Razer Viper Kullanıcı İncelemesi

Ultralight mouse trendinin bir başka ürünü Razer Viper'ı bugün elimden geldiğince incelemeye çalışacağım. Ürünü QP Bilişim'den 579 TL'ye aldım. Ürünün Razer tarafından tavsiye edilen satış fiyatı $80.

IMG_3490.JPG

Teknik Özellikler:
1- 5G Optik Sensör (Pixart PMW-3390) 16000 DPI
2- 450 IPS Maksimum Takip Hızı / 50G Maksimum İvme
3- 1000 Hz Raporlama Hızı
4- 70 Milyon Basım Ömürlü Razer Optik Switchler
5- Dahili Hafıza (5 farkı DPI kademesine kadar)
4- 69g Mouse Ağırlığı / 2.1m Kablo
IMG_3491.JPG

Sensör:

Kendini yeterince kanıtlamış PMW 3390 sensör kullanıyor. 3390 sensörün yaygınca kullanılan 3360 sensöre artısı DPI kademeleri 100'ün katları olarak değil 50'nin katları olarak ayarlanabiliyor. Onun dışında farkedilebilecek herhangi bir fark bulunmuyor.

Üst seviye bir sensör.

Ağırlık ve Ergonomi:

69g ağırlığı var, herhangi bir yanlış ağırlık dağılımı bulunmuyor.

Ergonomi olarak Zowie FK benzeri simetrik ergonomiye sahip. 66.2mm genişlik - 126.73mm uzunluk - 37.81mm yüksekliğe sahip, orta boyutlara sahip diyebiliriz.

İki tarafta da makro tuşları olması sebebiyle solak kullanıcılar tarafından da kolaylıkla kullanılabilir.

IMG_3508.JPG

IMG_3495.JPG
IMG_3496.JPG
IMG_3501.JPG

Tuşlar:

Tekerlek dönerken seviyeler belli oluyor, herhangi bir serbestlik yok. Tekerleğin basım hissiyatını beğenmedim, belli bir klik hissiyatı yok bazen basıp basmadığımı hissedemiyorum.

Sağ ve sol butonlar şu ana kadar kullandığım en hızlı switchler, tepki mesafeleri gerçekten klasik Omron switchlere göre kısa ve hızlı, basması daha kolay. Yine de biraz daha uzun seyahat mesafeleri olabilirmiş.

Farenin sağında ve solunda ikişer tane olan makro tuşları ise beni pek etkilemedi açıkçası, basması biraz sert. Tuş hissiyatı olarak ise iyiler. Yine de kötü diyemem, kimisi beğenebilir.

DPI ayarlama butonu tekerleğin hemen aşağısında bulunmuyor, bunun yerine Zowie modellerde olduğu gibi farenin alt yüzeyi seçilmiş.

IMG_3492.JPG

Kablo ve Skatezler:

Kablo esnekliği açısından klasik gördüğümüz örgü kablolardan kat kat daha esnek, paracord türevi bir kabloya sahibiz Model O da olduğu gibi. Kablo Model O'dakine göre bir hayli ince, Model O da kablodaki boşluğu farkedebiliyordunuz bunda öyle bir durum yok, kablo tek parça gibi.

Kısacası kablo piyasadaki Rival 300S, G102, Rival 600, EC2-B ve G502 vs. gibi fareler ile karşılaştırılamayacak kadar iyi.

Soldaki Model O, sağdaki Razer Viper kablosu;

IMG_3499.JPG

Skatezlere gelirsek iki büyük parça skatez kullanılmış.

Farenin tek sayabileceğim eksisi buradan, skatezler bir süre aşınana kadar mousepad'i çiziyor, yani herhangi bir çizik oluşmuyor ama kaşıma sesi çıkarıyor ve öyle hissettiriyor. Model O'daki skatezler daha pürüzsüzdü. Yine de kullanıcılar zamanla bu durumun tamamen düzeldiğini söylüyorlar. Kullanıp göreceğiz.

IMG_3498.JPG

Malzeme Kalitesi:

Malzeme kalitesi 69g bir fareye göre çok çok iyi, üzerinde herhangi bir delik bulunmuyor. Model O gibi yan tarafları esnemiyor, herhangi bir esneme yok. Sallayınca herhangi bir tıkırtı sesi yok. Hatta yan taraflarında tırtıklı kauçuk kaplama bulunuyor, bu da tutuşu kolaylaştırıyor.

Yazılım:

Geldik farenin en büyük patladığı yere, Synapse denen illeti düzgün çalıştırabilmek için 3 kere silip tekrar yüklemem ve aygıt yöneticisinden de bi' ton uğraşmam gerekti.

Benim bu fareyi alacak veya kullanacaklara önerim, gerekli ayarları farenin dahili hafızasına kaydedip uygulamadan kurtulun. Mouse üzerinde dahili bir hafıza bulunduğundan bunu bir eksi olarak düşünmüyorum. Kullanacaksanız eğer şu şekilde ayarlar sunuyor;

2.png

İstediğiniz tuşa istediğiniz atamayı yapabiliyorsunuz, makro tuşlarına atanabilen hazır komutlar da şu şekilde;

131.png

Left-Handed/Right-Handed seçeneği de simetrik bir şekilde tuşların atamalarını değiştiriyor.

1.png

DPI ayarı kademeli olarak 5 kademeye kadar veya kademeleri tamamen devre dışı bırakıp sabit bir DPI ile de kullanılabiliyor. Kademeler arası geçiş Zowie farelerde olduğu gibi fare tabanındaki bir tuş üzerinden yapılıyor. Tuşun kenarında da ufak bir ışık yardımıyla hangi DPI ayarında olduğunuzu anlayabiliyorsunuz.

Raporlama hızı olarak ise 125/500/1000 seçenekleri sunulmuş. 1000'de kullanılmasını öneriyorum.

3.png

Parlaklık ayarı 1-100 arası herhangi bir sayı olarak ayarlanabiliyor. Aydınlatma ekran kapandığında veya kendi belirlediğiniz bir süre kadar bilgisayardan uzak kalırsanız kapanacak şekilde ayarlanabiliyor.

Aydınlatma renk seçeneklerinde ise, Quick Effects adı altında 5 hazır ayar var.
  • Audio Meter (Ses seviyesine göre parlaklık yeşil-sarı-kırmızı şeklinde değişiyor.)
  • Breathing (Tek veya çift renk sırayla nefes efekti)
  • Reactive (Ne olduğun dair bir fikrim yok)
  • Spectrum Cycling (Bildiğimiz gökkuşağı efekti)
  • Static (Sabit renk)
4.png

İncelediğim kategoriler altında karşılaştırma yapmak gerekirse;

Ağırlık ve Ergonomi:
İkisi de çok yakın şekillere ve ağırlıklara sahipler, Viper'ın ağırlık dağılımı daha iyi ama burada kazanan yok diyebiliriz.
Viper = Model O

Tuşlar ve Tekerlek:

Viper hem sağ/sol ana fare tuşları olarak hem de tekerlek olarak Model O'dan daha iyi. Model O'da yan yüzeye basınca makro tuşlarının aktif olması gibi ufak bir problem vardı Razer Viper'da yok. Sol el kullanıcıları için diğer tarafa makro tuşları konulması da bir artı.
Viper > Model O

Kablo:

Genel anlamda farklı kablolara sahipler, Viper'ın kablosu daha ince ve dayanıklı.
Viper > Model O

Skatezler:

Burada rekabet bile yok, kesinlikle Model O skatezleri daha iyi.
Model O > Viper

Malzeme Kalitesi:
Viper malzeme kalitesi olarak önde. Hem daha sağlam hissettiriyor hem herhangi bir delik barındırmıyor hem de kauçuk side grip'lere sahip.
Viper > Model O

Yazılım:

Razer Synapse daha çok şey sunsa da, Model O Software daha sade, kullanışlı ve daha stabil.
Model O > Viper

Fiyat:

Model O yurtdışında $30, ülkemizde ise yaklaşık 150 TL daha uyguna satılıyor.
Model O > Viper

Sensör:

Viper 3390 sensör kullanırken, Model O 3360 sensör kullanıyor. Yine de bu hiçbir şey ifade etmiyor, 3330 fareler bile halâ kullanılırken 3360 kesinlikle çok iyi bir sensör. Bu karşılaştırmayı pek dikkate almayın.
Viper > Model O

IMG_3506.JPG

Genel Değerlendirme:

Genel olarak değerlendirmek gererkise Razer Viper gayet güzel bir mouse, hafif ve simetrik yapıda mouse arayanlara kesinlikle önerebilirim.

Artıları:
  • Üst seviye 3390 sensör.
  • Paracord'a yakın kablo, herhangi bir şekilde hareket engellemiyor.
  • Tuşları ve tekerleği gayet iyi, özellikle tuşları klasik Omron anahtarlara göre daha iyi.
  • Ultralight rakiplerine göre çok daha iyi malzeme kalitesi.
  • 69g ağırlık.
  • RGB desteği.

Eksileri:
  • Pahalı.
  • Skatezleri ilk kutudan çıktığında biraz sert ve keskin.
  • Razer Synapse. (Yazılım silinebiliyor, çok da büyük bir eksi değil.)
  • Sağ tuşta ciddi bir rattle var, iki farklı ürün denendi ikisinde de aynı problem vardı
Okuduğunuz için teşekkürler.

IMG_3510.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de Viper ve Deathadder V2 arasında kalmıştım. Viper'da tuşlarda karşılaşılabilen rattle sorunu gibi yorumlardan çekiniyordum. Teknosa 500 TL'ye Deathadder V2 satınca yapıştırdım. Steelseries Qck+ Large mouse pad kullanıyorum ben de. Smart Tracking seçili bende, herhangi bir sıkıntı olmadı.

1 sene önce razer viper aldım. Rattle sorunu başladı. İnternet üzerinden bulduğum mail adreslerine mesaj yolladım ama dönüş olmadı. Servise yollasam ücret iadesi veya değişim yaparlar mı ? Tek mouse viper olunca uzun bir süre boşta kalmak istemiyorum açıkçası.

Merhabalar herkese, geçen cuma günü bende razer viper aldım. İnceleme yapan arkadaşın dediği gibi benim mouse tuşlarında da rattle denilen sallanma ve tıkırdı sorunu vardı. Ve benim aldığım model yenilenmiş viper v2 adı altında geçen modellerden. maalesef razer 1,5 senedir bir sorunu çözememiş.

Merhabalar herkese, geçen cuma günü bende razer viper aldım. İnceleme yapan arkadaşın dediği gibi benim mouse tuşlarında da rattle denilen sallanma ve tıkırdı sorunu vardı. Ve benim aldığım model yenilenmiş viper v2 adı altında geçen modellerden. maalesef razer 1,5 senedir bir sorunu çözememiş.
Viper'ın yenilenmiş hali Viper 8K adlı model (yeni tanıtıldı Türkiye'de var mı bilmiyorum). Kutusunda Viper 8K yazmıyorsa normalini almışsınızdır. Bu arad Viper ismi de yeni diye biliyorum. Deathadder serisi gibi yıllarca değişen bie seri değil. Viper 8K modelinde maksimum pooling rate 1000 HZ değil 8000 HZ ayarlanabiliyor. 240 HZ veya 360 HZ gibi monitörlerde anlamlı 8000 Hz pooling rate.
Bu arada Razer Deathadder V2 incelemem:

Son düzenleme:
Viper'ın yenilenmiş hali Viper 8K adlı model (yeni tanıtıldı Türkiye'de var mı bilmiyorum). Kutusunda Viper 8K yazmıyorsa normalini almışsınızdır. Bu arad Viper ismi de yeni diye biliyorum. Deathadder serisi gibi yıllarca değişen bie seri değil. Viper 8K modelinde maksimum pooling rate 1000 HZ değil 8000 HZ ayarlanabiliyor. 240 HZ veya 360 HZ gibi monitörlerde anlamlı 8000 Hz pooling rate.
Bu arada Razer Deathadder V2 incelemem:
Hayır yanlışınız var viper modellerininde yenilenmiş serisi var. altındaki skatezlere bakıldı zaman anlaşılıyor yeni seriler beyaza dönüştü. eskilerinde siyahtı. 8k dediğiniz model yepyeni bir şey.

İade ettiniz mi? Bir de nereden almıştınız?

Ben de Viper düşünüyordum fakat dediğiniz gibi yeni üretiminde de bu sorun oluyorsa pek akıllıca değil. Yerine ne tercih ettiniz, memnun musunuz?

Ben de Viper düşünüyordum fakat dediğiniz gibi yeni üretiminde de bu sorun oluyorsa pek akıllıca değil. Yerine ne tercih ettiniz, memnun musunuz?
Yerine şuan halen bir ürün almakta kararsızım. G305 düşünüyorum bir yandan kablosuzun rahatlğıına erişmek için, bir yandan da çok övülen Xm1 isimli bir mouse var.

Yeni konular

Geri
Yukarı