RAM'i Yükseltmenin FPS'e Etkisi

Ömer Erim

Hectopat
Daha fazla  
Benim bilgisayarım bayağı eski. Gidip MSI R7 240 ekran kartı aldım, şu anlık bir sıkıntım yok ancak 2GB RAM'im var ve Pentium 2.8GHz işlemciye sahibim. CPU kullanımım ise yaklaşık %60'ın altına inmiyor, hatta %80'lerde takılıyor, haliyle ısınıyor. Düşündüm ve kendi kendime RAM'i 6GB'ye çıkarırsam belki CPU üstündeki yükü düşürüp FPS'i 90-100'e sabitlerim dedim. Sizce işe yarar mı veya farklı bir öneriniz var mı?

DBQ5A3.png

RAM'in FPS'e etkisi yoktur, yani artırmaz. @Yusuf Ensar Ertan 'ın bu konuda iyi bir mesajı var:

Sistemin RAM ihtiyacı varsa, yetersiz RAM sonucu oluşan kasma sorunları azalır. İhtiyacını karşılayacak kadar RAM eklediğinizde, "yetersiz RAM kaynaklı" tüm kısıtlanma sorunları ortadan kalkar. Ancak örneğin Intel i7 6700K, GTX 1080 ve 16 GB RAM olan sistemde ani FPS düşüşleri veya yırtılma sorunları oluyorsa, isterseniz 128 GB RAM takın sorun çözülmez. Çünkü 16 GB oyunlar için yeterli. Yetersiz gelme söz konusu değil. Sorunlu bilgisayarda RAM kullanımı %100 olabilir, o ayrı. 32 GB da olsa %100 olabilir sistemde başka bir sorun varsa. Bahsettiğiniz sorunlar genelde ekran kartı sürücü kaynaklı sorunlardır.

Öncelikle VSync (Dikey eşitleme) açık mı onu kontrol edin. 59 FPS ile kısıtlanmanızın sebebi bu olabilir. VSync kapalıyken de 59'u geçmiyorsa, sistemin şu anki halinin limiti budur. GPU kullanımı oldukça düşük, CPU kullanımı hep yüksek ile işlemci darboğazı var demektir. RAM kullanımı 1400 MB görünüyor, sistemde toplamda ne kadar RAM var? 4 GB ise arttırmanıza gerek yok, sistem 1400 ile idare ediyor belli ki.

Arka planda işlemciyi kullanan başka programlar var mı kontrol edin. Oyundayken Görev Yöneticisi'ni açıp bakın işlemciyi hangi yazılım ne kadar kullanıyor diye. Hepsini CS:GO kullanıyorsa yapacak pek bir şey yok, işlemci zaten ekran kartını besleyebilmek için elinden geleni yapıyor demektir. Ekran kartı sürücüsünü kaldırıp daha güncel versiyonu varsa onu kurmayı deneyebilirsiniz. Daha akıcı bir sistem için sıfırdan temiz kurulum yapmayı deneyebilirsiniz. RAM kullanımınız, elinizdeki RAM miktarının tamamına yaklaşıyorsa ilave yapma zamanı gelmiştir. Tamamına "ulaşmışsa" ilave zamanı çoktan geçmiş, sırf kısıtlı RAM sahibi olduğunuz için sistemden tam performans alamamış olursunuz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı