RAM'ler 1. ve 3. slotlara takılıyken PC açılmıyor

burhan.akts

Hectopat
Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi RAM'ler 1. ve 3. slota takılıyken PC açılmıyor aşağıdaki varyasyonları denedim. RAM'ler Memtest86 ve Windows bellek tanılamada herhangi bir hata vermedi. BIOS reset denedim. İşlemci soğutucusunu gevşetmeyi denedim, işlemci pinlerini kontrol ettim. Hiçbiri çözüm olmadı.

RAM'leri tek tek denediğimde 2. ve 4. slotlarda PC açılıyor, 1. ve 3. slotlarda PC açılmıyor sürekli 3 kısa bip sesi gelip siyah ekranda kalıyor.
Eğer 3 adet RAM kullanarak 1. 2. ve 4. veya 2. 3. ve 4. slotlara RAM takarsam PC 3 RAM'i de görüyor. (3 RAM de aynı model aynı seri) ilk seferde çok uzun sürse de PC açılıyor. Ancak kapat aç yaptığımda PC açılmamaya başlıyor.

Tek tek deneme sırasında 1. ve 3. slotları denerken 1 kez ROM image is not loaded hatası verdi. 1 kez otomatik onarıma hazırlanıyor hatası verdi.

Sonuç olarak sorun anakartta mı işlemcide mi bilmiyorum. Başka bir sistemde denemeden bunu anlamanın bir yolu var mıdır?

Anakart: Gigabyte B550 Gaming X
İşlemci: Ryzen 3600X.
RAM: Kingston Fury Beast 2x8GB 3600MHz CL17.

Güncelleme: İşlemcinin pinlerini tekrar kontrol ettim ve RAM slotlarını diş fırçası ile temizledim. Bu sefer yaptığım denemelerde tüm slotlar çalışıyor ancak hepsinde Şuradaki bip seslerini duyuyorum. En sondaki uzun bip sesi her açılışta duyduğum normal açılırken çıkan ses ancak ondan önceki kısa bip seslerinin nedeni ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı anakartlarda bu şekilde de olabiliyor. 2 ve 4 zorunlu olabiliyor.

Geri
Yukarı