RAM uyumu nasıl anlaşılır?

@woltganx Takabilirsin anakartın 32 GB'a kadar RAM destekliyor. Sitesindeki QVL listesinden RAM seçebilirsen sorun yaşamazsın.
yani farklı model dahi olsa 8 gbnin yanına takabilirim
birde dediğiniz sayfadan pek bir şey anlamadım desteklediği ramlar mi ? oluyor yani benim aldığım ram o sayfadaki diğer ramlarle de mi uyumlu oluyor

Son düzenleme:
Memory kısmında destekleyen her RAM modelin kodu yazar. Alacağın RAM model kodu orada listelenir hangi RAM'i almayı düşünüyorsan link paylaş. Ben bakayım olmadı.
İlerleyen zamanlarda alacağım da benim şuan kullanmış olduğum ramın yanına alabileceğim ramı bulmak indirimlerde falan almak için araştırıyorum

16GB lık bellek alıp daha sonra bir tane daha aynisinden alıp takabilirsin. Bu konfigürasyonda Dual Channel özelliği çalışmayacaktır. Kendi şahsi fikrim: 16 GB lık yüksek frekanslı örn 3200 MHz bellek al. Şu anda elinde olanı sat. Birlikte kullanmaya çalışman durumunda 3200 MHz olanın frekansı diğer slottaki daha düşük frekanstaki belleğin frekans hızına düşürülecektir. İlerleyen dönemde 16 GB'a ek bi tane daha 16GB olandan al. Yüksek frekanslı bellekler AMD'de çok fark yaratıyor. Platform değişikliğine dahi gitmen durumunda bu bellekleri kullanırsın.

16GB lık bellek alıp daha sonra bir tane daha aynisinden alıp takabilirsin. Bu konfigürasyonda Dual Channel özelliği çalışmayacaktır. Kendi şahsi fikrim: 16 GB lık yüksek frekanslı örn 3200 MHz bellek al. Şu anda elinde olanı sat. Birlikte kullanmaya çalışman durumunda 3200 MHz olanın frekansı diğer slottaki daha düşük frekanstaki belleğin frekans hızına düşürülecektir. İlerleyen dönemde 16 GB'a ek bi tane daha 16GB olandan al. Yüksek frekanslı bellekler AMD'de çok fark yaratıyor. Platform değişikliğine dahi gitmen durumunda bu bellekleri kullanırsın.
Ama benim anakartın 2666 MHz destekliyor intel i5 8400 kullanıyorum işlemci olarak birde şuanki 8 gb tın yanına 16 gb taksam iyi performans verir mi? Cevaplarınız için teşşekür ederim

Bellek kullanan işlemlerde elbette fark görürsünüz. Ama dediğim gibi: 3200 belleği 2666 da çalıştırmak sorun değil zaten. Şöyle anlatılabilir: Sen arabanı her zaman 250 km/s hızla sürmüyorsun. Dediğim belleği almak geleceğe yatırım olur. Ama sen bilirsin. Gözle görülür performans değişikliği istiyorsan şu an üzerinde var olan bellekten almak daha mantıklı olacaktır. 3200 aldığında da performans değişikliği görürsün. Artısı, geleceğe yatırım olur. Teoride anakart sorun çıkarmamalı. Ancak pratikte nasıl davranır bilemem.

Bellek kullanan işlemlerde elbette fark görürsünüz. Ama dediğim gibi: 3200 belleği 2666 da çalıştırmak sorun değil zaten. Şöyle anlatılabilir: Sen arabanı her zaman 250 km/s hızla sürmüyorsun. Dediğim belleği almak geleceğe yatırım olur. Ama sen bilirsin. Gözle görülür performans değişikliği istiyorsan şu an üzerinde var olan bellekten almak daha mantıklı olacaktır. 3200 aldığında da performans değişikliği görürsün. Artısı, geleceğe yatırım olur. Teoride anakart sorun çıkarmamalı. Ancak pratikte nasıl davranır bilemem.
Teşekkür ederim Dediğiniz bir bakımdan doğru ama ram fiyatları almış başını gidiyor en mantıklısı cuma günü 16 gb ram bulup 24 gb ye sistemi yükseltmek olucak gibi duryor

konuyu hortlatmıs gibi oluyorum ancak,
2 gb ram'in yanına farklı marka 2gb daha ram aldım. 2. ram'in çalışıp çalışmadığını, uyum sağlayıp sağlamadığını anlamanın yolu nedir?

Şimdi bende Asboard'ın 4 GB DDR3 1600 MHz'si var, farklı bır marka ama 1600 MHz olsa sorun olur mu? Uyumlulukta neye dikkat edilmesi gerek?

Geri
Yukarı