RAM'den yağ gibi sıvı akması

Bütçe
1
Saniyede 30-40 civarı sefer dönen şeylerden bahsediyoruz. Benim aklıma en mümkün ihtimal ve çözüm bu geldi. Deneyip denememek size kalmış tamamen.

Tamamdır deneyelim bakalım yarın deneyip buraya yazarım.

Bence kasanın içinde bir canlı ölmüş olabilir. Yani en basitinden modemde bile var diyorum. Fan falan yok sonuçta Modemde. Bu sıvının ne olduğunu anlamak bende istiyorum.

Sanmıyorum böcek vs evimde daha önce hiç görmedim.

@YnsCann

Şimdi komplo teorilerini bir kenara bırakalım ve mantıklı düşünelim.

1) Kasamızda AIO ya da Custom sıvı soğutma yok. Bu sebep olamaz.

2) Corsair Vengeance Pro RGB ramlarin ledlerinin olduğu bölge kapalıdır. Herhangi bir şekilde ramin içerisindeki bir bileşenden kaynaklı akma olması durumunda bu sıvı ramlerin üstünde değil altında yani anakarta oturduğu bölgede olur.

3) Ramlerin sıcaklıkları gayet normal. Aşırı ısınan ramler illa bir sebepten dolayı çalışmayı durdurur ve mavi ekran hatası verir ya da sistemi kapatır. Bu da olmadığına göre içinde sıcaklıktan dolayı bir şeyin erimesi ya da akması mümkün değil.

4) İlk resimde gördüğüm kadarıyla bir bulaşma durumu yok. Fanların yağları akmaya kalksa dönüş hızıyla birlikte o yağlar sadece ramin üstünde olmaz etrafa da yayılır. Fanlardan da değil.

5) Ramleri sökmeden önce elinize farkında olmadan bir şey bulaşmış olabilir diyeceğim ancak bu şekilde ramlere dokunsanız parmak izi olur veya sadece elinize bulaşan sıvının rami tuttuğunuz noktalarda oluşması beklenir. Yani ramin üst veya alt kısmında noktacık şeklinde lekelenmeler olmaz.

6) Ramler anakart üstünde duruşu itibariyle etiketi sol tarafa yani işlemciye bakıyor malum. Yani ilk resimde elinizde tuttuğunuz şekliyle duruyor. Bu ram işlemciye yakın olan taraftaki ram mi? Yoksa onun bir sağındaki ram mi? Eğer işlemci tarafındaki ram ise işlemci tarafında olan bir sorun yüzünden hafif sıçramış olabilir (işlemci fanı kuvvetiyle).

7) Ancak işlemcinin olduğu kısımda da her şey normal görünüyorsa -ki ilk bakışta sorunsuz ve kupkuru görünüyor olabilir- detaylı bir inceleme gerekebilir.

8) Bu sıçrayan şey her ne ise ki yağ gibi bir madde diyorsunuz, sistemi ilk topladığınızda bir şekilde siz farkında olmadan bir yerden bulaşmış, sıçramış olabilir. Şimdi sistem sapıtınca ne oluyor diye açıp kontrol ettiğinizde aslında 2 ay önce farketmediğiniz bir bulaş sonucu orada kalmış olabilir ve yağ hemen kurumaz. Dikkat ederseniz minik benekler şeklinde duran sarılıklar daha kuru ve koyu sarı renkte ama ortasındaki yağ miktar olarak daha fazla ve kurumaya yeni yüz tutmuş gibi. Ayrıca alt taraftaki lekeli sarılıkta sanki bu iki ay içerisinde o bulaşan yağ her ne ise onun üstünde toz parçaları birikmiş gibi lekeli duruyor.

Benim tahminime göre ilk kurulumda bir şekilde ramin üstüne bir şey ya sıçradı ya bulaştı. Siz şimdi farkettiniz.

Son düzenleme:
1 evet öyle.
2 doğru onu kontrol ettim bir sorun yok.
3 evet ısılarda gayet normal.
4 bence de illaki sıçrar.
5 evet kuru idi bu sıvı.
6 evet işlemci tarafında idi (fotoğraf koydum).
7 yarın detaylı bakacağım.
8 evet benek şeklide 2 yerde dağılmış. Gözüküyor ilk olarak orta (Corsair yazan). Kısımda görüp ellediğim için dağıldı sonrada dökerken alt tarafını tuttum.

IMG_20210407_235732.jpg

Evet sonuca gelirsek en mantıklı işlemci fanından sıçramış olması (detaylı kontrol edeceğim)
Sistemi toplarken değmiş olmam ona da hiç emin olamıyorum 2-3 ay oldu veya temizlerken falanda tutmuş olabilirim.

Bu arada bu kadar yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ediyorum hepinize.

Geri
Yukarı