RAM yükseltme sonrası "MEMORY_MANAGEMENT" hatası

VixerioNN

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şu anki kulladığım bilgisayarı 2 yıl önce toplamıştım ve Corsair Vengeance 8 GB 2400MHz DDR4 RAM almıştım. Dün birebir aynı RAM'den bir tane daha aldım. RAM'i akşam bilgisayarıma taktım ve bilgisayarımı açtım. 2-3 saat kullandıktan sonra mavi ekran hatası aldım. İnternetten çözümlerine baktım, bilgisayarı güvenli modda açtım Windows Bellek Tanılama’ya girip sorunu çözmeye çalıştım, Windows'u önceki sürümüne döndürdüm ama bir türlü düzelmedi. Başka bir çözümü var mıdır? Bu konuda ne yapabilirim?

4B5C58FB-A3D8-426E-8928-747880FEE670.jpeg
44F8405D-2FBC-47D5-8DAD-4249A316A61B.jpeg
212619AA-5394-41AC-AF16-AD399573953C.jpeg
8465598A-5B54-454C-9C4A-B0C00FE7670C.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimalle RAM'lerden birisi arızalı. Memtest ile test et bakalım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İki ihtimal var:
  • Yeni aldığınız bellek arızalı
  • Yeni aldığınız bellek ile eskisi uyumlu değil.
Aynı marka, aynı model olması bazen hiçbir anlam ifade etmiyor. Çipleri farklı olabiliyor ve bu da uyum sorunu yaratabiliyor.

İki modülü de tek tek test edin önce:

Büyük ihtimalle RAM'lerden birisi arızalı. Memtest ile test et bakalım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İki ihtimal var:
  • Yeni aldığınız bellek arızalı
  • Yeni aldığınız bellek ile eskisi uyumlu değil.
Aynı marka, aynı model olması bazen hiçbir anlam ifade etmiyor. Çipleri farklı olabiliyor ve bu da uyum sorunu yaratabiliyor.

İki modülü de tek tek test edin önce:

Videoda anlatılan her şeyi birebir yaptım. USB Belleği boşalttım,Memtesti kurdum, sonrasında BIOS'a giriş yapıp oradan Boot Menu içerisinden USB Belleği seçtiğimde 2 saniyelik bir siyah ekranda kalıp sonrasında BIOS ana menüsüne geri geliyor. Ardında CPUZ uygulamasını da yükleyip bellek kısmına baktım.
Screenshot_2.png
Screenshot_3.png
Screenshot_4.png

@MayCrasH Çipleri üreten markalara bağlamamak lazım. Uyumsuzluk genel olarak şans işi. Birinin Hynix birinin Micron olması sebebiyle değil yani.

Tek tek test ettiğinde her ikisi de problemsiz mi? Eğer öyleyse uyumsuzluk problemi denildiği gibi. Eğer yeni gelen bellek hata veriyorsa iade edip yenisini al.

Tek
@MayCrasH Çipleri üreten markalara bağlamamak lazım. Uyumsuzluk genel olarak şans işi. Birinin Hynix birinin Micron olması sebebiyle değil yani.

Tek tek test ettiğinde her ikisi de problemsiz mi? Eğer öyleyse uyumsuzluk problemi denildiği gibi. Eğer yeni gelen bellek hata veriyorsa iade edip yenisini al.
Tek tek test etmeye kalktığımda önceden var olan ramimde herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Windows Bellek Tanılayıcı'da sağlığını test ettiğimde de sorun yaşamadım. Yeni aldığım rami tek başına denediğimde ise bilgisayar açılır açılmaz mavi ekran hatası aldım.Windows Bellek Tanılayıcı'da test etme imkanım olmadı.Sorun yeni ramde imiş.

Tek

Tek tek test etmeye kalktığımda önceden var olan ramimde herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Windows Bellek Tanılayıcı'da sağlığını test ettiğimde de sorun yaşamadım. Yeni aldığım rami tek başına denediğimde ise bilgisayar açılır açılmaz mavi ekran hatası aldım.Windows Bellek Tanılayıcı'da test etme imkanım olmadı.Sorun yeni ramde imiş.
Memtest86 yapabilirsiniz dos ortamında olduğu için hataları daha net görebilirsiniz.

Memtest86 yapabilirsiniz dos ortamında olduğu için hataları daha net görebilirsiniz.
Memtest'i denedim fakat boot menüden flash belleği seçtikten sonra, 2.3 sanyelik bir siyah ekran gelip ardından tekrar BIOS ekranı geliyordu. Bu sebepten Memtest'i yapamadım

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı