RAM'leri 3200 MHz yapınca oyundayken sistem donuyor

mertÇ.

Kilopat
Daha fazla  
RAM'lerimi 2933 MHz çok rahat sıkıntısız oynayabiliyorum. Fakat anakartım desteklediği halde RAM'leri 3200'e çektiğimde oyunu bir süre oynadıktan sonra oyun bir anda donuyor ve geri gelmiyor. XMP'den profil 2'den alınca aynı sorun oldu. Sonra manuel olarak XMP kapatım girdim aynı sorunu yaşadım. Memtest86 denedim hiçbir sorun cıkmadı. Acaba RAM'ler Ryzen için uyumlu değil mi diye baktım fakat sitesinde uyumludur diyor. Yeni bir BIOS uptade mi beklemeliyim?

RAM'lerimi 2933 MHz çok rahat sıkıntısız oynayabiliyorum. Fakat anakartım desteklediği halde RAM'leri 3200'e çektiğimde oyunu bir süre oynadıktan sonra oyun bir anda donuyor ve geri gelmiyor. XMP'den profil 2'den alınca aynı sorun oldu. Sonra manuel olarak XMP kapatım girdim aynı sorunu yaşadım. Memtest86 denedim hiçbir sorun cıkmadı. Acaba RAM'ler Ryzen için uyumlu değil mi diye baktım fakat sitesinde uyumludur diyor. Yeni bir BIOS uptade mi beklemeliyim?
Kato RAM'lerin markası modeli de önemli.. Aynı durumu benim 2400 mhz Fury'de yaşadım.. Ama Predator'da yaşamıyorum. Çünkü oveclock destekleri farklı.

Aynı sorunla bende karşılaşmıştım. Profil 1 2933MHz'de sorunsuz çalışırken profil 2 3200MHz'de sistem donuyordu. BIOS update yaptım düzeldi. Kullandığım bellekler anakartımın uyumlu bellekler listesindede yoktu.

Anakartın desteklediği MHZ değil RAM'lerin ne kadar destekliyorsa o hıza alın. Eğer RAM'lerin 3000 ise AMD bazı anakart modellerinde 2933 Mhz olarak çalışıyor ilginç biçimde bunu da göz önünde bulundur.

Kato RAM'lerin markası modeli de önemli.. Aynı durumu benim 2400 mhz Fury'de yaşadım.. Ama Predator'da yaşamıyorum. Çünkü oveclock destekleri farklı.
AMD ise çok normal. Ram, işlemci ve anakart modellerini yazarsanız sevinirim.
R5 2600 msı b450M gaming plus HyperX FURY Black DDR4 3200MHz CL18 8x2
Dostum profil fotondaki okula mı gidiyorsun? Öyleyse Hüseyin, Behlül Hocama saygılar ve sevgiler :) Vay beee Cessna 172, hiçbir şey kaybetmemiş eski halinden :D

Soruna gelelim. Bir önceki BIOS sürümüne dönüp dene. Olmazsa yaz buraya.
Görürsem iletirim tabi ki de.Bir önceki BIOS ta da aynı sorunu alıyordum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı