Ramnit.J kendini saklayabilen bir virüs mü?

Hocam orada reset deliği var modemde iğne gibi bir şeyi var zaten modemin onu içine sokcan gerisine zaten müşteri hizmetleri detaylı şekilde anlatıyorlar.

Kolay bir şey müşteri hizmetleri de yardım sağlayabilir.
Modem arkasında tuşdan yapılıyor büyük ihtimal ama önceden hız sorunundan dolayı müşteri hizmetlerini aramıştım. Reset atın dedi sonradan nasıl atıcağımı söylerken modenim fişini çekin 15-20 saniye bekleyin sonra tekrar fişi takın demişti

Modem arkasında tuşdan yapılıyor büyük ihtimal ama önceden hız sorunundan dolayı müşteri hizmetlerini aramıştım. Reset atın dedi sonradan nasıl atacağımı söylerken modenim fişini çekin 15-20 saniye bekleyin sonra tekrar fişi takın demişti.

Aynı şey değil o IP değiştirir reset de modem arayüzü dahil şifre falan her şey değişir.

Ramnit zararlısının modeme bulaşması söz konusu değil.
Öncellikle Düzelten Moderatöre teşekkür ederim. Ramnit zararlısı Bir exploit değil modeme nüfuz etmeye çalışanda bir yazılım değil Ramnit zararlısı Türlerine göre Worm ve Botnet olarak ayrılmış durumda bu yüzden Ramnit zararlısının modem firmware'ına bulaşma gibi bir ihtimali yok ha bir exploit yardımıyla modemlere enfekte eden, bulaşan bir zararlı dahi olsa 2010 ve 2015 yıllarında gözlemlenmiş olan zararlımız 2023 yılındaki güncle modem firmware'larına etki etmesi zorlaşacaktır.

Hocam format öncesine ait bir SS buldum. İşe yarar mı bilmem ama o sıra virüs Appdata da gözükmüş.

Eki Görüntüle 1675158
Bir rar dosyasında Bu zararlıyı bulmuş defender bu yüzden Appdata/Temp konumunda.
H-Hocam F-Secure BitDefender motorunu kullanıyor ama siz bilirsiniz.
Çok ilginçtir Lexy hocam ASC veya Tam ismi ile Advanced System Care veya İobit malware fighter ve Qihoo 360'ta Bitdefender Motorunu kullanıyor çoğu veritabanı olarak eksik ve tercih edilmiyor üstüne Aşırıda kaynak kullanımları var, yani Antivirüs motoru bitdefender ama Başka kusurlarından tercih eden yok, şayet bu yorumunda geri kalanını tahmin ediyorsunuzdur.

Son düzenleme:
Öncellikle Düzelten Moderatöre teşekkür ederim. Ramnit zararlısı Bir exploit değil modeme nüfuz etmeye çalışanda bir yazılım değil Ramnit zararlısı Türlerine göre Worm ve Botnet olarak ayrılmış durumda bu yüzden Ramnit zararlısının modem firmware'ına bulaşma gibi bir ihtimali yok ha bir exploit yardımıyla modemlere enfekte eden, bulaşan bir zararlı dahi olsa 2010 ve 2015 yıllarında gözlemlenmiş olan zararlımız 2023 yılındaki güncle modem firmware'larına etki etmesi zorlaşacaktır.

Bir rar dosyasında Bu zararlıyı bulmuş defender bu yüzden Appdata/Temp konumunda.

Çok ilginçtir Lexy hocam ASC veya Tam ismi ile Advances System Care veya İobit malware fighter ve Qihoo 360'ta Bitdefender Motorunu kullanıyor çoğu veritabanı olarak eksik ve tercih edilmiyor üstüne Aşırıda kaynak kullanımları var, yani Antivirüs motoru bitdefender ama Başka kusurlarından tercih eden yok, şayet bu yorumunda geri kalanını tahmin ediyorsunuzdur.
Hocam önerdiğiniz F-Secure ile de tarama yaptım temiz şimdi ne yapayım?

Çünkü içinde ki bellek sıfırlanıyor modemin o yüzden problem olmaz bence.
Yine de dediğiniz firmware'ına kadar zararlı enfekte ettiyse sıfırlamadan geçmesi çok mümkün olmaz ileri varyantlar için.
Hocam önerdiğiniz F-Secure ile de tarama yaptım temiz şimdi ne yapayım?
Hiç bu kadar uğraşmanıza gerek yoktu ilk başta indirdiğiniz dosya executable bir dosya bile değil bir Rar Dosyasını ayıklamışsınız veya Rar dosyasını indirmişsiniz anında defender zaten o dosyanın zararlı yazılım olduğunu saptamış ve silmiş bundan mütevellit ne formata ne modem resetlemeye ne de AV ile taratmaya gerek var ama diğer taramalarda zararlı yazılım çıktıysa bu indirdiğiniz dosya ile alakalı değildir önceden bulaşmış bir zararlıdır zaten temiz çıktığını siz söylüyorsunuz.
Yani her şey olağan bu kadar ne AV taramasına ne de Formata , Resete gerek yoktu...

Yine de dediğiniz firmware'ına kadar zararlı enfekte ettiyse sıfırlamadan geçmesi çok mümkün olmaz ileri varyantlar için.

Hiç bu kadar uğraşmanıza gerek yoktu ilk başta indirdiğiniz dosya executable bir dosya bile değil bir Rar Dosyasını ayıklamışsınız veya Rar dosyasını indirmişsiniz anında defender zaten o dosyanın zararlı yazılım olduğunu saptamış ve silmiş bundan mütevellit ne formata ne modem resetlemeye ne de AV ile taratmaya gerek var ama diğer taramalarda zararlı yazılım çıktıysa bu indirdiğiniz dosya ile alakalı değildir önceden bulaşmış bir zararlıdır zaten temiz çıktığını siz söylüyorsunuz.
Yani her şey olağan bu kadar ne AV taramasına ne de Formata , Resete gerek yoktu...
Dediğiniz gibi oldu. SA-MP(San Andreas Multiplayer) İçin indirdiğim bir dosyaydı o. Dosya'da bulunan Pawno.exe adlı dosyayı çıkarmak istedim gerekliydi çünkü. Üstüne tıkladık tek olarak çıkıcaktı fakat diğer .exelerde çıktı SS'deki diğer tehditlerde zaten diğer .exe dosyaları. Sonradan silindi heralde pek bakmadım o telaşla hemen dosyayı silmiştim. Modem resetlemedim şuan zaten. Format atma isteğim vardı önceden bozuk sistem dosyaları vardı bir yandanda format atmak işime gelmiş oldu. Neyse konuda bana yardımcı olan herkesten Allah razı olsun. Sağolun. İyi akşamlar hepinize.

Yeni konular

Geri
Yukarı