa anakarta mı? Yoksa verdiğim örnekte en düşük 2666 MHz olan işlemcinin hızında mı seyreder tüm bileşenler. Yani en düşük hangisiyse o hızda mı seyreder diğer parçalar? Aydınlatırsanız sevinirim.

Anakartın ram slotları vardır. Anakart ram ile uyumu budur. İşlemcinin kabul ettiği maksimum veya minimum mhz vardır. Yani DDR2, DDR3, DDR4 olayı. İşlemci de bu yüzden doğru seçilmeli. Ve ekstra olarak bir şey söyleyeyim. Darboğaz da şu, ekran kartıyla işlemcinin dengesiz uyumu. Şöyle örnek vereyim. Diyelim ki İ7 7700k işlemciye gtx 750 aldınız. GTA 5'i yüksek ayarlarda açtınız. Bir baktınız ki, oyun takılıyor kareler atlanıyor. Bunun sebebi şu. İşlemci yazılımı oyunun verdiği bilgileri yani yapılması gereken tüm işlemleri topluyor, aynı bir koordinat gibi. Sonra bu koordinatları ekran kartına veriyor. Ama işlemci o kadar hızlı verileri topluyor ve ekran kartına yansıtıyor ki, ekran kartı bu verileri doğru olarak ekrana yansıtamıyor. Bu yüzden sürekli takılmalar oluyor. Bunun tam tersi de var. Diyelim ki ekran kartınız RX 5700 XT, işlemciniz Intel Pentium. Bu sefer de işlemci tüm verileri o kadar yavaş toplayıp ekran kartına veriyor ki, ekran kartı da o kadar hızda çalışıyor ve boşa çalışıyor. Ve yine takılmalar oluyor. Yani her iki durumda da darboğaz oluyor. Sisteminizin darboğaz yapmasını istemiyorsanız, ekran kartınıza yakın bir işlemci almanız gerekir.

işlemci bellek hızı 2666 mhz. Ram 3000 mhz. Anakart 4000 mhz.. Şimdi kim kime taabi olur? Sistem hangi hızda seyreder. Gayet açık bir soru soruyorum...

İşlemcinin desteklediği en üst RAM frekansı 2666 MHZ, Anakart ise 3000 MHZ; bu durumda RAM'lerin 2666 MHZ'de çalışacaktır.

İşlemcinin desteklediği en üst RAM frekansı 3000 MHZ, Anakart ise 2666 MHZ; bu durumda RAM'lerin 2666 MHZ'de çalışacaktır.

Hocam benim işlemci bellek hızı 2666 mhz. Ama masaüstünde grafik ayarlarında baktığımda işlemci hızı 3600 diyor. Ben bellek hızına göre mi ram kullanayim yoksa işlemci hızına göre mi?
Hocam benim işlemci bellek hızı 2666 mhz. Ama masaüstünde grafik ayarlarında baktığımda işlemci hızı 3600 diyor. Ben bellek hızına göre mi ram kullanayim yoksa işlemci hızına göre mi?
Islemci i5 8600k

Islemci i5 8600k

İşlemci hızı ile, RAM'lerini çalıştıracağın frekansı bağdaştıramazsın. Anakart'ın olduğu gibi, İşlemcinin de bir RAM destek üst sınırı var. 3600 MHZ= 3.6 GHZ değeri işlemcinin temel frekans değeridir. İşlemcinin RAM destek frekansı ise görselde mevcut.
Yani DDR4 RAM modülü kullanabilirsin ve en üst çalışma frekansı da 2666 MHZ.

İşlemcin ile alakalı daha detaylı verilere şu siteden ulaşabilirsin.

Intel® Core™ i5-8600K.png

bu konuyu hortlatalım istedim yukarıdaki tamamen yanlış. son yazılardaki yazılar yanlış. yani işlemcim 2999 mhz destekler yazıyor ama 3600 mhzde ramlerimi kullanıyorum anakartım 4200 mhz destekliyor. burada önemli olan tek şey anakartın ve işlemcinin memory destek kısmındaki memory frekanslarıdır. oradaki Ram destekleri işlemcini özellikler kısmındaki destekten farklı 3200 olan var 3600 olan var 4000 bin var. Yani dediğim alandaki yerde destek frekansları yazıyor anakart ve işlemci için oradan bakarak ne kadar bir hızda ram takabileceginizi görebilirsiniz. Öyle işlemci şu 3000mhz ise ram 3000mhz i geçemez hurafesine son vermek için yazdım teşekkürler.

Tekrar hortlatıyorum kusura bakmayın, sormak istiyorum;
i5 12400 işlemci, B660M-A Pro Wifi anakart ve x1 16GB 3200MHZ Corsair Vengeance ram'e sahibim.
XMP1 ile 35x100 ve +0.2V ile 3500mhz stabil çalışıyor.
Ben yanlış alana mı bakıyorum? Işlemcimde "Up to DDR4 3200 MT/s" yazıyor.
ya da görev yöneticisinde görünen değer yanıltıcı mı?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-08-23 221802.png
    Ekran görüntüsü 2023-08-23 221802.png
    135,8 KB · Görüntüleme: 26

Yeni konular

Geri
Yukarı