Rastgele reset sorunu

Ogiuzeta

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba Technopat halkı. Uzun süredir uğraşıp düzeltemediğim bir problemim var. Konu başlığında belirttiğim gibi bilgisayar rastgele reset atıyor. Birçok kez format attım driverları tek tek sitesinden kurdum düzelmedi. Bilgisayar BIOS ekranındayken bile reset atıyor ama rastgele. Bazen peşpeşe 10 kere reset atıyor bazen 2 3 gün hiç atmıyor. Olay görüntüleyicisinden baktığımda kernel power hatasını görüyorum. Sistemim:
ASrock Z170 K4 anakart
Intel G4560 işlemci
Kingston HyperX Fury Black 8 GB 2400 MHz DDR4 RAM (HX424C15FB/8)
Asus Strix GTC 970 ekran kartı
FSP Hydro 600W PSU
Kernel Power hatası log kaydı:
Günlük Adı: System
Kaynak: Microsoft-Windows-Kernel-Power
Tarih: 3.07.2018 00:15:01
Olay Kimliği: 41
Görev Kategorisi:(63)
Düzey: Önemli
Anahtar sözcükler:(70368744177664),(2)
Kullanıcı: SYSTEM
Bilgisayar: DESKTOP-0RBQPEK
Açıklama:
Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir.
Olay Xml'si:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
<System>
<Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}" />
<EventID>41</EventID>
<Version>6</Version>
<Level>1</Level>
<Task>63</Task>
<Opcode>0</Opcode>
<Keywords>0x8000400000000002</Keywords>
<TimeCreated SystemTime="2018-07-02T21:15:01.965555100Z" />
<EventRecordID>3053</EventRecordID>
<Correlation />
<Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />
<Channel>System</Channel>
<Computer>DESKTOP-0RBQPEK</Computer>
<Security UserID="S-1-5-18" />
</System>
<EventData>
<Data Name="BugcheckCode">0</Data>
<Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>
<Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>
<Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>
<Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>
<Data Name="SleepInProgress">0</Data>
<Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>
<Data Name="BootAppStatus">0</Data>
<Data Name="Checkpoint">0</Data>
<Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>
<Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">0</Data>
<Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>
<Data Name="BugcheckInfoFromEFI">false</Data>
<Data Name="CheckpointStatus">0</Data>
</EventData>
</Event>

Merhaba Technopat halkı. Uzun süredir uğraşıp düzeltemediğim bir problemim var. Konu başlığında belirttiğim gibi bilgisayar rastgele reset atıyor. Birçok kez format attım driverları tek tek sitesinden kurdum düzelmedi. Bilgisayar BIOS ekranındayken bile reset atıyor ama rastgele. Bazen peşpeşe 10 kere reset atıyor bazen 2 3 gün hiç atmıyor. Olay görüntüleyicisinden baktığımda kernel power hatasını görüyorum. Sistemim:
ASrock Z170 K4 anakart
Intel G4560 işlemci
Kingston HyperX Fury Black 8 GB 2400 MHz DDR4 RAM (HX424C15FB/8)
Asus Strix GTC 970 ekran kartı
FSP Hydro 600W PSU
Kernel Power hatası log kaydı:
Temizlemeyi dene yada termal macunu falan değiştir ısındığından olabilir

Merhabalar,

Probleminizin kasanızın reset kablosu ile ilgili olabileceğini düşünüyorum. Bu kablolar oldukça küçük olup iki tane tırnağa geçerek akım geçmesini sağlar ve tetikleme yapar. Tuşa bastığınızda devreyi kapatırsınız ve reset atar. Ekran kartınıza takılı olan reset kablosunu söküp denemenizi isteyebilir miyim sizden. Her kablonun üstünde ne olduğu zaten yazılıdır, kasanın ön tarafından anakarta doğru gelir ve genelde anakartın alt kısmında kalır, ince ve küçük uçlu kablolardır, H.D.D. Led, PWR, RST gibi isimleri vardır. RST olanı söküp bir süre kullanın ve öyle bakın.

İyi günler.

Merhabalar,

Probleminizin kasanızın reset kablosu ile ilgili olabileceğini düşünüyorum. Bu kablolar oldukça küçük olup iki tane tırnağa geçerek akım geçmesini sağlar ve tetikleme yapar. Tuşa bastığınızda devreyi kapatırsınız ve reset atar. Ekran kartınıza takılı olan reset kablosunu söküp denemenizi isteyebilir miyim sizden. Her kablonun üstünde ne olduğu zaten yazılıdır, kasanın ön tarafından anakarta doğru gelir ve genelde anakartın alt kısmında kalır, ince ve küçük uçlu kablolardır, H.D.D. Led, PWR, RST gibi isimleri vardır. RST olanı söküp bir süre kullanın ve öyle bakın.

İyi günler.
Eve geçince deneyeceğim dediğiniz olabilir. Reset kablosunu hiç kontrol etmedim.

Bu kernel olayı PC'nin sizin tarafınızdan kapanmadığını anlatıyor. Bende de oluyordu bu olay, Windows 1803 ile ilgili idi, 1709'a geri döndüm maalesef. Benim ki boşta bırakınca PC çalışıyormuş taklidi yapıyordu ama aslında donmuş vaziyette bekliyordu. Olay görüntüleyicisinden bakınca da Kernel-61 hatası çıkıyordu.

Acaba kasanın dışında toplama şansınız var mı? Uzay montaj?

Bu kernel olayı PC'nin sizin tarafınızdan kapanmadığını anlatıyor. Bende de oluyordu bu olay, Windows 1803 ile ilgili idi, 1709'a geri döndüm maalesef. Benim ki boşta bırakınca PC çalışıyormuş taklidi yapıyordu ama aslında donmuş vaziyette bekliyordu. Olay görüntüleyicisinden bakınca da Kernel-61 hatası çıkıyordu.

Acaba kasanın dışında toplama şansınız var mı? Uzay montaj?
Şuan için uzay montaj yapacak uygun ortamım ve zamanım yok. Windowsu eski sürüme yükleyebilirim ama. Önce reset düğmesinin kablosunu kontrol edeyim olmazsa eski windows sürümüne dönerim.

Benim durumum driver kaynaklı idi. Nvidia son sürüm driveri yükleyince oluyordu.
driverlarım daima günceldir hocam. kendi sitesinden kontrol ederim. Ama olay donanımsal bir sıkıntı benim. Harddiski komple sildim format sırasında yine reset attı. BIOS ekranında dahi reset attı. Sanırım kablolarda bir sıkıntı var eve gidince kontrol edeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı