RAT virüsü nasıl temizlenir?

Kişisel bilgilerim ellerinde rat olduğu bariz

ESET ile taradım gene bulamadı.

8 GB'lık flash bellek bulamadım yarın satın alacağım. RAT virüsü tam olarak nelere erişebilir ekranımı görebilir mi mesela.
Kişisel bilgileriniz elinde ne tarz kişisel bilgiler peki? O .exe dosyasını bir daha indirip VT yani VirüsTotal üzerinde taratabilir misiniz? ESET ve Kaspersky bulmadıysa format önereceğim ancak format atmadan önce lütfen VirüsTotal üzerinde taratırsanız mutlu olurum.

Ekranınızı görebilir interneti keserseniz bilgisayarınızdan onu da göremez ancak sadece ekranı görebilir ve yönetebilir. Ama BIOS menüsü gibi şeyleri göremez.

Kişisel bilgileriniz elinde ne tarz kişisel bilgiler peki? O .exe dosyasını bir daha indirip VT yani VirüsTotal üzerinde taratabilir misiniz? ESET ve Kaspersky bulmadıysa format önereceğim ancak format atmadan önce lütfen VirüsTotal üzerinde taratırsanız mutlu olurum.

Ekranınızı görebilir interneti keserseniz bilgisayarınızdan onu da göremez ancak sadece ekranı görebilir ve yönetebilir. Ama BIOS menüsü gibi şeyleri göremez.
VirüsTotal ile tarattım herhangi bir şey çıkmadı. Kişisel bilgiler olayı çok uzun o konu hakkında gerekli işlemleri yaptım virüsü silme konusuna gelirsek temiz bir bilgisayar yardımıyla USB den Win 10 kurulumu yapıp formatladım ama bir konuyu unuttum virüs biosa bulaşmış olabilir mi? Formattan sonra bios yolu ile tekrardan diske yerleşebilir mi?

VirüsTotal ile tarattım herhangi bir şey çıkmadı. Kişisel bilgiler olayı çok uzun o konu hakkında gerekli işlemleri yaptım virüsü silme konusuna gelirsek temiz bir bilgisayar yardımıyla USB den Win 10 kurulumu yapıp formatladım ama bir konuyu unuttum virüs biosa bulaşmış olabilir mi? Formattan sonra bios yolu ile tekrardan diske yerleşebilir mi?
Alakası yok. BIOS virüslerini çok abartıyorsunuz BIOS bilgileri hiç bir şey yapamaz bilgisayarınıza.
Belki BIOS'unuzu silip cihazı açılamaz hale getirebilir ancak başka bir bilgisayardan yeniden BIOS yazdırabilirsiniz ki BIOS silme işlemi de yapan hiç bir virüs görmedim. Zaten BIOS virüsleri şu 5-6 senede 1-2 tane çıktı onlarda hiç bir şey yapamıyor.

Eğer öyle bir şey olsaydı RIOT Games sunucularına virüs bulaştığında çoğu bilgisayarın değişmesi gerekirdi (BIOS sıfırlanabiliyor bilgisayar üzerinden biliyorum).

Belki MBR'ı bozabilir ancak o da Windows için bir durum yine sıfırlarsanız kullanırsınız sorunsuz.

Geri
Yukarı