RAT virüsü sonrası ne yapılmalı?

Format atsan dahi, kurtulamayacağın virüsler var. Arkadaş kafasına taktıysa yapar. HitmanPro ile tarama yap. Format da atabilirsin. İçine sinmiyorsa Kaspersky Rescue Disk'i bir USB'ye biçimlendir. Sistemin kapalı iken tarama yapar.

Format attım RAT gitti ancak bilgiler sıkıntı.

Discord'dan virüs atmadı ancak Discord hesabı var kendisi ayrıca sorgu paneli satıyor hesap çalıyor ondan dolayı adını bilmiyorum.
İki faktörlü doğrulama ile hesaplarını koruyabilirsin fakat iki faktörlü doğrulamayı kullandığın cihazın(telefonun olduğunu varsayıyorum) da ekseriyetle korunması lazım. Telefonunun da temiz olduğundan emin ol.

Zararlı yazılımların hepsi yeni bir işletim sistemi kurarak yok edilemez doğru fakat eksik. Çoğu kişinin ESET, Bitdefender ve Kaspersky vb. güvenlik firmalarını atlatabilecek zararlı yazılımlar yazması zordur.

Yukarıda ismini verdiğim güvenlik programlarını sistemine kur ve devamında tam tarama yap. Tam tarama yaparken internet bağlantın olmasın.

Dava etmek istediğini sonradan gördüm. Evet dava edebilirsin. Senin delil toplaman bir noktaya kadar süreci getirsede, esas mevzu senin şahsi internet ağına giren kişinin bu bağlantıyı nasıl gerçekleştirdiğidir. Modemin ve bilgisayarın incelenir. Şahsın sanal kimliği, ardından fiziksel kimliği ve lokasyonu bulunur.

Sanal kimliği bilinen teknikler ile gizlenmiş ise siber şubedeki kardeşlerimin daha fazla araştırma yapacaklarını sanmıyorum. Mahkeme şahsın IP adresine gizlilik sağlayan proxy ya da VPN şirketine özel olarak talepte bulunmalı, bulunursa bahsi geçen şirket şahsın gerçek IP adresini mahkemeye sunar.

Son düzenleme:
Geçmiş olsun. Umarım bilgilerinizi de kurtarabilirsiniz.

44 yaşında bir bilgisayar kullanıcısıyım. 1994 yılından beridir bilgisayar kullanıyorum ve her daim kullandığımız cihazlarda paralı anti-virüs olmuştur. Evet bundan 10-15 yıl önce anti-virüs programlarının bilgisayarları yavaşlattığını herkes biliyordu.

Ama neredeyse 10 yıldır Kaspersky kullanıyorum ve içim, kafam hep rahat. Discord hesabımı 2 yıl önce sildim, gereksizdi çünkü neredeyse kullanmıyordum. Sosyal medya hesabım zaten yok. Steam, uplay, epic ya da battle net üzerinden oyun oynayacak isem o programın sesli chat özelliğinden faydalanarak karşı taraf ile iletişime geçiyorum.

İnsanların başına gelen şu talihsiz ve bir o kadar da dikkatsiz işler maalesef çok kötü şeylere sebep olabiliyor...Kaldı ki artık çoğu kişide 4 çekirdek işlemci, 16gb ram'li bilgisayar var. Hani yavaşlık vs olayları da artık çok eskide kaldı.

Hadi bütün bunları bir kenara bırak. Artık her şey Türkçe zaten. X bir oynadığın oyunun .exe dosyasını anti-virüs programına ekleyebiliyorsun engellememesi ya da zırt pırt taramaması için. Çoğu AV artık oyun modu ile geliyor. Eh kişi de her önüne zort diye tıklamıyorsa zaten olayı çözüyorsun...

Yanlış anlaşılmasın ben kimseye bahane bulmak için söylemiyorum bunları. En başta kullanıcının kendini düşünmesi gerek...

Yeni konular

Geri
Yukarı