RAM'lerin çift kanal çalışmaması

Syhonial

Decapat
Merhaba arkadaşlar,

Ryzen 5 1600 işlemcimin stok soğutucusunu sökerken işlemcim yerinden çıkıp pinler yamulmuştu. Bu durumdan sonra Dual RAM çalışmamakta ve donanıma 8 GB RAM ayırmaktaydı. Daha sonra işin uzmanı bir bilgisayarcıya pinleri gösterdim, birkaç yamuk olduğunu onları mikroskop ile düzelttiğini söyledi. Sokete baktığında bir problem görmedi. Sonrasında işlemciyi yerine oturttu. Bu işlemden sonra problem aynı şekilde devam ediyordu. Bu işlemden sonra şunları denedik.

1-) RAM'leri silgi ile silip hava ile temizleyip slot olarak A1-B1 A2-B2 slotlarına takıp denedik, yine çözmedi.
2-) BIOS güncelledik BIOS pili sök tak yaptık, yine olmadı.
3- Format attım, bu da çözmedi.

En son olarak RAM'leri tek tek denediğimizde. 3. ve 4. slotta görüntü gelmiyordu. 1. 2. slotta RAM'ler yan yana 16 GB olarak sorunsuz çalışıp XMP ile 3000MHz kadar çalışıyor. Bu Single mı Dual mi oluyor bilmiyorum. Yani kısacası sizce bu durumda anakart mı sıkıntılı işlemci mi? Yerine yedek parça olmadığı için başka parça deneyemedik.

Sistem Özellikleri

İşlemci:Ryzen 5 1600
Anakart: Asrock B450M pro4
Bios Sürümü: 4.90
Ram:Corsair Vengeance 2x8gb 3000 mhz
Ekran kartı: Msi Armor Rx570

Kendi Anakartım maalesef farklı bir işlemci ve anakart elinde yoktu. Ben işlemcinin pinleri düzelince sorun düzelecek sanıyordum.
farklı bir anakartta denenmeli işlemcide bir sorun varsa anakarttada 2x8 çalışmayacaktır.ramler de denenmeli sağlam bir anakartta ancak bu sekilde cozum yoluna ulaşılabilir

kolay gelsin yardımım dokundu ise teşekkurler

yinede farklı kişilerden bilgi alabilirsin atladığımız bir şey olabilir
Yani deneyibileceğimiz bir parça olsa süper olacaktı. Önceden işlemci kaynaklı olduğunu düşünüyordum ama ramler 3. ve 4. Slotta çalışmayınca işlemci olasılığı biraz gözümde düştü. Ramler 3 ve 4'te tek tek taktığımızda çalışıyor olsa idi işlemcinin dual ram kontrolcüsünde sorun olacağı kesin gibi olacaktı. Eğer bu şekilde kullanmam sisteme zarar vermeyecek ise artık single şeklinde devam etmem gerekecek.

Yani deneyibileceğimiz bir parça olsa süper olacaktı. Önceden işlemci kaynaklı olduğunu düşünüyordum ama ramler 3. ve 4. Slotta çalışmayınca işlemci olasılığı biraz gözümde düştü. Ramler 3 ve 4'te tek tek taktığımızda çalışıyor olsa idi işlemcinin dual ram kontrolcüsünde sorun olacağı kesin gibi olacaktı. Eğer bu şekilde kullanmam sisteme zarar vermeyecek ise artık single şeklinde devam etmem gerekecek.
umarım sorunu çözersiniz iyi gunler

Anladım hocam o zaman en iyisi farklı bir işlemci bulayım sorun yine aynı ise komple bi kasadaki her şeyi söküp tekrar bilgisayar toplar gibi toplamayı düşünüyorum. Yine çözmezse anakartı değiştirmem gerekecek.
sorun ya işlemcide ya da anakartta buyuk ihtimalle en iyisi deneyip görmek kolay gelsin

Geri
Yukarı