RAM'lerin çift kanal çalışmaması

Syhonial

Decapat
Merhaba arkadaşlar,

Ryzen 5 1600 işlemcimin stok soğutucusunu sökerken işlemcim yerinden çıkıp pinler yamulmuştu. Bu durumdan sonra Dual RAM çalışmamakta ve donanıma 8 GB RAM ayırmaktaydı. Daha sonra işin uzmanı bir bilgisayarcıya pinleri gösterdim, birkaç yamuk olduğunu onları mikroskop ile düzelttiğini söyledi. Sokete baktığında bir problem görmedi. Sonrasında işlemciyi yerine oturttu. Bu işlemden sonra problem aynı şekilde devam ediyordu. Bu işlemden sonra şunları denedik.

1-) RAM'leri silgi ile silip hava ile temizleyip slot olarak A1-B1 A2-B2 slotlarına takıp denedik, yine çözmedi.
2-) BIOS güncelledik BIOS pili sök tak yaptık, yine olmadı.
3- Format attım, bu da çözmedi.

En son olarak RAM'leri tek tek denediğimizde. 3. ve 4. slotta görüntü gelmiyordu. 1. 2. slotta RAM'ler yan yana 16 GB olarak sorunsuz çalışıp XMP ile 3000MHz kadar çalışıyor. Bu Single mı Dual mi oluyor bilmiyorum. Yani kısacası sizce bu durumda anakart mı sıkıntılı işlemci mi? Yerine yedek parça olmadığı için başka parça deneyemedik.

Sistem Özellikleri

İşlemci:Ryzen 5 1600
Anakart: Asrock B450M pro4
Bios Sürümü: 4.90
Ram:Corsair Vengeance 2x8gb 3000 mhz
Ekran kartı: Msi Armor Rx570

Anakartın 3.ve 4.slotları görüntü vermiyorsa sorun anakartta demektir, slotlar bozuk demektir.

1.ve 2.slotlara takarsan çift kanal olmaz çünkü ikisi de A kanalına bağlı slotlar. Çift kanal olması için birinin B kanalına takılı olmalı.

Anakartında 4 tane slot varsa 1. RAM'i 2. slota 2. RAM'i 4. slota takmalısın. Eğer sorun çözülmesse buyuk ihtimal işlemci pinlerinde arıza olabilir çünkü her pinin bir görevi vardır.
Zaten dediğiniz şekilde denedik. Pinleri 3 kere bakıp kontrol ettik bir problem göremedi Bilgisayarcı. Kontrol ederken de büyüteç ve mikroskop ile baktığı için problemin düşük olduğunu söyledi. Ramlere tek tek baktı mı ondan emin değilim ama slotları denedi. Ramden olsa 1. ve 2. Slot çalışır mı single olarak?
Anakartın 3.ve 4.slotları görüntü vermiyorsa sorun anakartta demektir, slotlar bozuk demektir.

1.ve 2.slotlara takarsan çift kanal olmaz çünkü ikisi de A kanalına bağlı slotlar. Çift kanal olması için birinin B kanalına takılı olmalı.
Peki 1. 2. Slotta donanıma ayrılan bir ram olmuyor ve frekansı xmp ile 3000'e çekebiliyorum. Dual ram ile ne farkı oluyor xmp kullanmamın bir zararı var mı?

Eğer 1 ve 2. slotlarda çalışıp 2 ve 4 taktığında çalışmıyorlarsa the fool dediği gibi 3. 4. slotlarda arıza olabilir yüksek ihtimallede öyle ve A1 a2 de Dual Channel çalışmazlar.

Zaten dediğiniz şekilde denedik. Pinleri 3 kere bakıp kontrol ettik bir problem göremedi Bilgisayarcı. Kontrol ederken de büyüteç ve mikroskop ile baktığı için problemin düşük olduğunu söyledi. Ramlere tek tek baktı mı ondan emin değilim ama slotları denedi. Ramden olsa 1. ve 2. Slot çalışır mı single olarak?
Haklısınız ama sorun donanımsal gibi duruyor.işlemciyi farklı bir anakartamı takıp denedi yoksa sizin anakartınızdamı

Eğer 1 ve 2. slotlarda çalışıp 2 ve 4 taktığında çalışmıyorlarsa the fool dediği gibi 3. 4. slotlarda arıza olabilir yüksek ihtimallede öyle ve A1 a2 de Dual Channel çalışmazlar.
1 ve 3 2 ve 4 sıkıntılı. Bir iki problemsiz peki 1 ve 2 de xmp ile 3000 frekans kullanmamın zararı var mı? Dual çalıştırmadan çok fark olur mu? Bir de bu şekilde Bilgisayarı kullanmak diğer bileşenlere zarar verir mi?

Peki 1. 2. Slotta donanıma ayrılan bir ram olmuyor ve frekansı xmp ile 3000'e çekebiliyorum. Dual ram ile ne farkı oluyor xmp kullanmamın bir zararı var mı?
ramlerde sıkıntı olsa 1, 2 de single da çalışmazlardı xmp nin bir zararı yok kendinden hazırlanmış bir ram overclock profilidir anakartta 3. 4. slotlarda hata vardır ya single devam yada dual istiyorsan ve ileride ram arttıracaksan anakartı değiştir

Haklısınız ama sorun donanımsal gibi duruyor.işlemciyi farklı bir anakartamı takıp denedi yoksa sizin anakartınızdamı
Kendi Anakartım maalesef farklı bir işlemci ve anakart elinde yoktu. Ben işlemcinin pinleri düzelince sorun düzelecek sanıyordum.
ramlerde sıkıntı olsa 1, 2 de single da çalışmazlardı xmp nin bir zararı yok kendinden hazırlanmış bir ram overclock profilidir anakartta 3. 4. slotlarda hata vardır ya single devam yada dual istiyorsan ve ileride ram arttıracaksan anakartı değiştir
Sorun anakart ise bu şekilde kullanayım o halde çünkü şimdi onun için anakart alırsam çok bütçem de olmadığı için tüm donanımlar eski kalacak ilerde anakart ekran kartı işlemci beraber değiştirmeyi düşünüyorum. O zaman daha mantıklı olacak gibi.

Geri
Yukarı