Ramazanın ilk 2 günü oruç tutulmazsa geçersiz olur mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eğer unutarak yediyseniz bir şey olmaz arkadaşların dedikleri gibi. Ama niyet etmemişsiniz sanırım, niyet etmediyseniz geçerli olmuyor. Niyet edip unutarak yedikten sonra bir şeyler yiyip içerseniz sıkıntı olur ama. Hanefi iseniz 61 gün kefaret orucu tutmanız gerekir o durumda, ama Şafii'lerde böyle bir durum yok mesela. Bu arada Allah kabul etsin orucunuzu.

Daha çok akıl veriyor gibisiniz. Millete orucunu tutma lüzmu yok diyebiliyorsunuz gayet. O zaman niye babanıza baba ben tutmayacağım zorlama diyemiyorsunuz anlamadım.
"Babacığım" buna anlayış göstermeyecek kadar müslüman. :)
Ayriyeten insanlar kendi lehine olabilecek şeyleri inanmasada yapmasında bir sakınca görmüyorum.
Zor bir ibadet değil fakat gereksiz ve oldukça anlamsız.
Benim için.

"Babacığım" buna anlayış göstermeyecek kadar müslüman. :)
Ayriyeten insanlar kendi lehine olabilecek şeyleri inanmasa da yapmasında bir sakınca görmüyorum.
Benim için.
Babanız müslüman özelliklerini taşımıyor. Müslüman başkasını müslüman yapmaya ikna etmeye çalışan biri değildir, herkese saygılı olmalıdır. Babanız böyle yapıyor diye nasıl bunun bir müslümanlık gereği olduğundan %100 eminsiniz?
İbadet'in gereği gereksizi olmaz, ibadet tanrıya yapılan şükür ve verdiklerine teşekkür amacıyla yapılır. İbadete gereksiz dediğinize göre o zaman siz herhangi bir tanrıya da inanmıyorsunuzdur, inanıyorsanız o zaman siz gerekiszsiniz ya da akli dengeniz bozuk.

"Babacığım" buna anlayış göstermeyecek kadar Müslüman. :)
ayriyeten insanlar kendi lehine olabilecek şeyleri inanmasada yapmasında bir sakınca görmüyorum.
Benim için.

Senin için "gereksiz" olması insanlara lüzum yok diyebileceğin anlamına gelmiyor.
İnsanlara göre "anlamlı " bir ibadet senin gibilere göreyse " anlamsız "

Arkadaşlar merhaba, ramazan ayındayız. Allah herkesin orucunu kabul etsin. Arkadaşlar, ben maalesef ki ramazan ayının ilk 2 günü oruç tutmayı unuttum. İlk gün annem zorluyordu ye diye, ben de öyle sofrada oturuyordum. Fark etmeden 2-3 lokma atmışım agzıma, bugün de kahvaltı yaptıktan sonra oruçlu oldugum aklıma geldi. Kagıda yazdım, bu sefer hep aklımda. Bugünden itibaren başlasam sorun olur mu, orucum geçersiz olur mu?
O 2 günü daha sonra tutabilirsin. Sorun olmaz.

"Babacığım" buna anlayış göstermeyecek kadar Müslüman :).
Ona Müslüman denmez, senin de en az benim kadar iyi bildiğin başka bir kavram kullanılır. Ne yazık ki sen de o kavrama tam uyuyorsun, böyle konuşarak tüm Müslümanlara genellemiş oluyorsun. Dolayısıyla "babacığın"a benziyorsun, aranızdaki tek fark; o sözde inanırken, senin inanmaman.
"Bence gereksiz ve anlamsız." demen gerekirdi, sırf inanmadığın için başkalarının inançlarına gereksiz ve anlamsız diyemezsin. Ben nasıl senin İslam'a inanmamana saçma demiyorsam, senin de aynı saygıyı bana göstermen gerek. Görgü kuralı denen bir şey var, bilmem anlatabildim mi?
Aynı şekilde, üslubunu takın derim. İnsanların tanımadıkları kişilere "Serseri mahallende değilsin." demesinin klavye delikanlılığından ibaret olduğunu belirtmem gerek. Azıcık saygı göstermek zor geliyor herhalde.

"Babacığım" buna anlayış göstermeyecek kadar Müslüman. :)
ayriyeten insanlar kendi lehine olabilecek şeyleri inanmasada yapmasında bir sakınca görmüyorum.
Benim için.

Gidip kendi fikirlerini istediğin yerde gösterebilirsin. Fakat bu konuda gereksiz mesaj yazmamalısın. Kimse sana fikirlerini söyleyemezsin demiyor. Adama oruç tutma diyorsun :D. Allah umarım her babaya hayırlı evlat nasip eder. Kısmet artık.

Dostum öncelikle umarım iyileşirsin. İkinci olarak lütfen şunu anla. Fikirlerini gidip başka yerlerde bağıra bağıra söyleyebilirsin. Fakat fikirlerimi söylüyorum ayağına insanlara akıl veremezsin tutma diyerek. Ayrıca konu sahibinin sorusuna bak. Senin yazdıklarına bak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı