Rapor alabilir miyim?

Yaşın kaç? Gerçekten ruh ve sinir hastalıklarına mı yatırılmak istiyorsun.

Yaşım 16 ama kendimi çok umursamıyorum yani başkasına zararım olsun istemiyorum.

Hocam yanlış anlamayın ama çok abartıyorsunuz. Ergenlik döneminde olabilir misiniz?
Hocam keşke ergenlikte alakali olsaydı ama dediğim gibi bir insan okulda tehtidle para alıp disipline gidermi 😂

Bana göre durum ciddi olsaydı doktorun bunu söylerdi, biraz fazla kafaya takıyorsun durumu.

Sizde haklısınız ama dediğim gibi başkasına zarar vermek istemiyorum.

Bana göre durum ciddi olsaydı doktorun bunu söylerdi, biraz fazla kafaya takıyorsun durumu.

Olayları yaparken farkında değil miydin?

Yani paraya ihtiyacım yoktu ve cidden o an onu isteyip istemediğimden emin bile degildim.

OKB'nin Belirtileri nelerdir?​

Obsesyon (takıntı-saplantı): Devamlılık gösteren, tekrar tekrar zihninize giren istenmeyen düşünceler, hayaller, istekler veya sık sık ortaya çıkan rahatsız edici endişelerdir. Siz özellikle istemeden hatta bazı durumlarda özellikle aklınıza gelmemesi için uğraşmanıza rağmen aklınıza kendiliğinden gelirler veya belli durumlar ve ortamlarda kendiliğinden ortaya çıkarlar ve sıklıkla sıkıntıya neden olurlar. Örneğin: bulaşma oldu mu? Kir var mı? Acaba kapıyı kapattım mı? Ütünün fişini çektim mi? Zarar verebilir miyim? Farkında olmadan … yapmış olabilir miyim? Hata yaptım mı? Eksiklik var mı? İstedim mi? İstiyor muyum? Cinsellik, kazaya ya da bir kötü olaya neden olma ve dini konularda şüphe, hayal veya düşünceler.

Bu takıntılar, istenmedik ve uygunsuz bir nitelik taşımalarından ötürü, benliğe yabancı (ego-distonik) olarak adlandırılırlar. Bu terim, takıntının kişiye yabancı geldiğini, kendi denetiminde ortaya çıkmadığını ve kişinin sahip olmak isteyeceği bir düşünce olmadığını gösterir. Ancak yine de, kişi bu takıntıların kendi zihninin bir ürünü olduğunu ve dışarıdan kendisine yüklenmiş olmadığını bilir.

Obsesyon (takıntısı-saplantı) adını verdiğimiz bu endişelerin içeriği kişiden kişiye değişmekle beraber ana temalar şunlardır:

• Kirlilik bulaşması (kirlenme veya hastalık bulaşması düşüncesi),
  • Yineleyen kuşkular (kapıyı kapatıp kapatmadığı gibi),
  • Birtakım nesnelerin belirli bir düzende olmasına gereksinme (nesnelerin düzensiz ya da bakımsız olmasından yoğun bir sıkıntı duyma gibi),
  • Saldırganlık veya kazaya yol açma (etrafa zarar verici bir şeyler yapma gibi)
  • Cinsellik (cinsel olarak yasak utandırıcı bir şey düşünme, isteme, hayal etme)
  • Dini konulardır (ayıp ya da günah bir şey düşünme, isteme, hayal etme).
En doğrusu doktora gidip konuşman. Eğer için rahat değilse psikiyatriste gidebilirsin.

OKB'nin belirtileri nelerdir?​

obsesyon (takıntı-saplantı): devamlılık gösteren, tekrar tekrar zihninize giren istenmeyen düşünceler, hayaller, istekler veya sık sık ortaya çıkan rahatsız edici endişelerdir. Siz özellikle istemeden hatta bazı durumlarda özellikle aklınıza gelmemesi için uğraşmanıza rağmen aklınıza kendiliğinden gelirler veya belli durumlar ve ortamlarda kendiliğinden ortaya çıkarlar ve sıklıkla sıkıntıya neden olurlar. Örneğin: bulaşma oldu mu? Kir var mı? Acaba kapıyı kapattım mı? Ütünün fişini çektim mi? Zarar verebilir miyim? Farkında olmadan … yapmış olabilir miyim? Hata yaptım mı? Eksiklik var mı? İstedim mi? İstiyor muyum? Cinsellik, kazaya ya da bir kötü olaya neden olma ve dini konularda şüphe, hayal veya düşünceler.

Bu takıntılar, istenmedik ve uygunsuz bir nitelik taşımalarından ötürü, benliğe yabancı (ego-distonik) olarak adlandırılırlar. Bu terim, takıntının kişiye yabancı geldiğini, kendi denetiminde ortaya çıkmadığını ve kişinin sahip olmak isteyeceği bir düşünce olmadığını gösterir. Ancak yine de, kişi bu takıntıların kendi zihninin bir ürünü olduğunu ve dışarıdan kendisine yüklenmiş olmadığını bilir.

Obsesyon (takıntısı-saplantı) adını verdiğimiz bu endişelerin içeriği kişiden kişiye değişmekle beraber ana temalar şunlardır:

• kirlilik bulaşması (kirlenme veya hastalık bulaşması düşüncesi),
  • yineleyen kuşkular (kapıyı kapatıp kapatmadığı gibi),
  • birtakım nesnelerin belirli bir düzende olmasına gereksinme (nesnelerin düzensiz ya da bakımsız olmasından yoğun bir sıkıntı duyma gibi),
  • saldırganlık veya kazaya yol açma (etrafa zarar verici bir şeyler yapma gibi)
  • cinsellik (cinsel olarak yasak utandırıcı bir şey düşünme, isteme, hayal etme)
  • dini konulardır (ayıp ya da günah bir şey düşünme, isteme, hayal etme).
En doğrusu doktora gidip konuşman. Eğer için rahat değilse psikiyatriste gidebilirsin.

Yardımınız için teşekkür ederim dostum ama sanki digerlerinden farklı olarak insanlara zarar vermekten ziyade kendimi insanlardan korumak için insanlara zarar vermemek için istiyorum.

Maalesef konusu nedir acaba?
Tam sizin durumunuzla aynı konuya sahip olmasa da ,kafasında kurduğu kişi var onun dediklerini yapıyor ve insanlara istemeden zarar veriyor öldürüyor, bu anlattığım 4.sezon için geçerli tabii , diğer sezonları böyle değil her sezon gittikçe psikolojik olarak kötü duruma düşüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı