Ramazan bu yıl çok sönük geçti

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. 2 Nisan 2022'de bildiğiniz gibi ramazan başladı. Doğal olarak da oruç tutuyorum. 1 Mayıs 2022 son gün (bayram arifesi) olacak ve 2 Mayıs 2022'de bayram başlayacak.

Fakat bu yıl ramazan ayı nedense önceki yıllara göre çok sönük geçti. En azından bu benim için geçerli. Eskiden ramazan ayında iken her yerde ramazan etkisini hissedebiliyordum. Hatta yıllar önce bulunduğum yerde iftar vakti top bile atılıyordu. Fakat sonradan top atmayı bıraktılar. Ona rağmen her yerde bir ramazan ortamı hissedebiliyordum. Fakat 2 yıl boyunca pandemi nedeniyle ramazan ayını evde geçirdikten sonra bu yılki Ramazan'da oruç tutuyor olmam haricinde normal bir günden hiçbir fark hissedemiyorum. Yani ramazan pidesi var, oruç tutuyorum eyvallah fakat o kadar. Yani eski yıllardaki gibi gerçek bir ramazan ayını bu yıl bulamadım.

Sizin bu yılki ramazan ayınız nasıl geçti? Sönük mü geçti yoksa dolu dolu mu geçti?

Merhaba arkadaşlar. 2 Nisan 2022'de bildiğiniz gibi ramazan başladı. Doğal olarak da oruç tutuyorum. 1 Mayıs 2022 son gün (bayram arifesi) olacak ve 2 Mayıs 2022'de bayram başlayacak.

Fakat bu yıl ramazan ayı nedense önceki yıllara göre çok sönük geçti. En azından bu benim için geçerli. Eskiden ramazan ayında iken her yerde ramazan etkisini hissedebiliyordum. Hatta yıllar önce bulunduğum yerde iftar vakti top bile atılıyordu. Fakat sonradan top atmayı bıraktılar. Ona rağmen her yerde bir ramazan ortamı hissedebiliyordum. Fakat 2 yıl boyunca pandemi nedeniyle ramazan ayını evde geçirdikten sonra bu yılki Ramazan'da oruç tutuyor olmam haricinde normal bir günden hiçbir fark hissedemiyorum. Yani ramazan pidesi var, oruç tutuyorum eyvallah fakat o kadar. Yani eski yıllardaki gibi gerçek bir ramazan ayını bu yıl bulamadım.

Sizin bu yılki ramazan ayınız nasıl geçti? Sönük mü geçti yoksa dolu dolu mu geçti?

Maalesef bende sizin gibi oldum.
Bir tadı olmuyor eski Ramazan gibi.
Neyse Ramazan iyi geçti diyebilirim.

Sönük geçti bende 19 yaşındaym fakat eskilerin tadı yok her senede gittikce azalıyor o yüzden katılıyorum sana yeni nesil yani benim neslim değişik biraz bilmiyorum sadece popüler kültüre uyum sağlamaya calısıyorlar ve dinden vesaire geleneklerden falan uzaklasıyorlar ama bence kötü bir şey.

A

Aynı şekilde sönük geçti,aynı durum bende de mevcut hocam nedenini bilmiyorum

Bilmiyorum ramazandı işte öyle geldi geçti her zamanki gibi bayramlarda pek tırt artık öyle bayram telaşesi yok ama ben bu durumdan münferihim ondan dolayı pek bir sorunum olmadı. Bayramda pek harçlık toplamayı da sevmiyorum zaten büyüdüm harçlık verecem birde üstüne çok garip hissediyorum ilk harçlığımı verecem 20 tl yeter inşallah 8 yaşındaki çocuğa bana verseler harçlık dememde neyse bizim zamanımızda para mı vardı diyip bitiriyorum.

Bende aynı düşüncedeyim. Eski ramazan eğlencesi falan yok.

Eski tadı tuzu yok hiçbir şeyin bayram bile boş geliyor çikolata bile almıyor millet insanlar birbirinden koptu ilişkiler zayıfladı bilmiyorum ekonominin çok etkisi var bunda bence.

Her şeyde var günlük yaşamda bayramda o kadar etkiliyor ki insanın dinini bile etkiliyor adam diyor çok şahit oldum diyor ki ben diyor o kadar çalışıyorum ediyorum namazımı kılıyorum benim diyor hayatım bok gibi Bitcoin'den zengin olanları görüp bırakan cok gördüm ya da bırakmayı düşünen imamlık okuyan arkadaşım var oruç tutmuyor şu anda namaz kılmıyor bıkmış durumda siyasi iktidardaki partiden de kaynaklanan bir şey çünkü her bir mitingte veya konusmasında din ile alakalı siyasetle dini birleştirdigi için sogutuyorlar.

Geri
Yukarı