RAM kullanımı neden çok yüksek?

Evet APU sistem teşekkürler.
Konu dışı ama APU sistemlerde tam performans için çift kanal öneriyorum. İnternette aratırsanız tek kanal ve çift kanal arasındaki farkı görebilirsiniz. Özellikle APU'da çok etkili.

İşlemler toplam 1 GB falan kullanıyor ama toplam kullanım 5 GB civarı. Sistem falan mı kullanıyor gerisini?
Evet, sistem performans ve stabilite için kullanıyor. Oyuna vs. girerseniz belleğin oyuna aktarıldığını görürsünüz zaten.

Konu dışı ama APU sistemlerde tam performans için çift kanal öneriyorum. İnternette aratırsanız tek kanal ve çift kanal arasındaki farkı görebilirsiniz. Özellikle APU'da çok etkili.

Evet, sistem performans ve stabilite için kullanıyor. Oyuna vs. girerseniz belleğin oyuna aktarıldığını görürsünüz zaten.
Nereden kontrol edebilirim çift kanal olup olmadığını?

Selam. Öncelikle belirteyim 8 GB RAM kullanıyorum. Kullanıcılar kısmından kendi kullanıcı hesabıma bakınca 1100 MB kullandığını görüyorum. Toplam RAM kullanım 4.6 GB olarak gösteriliyor ve Görev Yöneticisi'nde işlemler kısmında RAM kullanan uygulamalar o kadar kullanmıyor gibi gözüküyor. Durumu açıklayacak olan var mı?
Durum şu; Windows'un kendi hizmetlerinin bir çoğu ve arka plan uygulamaları kullanıcı tarafından kullanılan belleğe dahil değil.
1659526088415.png
1659526112610.png

Hocam normal değil bana göre sistem boşta ise. Bende de 8 GB RAM var. Maksimum boşta 2.3 GB'a falan çıkıyor. İşlemlerin ismiyle birlikte görev yöneticisinin ekran görüntüsünü atabilir misiniz?

Görev yöneticisi>Performans sekmesinden belleğe tıklayın. Sağ altta kullanılan yuvalar diye bir yazı var. Orada 2 yazıyorsa çift kanaldır zaten. 1 yazıyorsa tek kanaldır.
Hayır sadece öyle olmuyor. 4 adet ram yuvası olan anakartlarda çift kanal çalışması için önceden belirlenmiş 2 yuvaya takması gerekiyor, aksi halde ramler ayrı ayrı tek kanal olarak çalışıyor.

Geri
Yukarı