RAM yükseltme sonrası sistem takılıyor

domne987

Hectopat
Daha fazla  
Bende 2 tane 4 GB 1333 MHz RAM mevcut. Yeni bir Kingston 8 GB 1333MHz DDR3 bir RAM satın aldım bir 4 GB'ı devre dışı yapıp 12 GB'a yükseltecektim fakat PC başlarken ilk BIOS ekranına atlama bölümü olan yerde takılıyor. Aldıgım 8'i tek taktıgımda ise Windows başlama ekranında tam Windows ışıkları gelirken reset atıyor. Birkaç resim atıyım size anakart ile ilgili.

Bir de şöyle bir sorun var BIOS'dan bir RAM ayarı yapıp 8 GB+4 GB RAM ile bilgisayar açılıyor fakat sistem özelliklerinde mevcut 12, kullanılabilir 3.84 yazıyor. RAM'den kaynaklanan bir sıkıntı yok gibi düşünüyorum.

1.PNG
2.PNG
3.PNG
4.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Farklı marka/model bellekler uyum içinde çalışmayabilir. Bu bağlamda 8+4 GB "çorba" diye tabir ettiğim bir konfigürasyondur.

Tek 8 GB takınca sistem reset atıyorsa:
  • Bellek arızalı olabilir.
  • BIOS uyum sorunu olabilir.

Ayrıca olur da ahmağın biri size bellek üst sınırı ayarı yapın dediyse o ayarı eski haline getirin:

1576750792650.png

Bellekle ilgili bir soru soruyorsanız taktığınız anakartı modlini ve BIOS sürümünü de yazın.

Recep Bey Anakart markası Foxconn diye biliyorum alırken öle demişlerdi. Attığım resimde gösterildiği gibi anakart adı yazan yerde AHM55 yazıyor BIOS sürümüm ise 080015 resim de atıyım size.

5.PNG

Anakart almam gerekiyorsa hangi anakartı almalıyım 1156 pin. Şu anki RAM'i satın almadan önce 2 bilgisayarcıda da aynı sorun oldu. RAM'den kaynaklanmadığını düşünüyorum Farklı 2 3 RAM'de de aynı sıkıntılar mevcut.

RAM yükseltme de dikkat edilmesi gereken noktalar var
1- RAM girişleri aynı olmadı örneğin DDR3 veya DDR4 gibi zaten aksi halde takamazsın.
2- RAM frekans değerleri aynı olmalı yani bilgisayarındaki 2400MHz ise yeni alacağında öyle olmalı
3- CL değeri aynı olmalı bilgisayarındaki 17 ise alacağında 17 olmalı
4- Bilgisayarın ki RAM 4 GB ise alacağın RAM de 4 GB olmalı ki dual channel özelliği devreye girebilsin.

Kısacası bilgisayarındaki RAM slotlarına aynı özellikte RAM takman gerekir.

Dostum benim başıma RAM takmadan gelmişti bu problem.

RAM yuvalarinin çevresindeki kondansatör leri kontrol et yanlış akım veya kötü topraklamadan onların tepesi şişiyor o halde işi bitmiş oluyor bu elemanlar pil gibi çalışıyor ve RAM'leri sürekli besliyorlar sıkıntı oradaysa kondansatör leri değiştir düzelir.

Şu anki RAM'i satın almadan önce 2 bilgisayarcıda da aynı sorun oldu
Nasıl bir sorun? RAM taktınız ve sistem aniden mi kapandı?

Anakart alacaksanız BIOS güncellemesi olan H55 modellere bakabilirsiniz.

Ama önce kasayı açıp anakart modelini öğrenin. Güncel BIOS var mı bakalım.

2x4'lük ram takılı bir 4'lüğü çıkarıp 8'i takınca boot ekranımı deniyor o sanırım orda takılıyor
8'lik ram tek başına takıp çalıştırmaya çalışınca windows ışıkları gelirken reset atıyor

Anakart Foxconn kasayı açıp baktım etikette şu yazıyor : MEAHM55000
TYT160625/H55-GV1.01

sorun anakarttdan kaynaklı ise bana ddr3 1156 pin anakartta önerebilirsiniz 300 350 lira civarı bütçem var şuanda

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı