RAM'leri Çıkarıp Taktıktan Sonra Bilgisayarın Açılmaması Sorunu

shakhadeel

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba öncelikle,

Dual channel olmak üzere DDR3 2x2GB ve yan sokette de bir adet DDR3 4GB RAM kullanıyorum. 5 yıldır bir sorun yaşamamıştım.

Görev yöneticisinde kullanılan RAM 7.2/8.0gb gözüküyordu. Bu kadar kullanamayacağımı bildiğim için çalışan programların RAM kullanımlarını toplayıp 3.2GB gibi bir değer elde ettim. 4GB olan ''stick'' ile alakalı bir problem olabileceğini düşündüğümden, sistemin elektriğini kestim. Ardından RAM'leri çıkarttım, sıralarını bozmadan aynı şekilde tekrar taktım. Hiç bir şekilde zorlamadım, çizmedim.

Sistemi açmaya çalıştığımda PSU ve GPU fanları dönüyordu fakat CPU fanında herhangi bir hareket yoktu (PSU fanı anakarttaki 3 pin fan girişine bağlı). Bunun üzerine PSU fanını çıkartıp, CPU fanının 4 pinli soketine taktım. Fan normal bir şekilde dönüyordu. Sonrasında CPU fanını tekrar yerine taktım ama o dönmüyordu.

Üç RAM'i de sıra sıra birincil sokete taktım, denedim. Üçünde de sistem açılır gibi yaptı, PSU ve GPU fanları döndü. Yaklaşık 10 saniye içinde kapandı ve tekrar açılıp aynı şeyi yapmaya devam etti.

Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı