Rasberry PI4 ile neler yapılır?

Faruk002

Centipat
Rasperry PI4 almayi dusunuyorum. Onla ne yapabilirim ve adaptor olarak telefon adaptoru kullanabilir miyim?
Son olarak sogutma blogu takarsam faydasi olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutma bloğu takarsanız işlemci soğuyacağından biraz hızlı çalışabilir, telefon adaptörü kullanabilirsiniz. Tabii, değerler önemli. Hatta ben USB üzerinden güç veriyordum.

Adaptör olarak 5V 3.0 A verebilen bir adaptöre ihtiyacınız var. Daha düşüğü ile de çalışır ancak güç limitine takılıp ekranın sağ üstünde yıldırım logosu gösterir. (Yeterli güç sağlanmadığı için kendini frenler.)

Orta büyüklükte bir pasif soğutma yeterli. Overclock vs yapmayacaksanız pasif soğutma yeterli olacaktır. Throttle yapmadığı sürece performans kaybı yaşamazsınız.

Ben de usb üzerinden güç veriyorum. İki farklı Raspberry var bende. Birini evimde mini-server, mini-cloud olarak kullanıyorum ve prize bağlı çalışıyor. İkincisi ise powerbanke bağlı olarak çalışan bir IOT hobi cihazı. Canım sıkıldıkça bir şeyler deniyorum. Mesela en son odamı, akıllı odaya çevirmiştim. Galiba öyle kalacak bir süre. Ondan önce akıllı televizyon yapmayı denemiştim. Ondan önce ise hayvan besleme yapan bir sistem için beyin olarak kullanmıştım. Raspberry'nin gücü, hayal yeteceğiniz kadar oluyor genelde. Bazen Raspberry ve Arduiono'yu beraber kullanmak, projenizin gücünü ve yapabileceklerinizin çeşitliliğini fazlasıyla artırabiliyor.

Aktif olarak MariaDB ile MySQL server ve Apache2 ile de PHP server olarak kullanıyorum. 5-6 tane SD kart ile farklı proje imajları oluşturdum. Yeri geldiği zaman sadece bir SD kart değiştirmesi yaparak tamamen farklı bir şeye dönüştürebiliyorum.

Daha ağır işler için ODroid tercih ediyorum.
1595599180415.png

8 adet Odroid MC-1 2x4 Cluster olarak çalışıyor. Docker Container üzerinden.

Hocam benim babama da AutoCad ve benzeri programları açacak bir PC lazım Raspberry işimiz görür mü? Birde ben ondan bir kaç oyun oynamak istiyorum, olur mu?
Raspberry'nin amacı, günlük bilgisayar olarak kullanılması değildir. Ne oyun açar, ne de Autocad. Ev bilgisayarı mantığı ile kullanamazsınız.

Biri gelip Mario, Quake 3 oynayabilirsin falan demesin lütfen.

Yeni konular

Geri
Yukarı