RAM Overclock Sonrası FPS düşüşü

tumer3k

Centipat
RAM 'lerim 2667 MHz'de çalışıyordu normalde 3200 çalışması lazım bu yüzden anakartım da overclock ile beraber 3200 MHz desteklediği için ben de yaptım. Yani RAM overclock olmadan 3200 anakart overclock ile 3200 destekledi. Ama sonrasında çok FPS düşüşü oldu. Parçalarda kalıcı hasar mı oldu acaba?

Sadece frekans kısmını 3200 olarak değiştirip BIOS'tan çıkmadınız umarım. Voltaj, zamanlamalar ne durumda?
Ne yapmam lazımdı? Voltajı 1,260 yapmıştım. Zamanlama dediğiniz nedir acaba?
Sadece frekans kısmını 3200 olarak değiştirip BIOS'tan çıkmadınız umarım. Voltaj, zamanlamalar ne durumda?
Voltajı 1,260 yapıp ramleri 3200 mhz yapıp çıktım

Zamanlamalara RAM'in doğru çalışması için yapılması gereken ince ayarlar denebilir. 1.26V genele göre az kalmış. Çoğu 3000, 3200 MHz civarındaki olan belleklerde 1.35V kullanılır. Bu işi tam öğrenmeden yapmasayınız keşke.

Şu rehbere göz atabilirsiniz:

Zamanlamalara RAM'in doğru çalışması için yapılması gereken ince ayarlar denebilir. 1.26V genele göre az kalmış. Çoğu 3000, 3200 MHz civarındaki olan belleklerde 1.35V kullanılır. Bu işi tam öğrenmeden yapmasayınız keşke.

Şu rehbere göz atabilirsiniz:
Kalıcı hasar oluştu mu?
MHz yükseltirken CL değerini de uçurdunuz galiba :)
Anakartım Gigabyte, o ayar nerden yapılıyor? Bir de acaba bozuldu mu sistem zarar mı gördü?

Muhtemelen hasa oluşmadı. Emin olmak için Memtest86 ile test yapabilirsiniz.

Anakart Gigabyte fakat modeli nedir?
Gigabyte B450M DS3H
Muhtemelen hasa oluşmadı. Emin olmak için Memtest86 ile test yapabilirsiniz.

Anakart Gigabyte fakat modeli nedir?
Nolur bi yardımcı olabilir misiniz bilgisayara bir şey olsun istemiyorum daha yeni aldım
Gigabyte B450M DS3H

Nolur bi yardımcı olabilir misiniz bilgisayara bir şey olsun istemiyorum daha yeni aldım
Instagram varsa yazabilir miyim

Bir şey yapmanıza gerek yok aslında her anakartta X.M.P profili vardır.
BIOS'u default a alıp kaydedin daha sonra tekrar BIOS'a girip X.M.P profilini açın sistem en hala getirecektir RAM'leri.

Kalıcı hasar olduğunu sanmıyorum böyle bir şey olsa sistem açılmaz.
Fabrika ayarlarına sıfırladım dokunmak istemiyorum daha. Zaten fabrika ayarlarındayken yeterli fps alıyo

Yeni konular

Geri
Yukarı