RAM'leri aynı anda takınca mavi ekran

enestalha17

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba. 1 hafta önce topladığım sistemimde sürekli mavi ekran yediğimden dolayı bugün Windows bellek tarayıcısı ile RAM testi yaptım iki RAM aynı anda takılıyken sonuç donanım hatası verdi. Ancak tek tek takıp denediğimde iki RAM'de de sıkıntı yok gözüküyordu en son tekrar ikisini takıp denediğimde sonuç yine hatalıydı. Bu durumda benim ne yapmam gerekiyor ve aynı zamanda Windows olay görüntüleyicisinde sürekli kernel Power hatası alıyorum. İlk RAM'i taktığımda bu hatayı verdi. 2. RAM'i ayrı taktığımda bu hatayı vermedi.

raö.jpg

hata.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Aşağıda vermiş olduğum linkten cihazınıza ait BIOS güncellemesini ve anakartına ait güncel sürücüleri sağlayabilir misiniz? Eğer güncel değil ise ekran kartı driverinizi de güncellemenizi rica edeceğim sizlerden.

İlgili link : Gigabyte B450M S2H Support

Eğer BIOS güncelleme hakkında bilginiz yoksa aşağıdaki makaleden faydalanabilirsiniz.

Gigabyte BIOS Güncelleme Rehberi

Öncelikle herkese merhaba. 1 hafta önce topladığım sistemimde sürekli mavi ekran yediğimden dolayı bugün Windows bellek tarayıcısı ile RAM testi yaptım iki RAM aynı anda takılıyken sonuç donanım hatası verdi. Ancak tek tek takıp denediğimde iki RAM'de de sıkıntı yok gözüküyordu en son tekrar ikisini takıp denediğimde sonuç yine hatalıydı. Bu durumda benim ne yapmam gerekiyor ve aynı zamanda Windows olay görüntüleyicisinde sürekli kernel Power hatası alıyorum. İlk RAM'i taktığımda bu hatayı verdi. 2. RAM'i ayrı taktığımda bu hatayı vermedi.

Eki Görüntüle 553752
Eki Görüntüle 553753

RAM'lerin MHz'leri ile ilgili bir problem olabilir. BIOS'unuz güncel mi güncel değilse güncelleyin muhtemelen düzelir.

BİOS default yapın. XMP yi kapatın. Bu şekilde deneyin. Sorun devam ederse RAM voltaj değerlerini 1,45 - 1,55 V olarak ayarlayın. RYZEN X serisi CPU ya sahip neredeyse her bilgisayarda bu RAM sorunları mevcut. Sorun RAM voltaj değerleri ile MHz uyumu.

1 Saat ban yediğim için cevap veremedim kusura bakmayın. Bilgisayarda o sitedeki Driver'ları yüklediğim zaman çöktü format attım şimdi BIOS sürümü güncel onun dışında Win 1909 sürümü kullandığım için anakartımın sitesindeki Driver'ları yüklememe gerek yok sanırım çünkü 1903 sürümünden sonrasını Win otomatik güncelliyor diye biliyorum.
Doğru mu bu bilgi?

Son düzenleme:
1 Saat ban yediğim için cevap veremedim kusura bakmayın. Bilgisayarda o sitedeki Driver'ları yüklediğim zaman çöktü format attım şimdi BIOS sürümü güncel onun dışında Win 1909 sürümü kullandığım için anakartımın sitesindeki Driver'ları yüklememe gerek yok sanırım çünkü 1903 sürümünden sonrasını Win otomatik güncelliyor diye biliyorum.
Doğru mu bu bilgi?
Anakartınıza ait sitede en güncel driverler yer almakta. Windows en güncel sürücüyü yüklemiyor maalesef. Anakartınızın tam modelini arama motorunda aratarak üretici firmanın sitesinden güncel driverlerinizi yüklemeniz gerekmekte. Ayrıca sorununuz şuan devam ediyor mu?

3000MHz olan RAM'leri 2666'ya düşürdüm temiz format attım şu an hiçbir Driver'ı kurmadım ekran kartını dahi güncellemedim Windows kendi güncelledi ekran kartını. Şu anlık sıkıntı yok gibi duruyor hala deneme yapıyorum oyunlarla. Eğer sıkıntı olursa tekrar bildireceğim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı