RAM takviyesiyle oyunlarda performans artar mı?

Ravice

Centipat
Daha fazla  
Merhaba sorum başlıktaki gibi. Laptop kullanıcısıyım ve 16 GB RAM takılı durumda şu an ancak Single şekilde tek kanal çalışıyor.
Sistem bilgilerimi verecek olursam GTX 1050 4 GB (Mobile), i7 7700HQ 2.80GHz RAM'in modelini tam hatırlamıyorum ama Samsung veya Kingston olması lazım 2400MHz (anakartım bu kadar destekliyor). Şu an cihaz bu şekilde ve çoğu oyunda düşük FPS, drop sorunu yaşıyorum örnek verecek olursak basitçe GTA 5 Online da 30-50 arası dolanıyor, Valorant 40-100 arası, LoL de 60-100 arası alıyorum. Laptop olduğu için sistemi upgrade etme gibi bir şansım yok yenilemem gerekiyor, ağırlıklı olarak bu oyunları oynadığım için bunlardan örnek verdim benzer sistem özelliklerine sahip arkadaşım neredeyse 2 katı FPS alarak oynuyor bu oyunları ama nedeni konusunda hiçbir fikrim yok. Çok uzattım kusura bakmayın, RAM takviyesi ile bu bahsettiğim oyunlarda 60FPS'in altına düşmeyecek şekilde FPS artışı sağlar mı?
Edit: Şuanda elimde fazladan 4GB ram bulunuyor 2400mhz 16+4 yaparak maksat Dual Channel olması adına performansda bir artış yapar mı?

Son düzenleme:
Pek de artış yapmaz ama biraz yapar, elinizdekini satip 8x2 veya 16x2 yapmanız daha iyi olur ve Valorant LoL gibi oyunlarda neredeyse 1.5 2 kat FPS artışı yakalayabilirsiniz. Diğer oyunlarda ise artış az olur fakat drop yemeniz azalır.

Pek de artış yapmaz ama biraz yapar, elinizdekini satip 8x2 veya 16x2 yapmanız daha iyi olur ve Valorant LoL gibi oyunlarda neredeyse 1.5 2 kat FPS artışı yakalayabilirsiniz. Diğer oyunlarda ise artış az olur fakat drop yemeniz azalır.

Cevabın için teşekkürler ancak laptop zaten 5 yıllık üstüne yatırım yapmayı pek mantıklı bulmuyorum ama gerçekten 2 kata yakın bir performans artışı sağlayabilirse olabilir çünkü şu anki ekonomide yaklaşık 1000TL civarına satılıyor 2400MHz 16 GB RAM'ler.

Bu performans artışı Valorant LoL gibi CPU based oyunlar için geçerli hocam, 16 olan raminizi satıp 8x2 yapmanız daha mantıklı olur.

Hocam açıkçası daha öncel 2. el satış işlerine hiç girmedim çok dolandırıcılık olayları vs duyduğum için. Benim için 1. planda GTA V'deki FPS değerlerim çünkü FiveM oynuyorum (GTAV altyapısında çalışan bir roleplay modu gibi bir şey) hani Dual channel yaparsam fpsimde gözle görülür daha stabil çalışma şeklinde veya 5-10 dahi olsa FPS artışı olur mu? Çünkü şu an şu şekilde 40 civarını zar zor görüyor.
Edit : Kusura bakmayın ilk mesajınızda cevaplamışsınız zaten dikkatsiz okumuşum teşekkürler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı