RAM overclock yapılınca mavi ekran hatası

erdinc1313

Hectopat
Daha fazla  
Gskill 4+4 GB Ripjaws DDR3 1600 MHz CL9 1.5V RAM'lerimi 1600 MHz olarak kullanıyordum, dün akşam OC yapmayı denedim. RAM'in XMP desteği var. İlk olarak BIOS'tan XMP'yi etkinleştirdim kaydettim çıktım ama hiçbir şey değişmedi gene 1600 MHz olarak ayarladı. BIOS'tan manuel olarak 2133 MHz'i seçtim kaydettim ama sistemi tekrar açtığımda 1866 MHz olarak çalıştı. Oyuna girdim 5 dk sonra mavi ekran verdi ve kapandı bilgisayar.

Şimdi sormak istediklerim;

1- RAM'lara voltaj mı vermem gerekiyor bu yüzden mi mavi ekran veriyor ve 2133 MHz
seçmeme rağmen sistem 1866 MHz olarak başlıyor.
2-1600 MHz ile 2133 MHz arasında performans olarak ne kadar fark var, oyunlarda bunu hisseder miyim? OC yapmaya değer mi?
3- Anakartım max OC ile 2133 MHz destekliyor mavi ekran hatası bununla alakalı olabilir mi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
1600 mhz ram ram ile 2133 mhz ram arasında oyunlarda 1-2 fps değişiyor bence OC yapmaya değmez.
Evet voltaj vermen gerekir 1600 mhz 1.5v ise 2133 daha fazla voltaj lazımdır.
Mavi ekran hatası rem ile ilgili bir sonrundur galiba.

RAM bileşenleri hassas olur, bozabilir veya yakabilirsiniz. Kendi MHZ değerlerinin üstüne çıkmamaya özen gösterin. Genelde RAM'ler biraz overclok yapılabilir. Ama çıkılan MHZ değerini anakartınızın desteklediğinden emin olun.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı