RDR 2 mekaniklerin ağırlığı

Nedeni beklenti hocam. W3 yapılırken çoğu kişinin beklentisi yoktu. Haliyle beklentinizin olmadığı bir oyunu bu kadar güzel görmek haliyle şirkete fazlaca hype yaptırdı. Oyun kötü değil aslında ama W3 bu kadar güzel olmasaydı ya da CDPR'in bu kadar fazla cyburpunk 2077 tanıtım videoları yayınlayıp Hype'ı arttırmasaydı oyunu daha geç çıkaracaklardı. Böylelikle oyunu hatasız çıkaracaklardı. Hype kurbanı bir oyun.

Hype kurbanı değil Cyberpunk. Milleti bu kadar beklenti içine sokan zaten onlar. En büyük problem ortada oyun yokken haberini yapmaları zaten. Aynı haltı işte Bethasda'da yaptı. Witcher 3'ten öyle aslında kusursuz bir oyun değildi ama o oyunu yaparken adamlar aşkla sevgiyle yapmışlar burası tartışmaya gerek yok. Cyberpunk'ı ise yaparken tek niyetleri para kazanmak ve ticari kaygılar olduğu için ve biraz acemi olduklarından böyle batırdılar. Zaten 500-600 milyon dolar falan para ödemişler bu serinin yazarına ve bu inanılmaz gereksiz bir yatırım olmuş. Bu kadar para verip haklarını alacaklarına Witcher 4 falan yapsalarmış en azından bildikleri işi devam ettirirlerdi. Beceremediler kısacası bütün suç şirketin ben acımıyorum şahsen. İyi kötü bozukta olsa yarım yamalak oyundan para kazandılar. Umarım bu onlara iyi bir ders olur ve yeni oyunlarını ona göre çıkartırlar. Bu kadar destek gören bir firma olmasa bunu başka bir firma yapsaydı çoktan batarlardı.

Microsoft akıllıysa (ki ilginç bir şekilde bunların oyunları Valve gibi az ama öz oldu tarih boyunca) Bethesda ve Obisidian'ı ilerideki Elder Scrolls ve Fallout oyunları için oturtup kesenin ağzını açması lazım. İki şirket de istediği zaman gerçekten en iyisi yapabilecek kapasiteye sahip. Todd bir süredir saçmalıyordu o da 76 elinde patlayınca az çok neyin ne olduğunu gördü. Blizzard gibi daha da batırmadan Microsoft'a gitmesi iyi oldu şirketin.
Microsoft gereğinden fazla akıllı. Yavaş yavaş bütün oyun firmalarını kendi bünyesi altına alıp PS tarafını oyunsuz bırakacaklar :) Ve sonunda Sony tarafı pes edip oyunlarını PC'ye çıkaracak. Tekelci olma yolunda ilerliyorlar. O yüzden kesenin ağzını açarlar. Zaten yaptıkları oyun tanıtımındaki oyunların hepsi kaliteli gözüküyordu. İlk kez birden fazla oyunu beğendim. Skyrim gibi marka olmuş oyunu uyduruk çıkarmalarına pek izin vermezler. Bethesda'nın artık elinde her şey var. Geriye hünerlerini göstermek kaldı.

Hype kurbanı değil Cyberpunk. Milleti bu kadar beklenti içine sokan zaten onlar. En büyük problem ortada oyun yokken haberini yapmaları zaten. Aynı haltı işte Bethasda'da yaptı. Witcher 3'ten öyle aslında kusursuz bir oyun değildi ama o oyunu yaparken adamlar aşkla sevgiyle yapmışlar burası tartışmaya gerek yok. Cyberpunk'ı ise yaparken tek niyetleri para kazanmak ve ticari kaygılar olduğu için ve biraz acemi olduklarından böyle batırdılar. Zaten 500-600 milyon dolar falan para ödemişler bu serinin yazarına ve bu inanılmaz gereksiz bir yatırım olmuş. Bu kadar para verip haklarını alacaklarına Witcher 4 falan yapsalarmış en azından bildikleri işi devam ettirirlerdi. Beceremediler kısacası bütün suç şirketin ben acımıyorum şahsen. İyi kötü bozukta olsa yarım yamalak oyundan para kazandılar. Umarım bu onlara iyi bir ders olur ve yeni oyunlarını ona göre çıkartırlar. Bu kadar destek gören bir firma olmasa bunu başka bir firma yapsaydı çoktan batarlardı.

Hiçbir oyun kusursuz değil ki zaten hocam ama W3 gerçekten de büyük bit tutkuyla yapılmış bir oyun. Açıkçası serinin yazarına bu kadar para verdikleri bilmiyordum. Çok kötü olmuş. Zaten oyunun bütçesi de 300 milyon küsur dolar diye hatırlıyorum. Geriye W4 için doğru düzgün bir para kalmıyor sanki. Büyük bir ders almakla beraber diğer şirketlere de böyle yaparsanız sonucu bu olur gibisinden parmakla gösterilebilecek bir örnek olmuş oldu diğer firmalara. Ne olursa olsun Witcher serisini biz oyunculara bu kadar güzel sundukları ve içlerinde olan o oyun aşkı ve sevgisi için hala seviyorum CDPR'i. İnşallah sonraki oyunları iyi olur.

@Penetrator God Eğer boşuna Cyberpunk'ı o kadar hype yapmasaydı CDPR, oyun hatasız bir şekilde çıkarılsa ortalığı yıkardı. Çünkü Cyberpunk kalitesiz bir oyun değil. Sinematik açıdan belki de en iyi oyun. Hataları, bugları ve oyunun tamamlanmaması yüzünden yazık oldu. Alpha sürüm gibi çıkardılar neredeyse. Ben üzüldüm açıkçası.

@Penetrator God Eğer boşuna Cyberpunk'ı o kadar hype yapmasaydı CDPR, oyun hatasız bir şekilde çıkarılsa ortalığı yıkardı. Çünkü Cyberpunk kalitesiz bir oyun değil. Sinematik açıdan belki de en iyi oyun. Hataları, bugları ve oyunun tamamlanmaması yüzünden yazık oldu. Alpha sürüm gibi çıkardılar neredeyse. Ben üzüldüm açıkçası.
Gerçekten de öyle. Bu bug tarzı saçma sapan sıkıntıları olmasaydı ve konsollara daha iyi optimize edilseydi kesinlikle yıkardı ortalığı bu kadar beklentiye rağmen.

Hiçbir oyun kusursuz değil ki zaten hocam ama W3 gerçekten de büyük bit tutkuyla yapılmış bir oyun. Açıkçası serinin yazarına bu kadar para verdikleri bilmiyordum. Çok kötü olmuş. Zaten oyunun bütçesi de 300 milyon küsur dolar diye hatırlıyorum. Geriye W4 için doğru düzgün bir para kalmıyor sanki. Büyük bir ders almakla beraber diğer şirketlere de böyle yaparsanız sonucu bu olur gibisinden parmakla gösterilebilecek bir örnek olmuş oldu diğer firmalara. Ne olursa olsun Witcher serisini biz oyunculara bu kadar güzel sundukları ve içlerinde olan o oyun aşkı ve sevgisi için hala seviyorum CDPR'i. İnşallah sonraki oyunları iyi olur.

Zamanında Witcher'ın oyun haklarını zaten yazarından neredeyse beleşe falan kandırıp almışlar. Yani sonradan Witcher yazarı oyunları bu kadar satınca dava falan açmıştı diye duymuştum. Cyberpunk evrenin yazarı tabii akıllı adam bedavaya verecek hali yok. Bu evrene verdikleri parayla 3-4 tane AAA oyun yapılır neredeyse. Çok büyük çuvalladılar. Hem para kaybettiler hem itibar. Şahsen 2. bir Cyberpunk oyunu gelme şansını tamamen yok ettiler. Gelse de kimse sallamaz bu saatten sonra. Yani yazık olmuş. O kadar parayla Afrika'yı doyurabilirlerdi.

Bana müzikler fazla eksik geldi bu oyunda, "That's the way it is" şarkısı dışında oyunu durdurup bu iyiymiş dur Youtube'dan açayım sonra dediğim olmadı. Skyrim'in ambiansı ve Witcher 3'ün müziklerinin hepsi üst seviyeydi. RDR2 daha yeni ve yüksek bütçeli oyun olduğundan farklı yerlerden avantajları var. Bir Elder Scrolls IV gelse de yeni nesil, güzel grafikli RPG görsek. Fallout 4'e umut bağlamıştım o da New Vegas'ın tırnağı olamadı.
Aslında şarkı az çok var da hepsi birbirinin benzeri. Ve çok arka planda kalıyor şarkılar.

Zamanında Witcher'ın oyun haklarını zaten yazarından neredeyse beleşe falan kandırıp almışlar. Yani sonradan Witcher yazarı oyunları bu kadar satınca dava falan açmıştı diye duymuştum. Cyberpunk evreniniz yazarı tabii akıllı adam bedavaya verecek hali yok. Bu evrene verdikleri parayla 3-4 tane AAA oyun yapılır neredeyse. Çok büyük çuvalladılar. Hem para kaybettiler hem itibar. Şahsen 2. bir Cyberpunk oyunu gelme şansını tamamen yok ettiler. Gelse de kimse sallamaz bu saatten sonra. Yani yazık olmuş. O kadar parayla Afrika'yı doyurabilirler miş.

Cidden çok üzücü. Büyük ihtimalle ileriye dönük düşündüklerinden bu kadar para verdiler. Tutacaklarını düşünüyorlardı sonra 2.si, 3.sü gibi ilerleteceklerdi seriyi. Artık bu oyunu düzelttikten sonra tek üzerine odaklanacakları şey W4 olacak büyük ihtimal. Zaten şu anda kafalarında birkaç şey vardır da.

Gerçekten de öyle. Bu bug tarzı saçma sapan sıkıntıları olmasaydı ve konsollara daha iyi optimize edilseydi kesinlikle yıkardı ortalığı bu kadar beklentiye rağmen.
Bir daha aynı hatayı yapacaklarını sanmam. Derslerini sert şekilde aldılar. Bundan sonra trailer paylaşmaya bile korkarlar. Oyun tam bitmeden de çıkarmazlar :)

Cidden çok üzücü. Büyük ihtimalle ileriye dönük düşündüklerinden bu kadar para verdiler. Tutacaklarını düşünüyorlardı sonra 2.si, 3.sü gibi ilerleteceklerdi seriyi. Artık bu oyunu düzelttikten sonra tek üzerine odaklanacakları şey W4 olacak büyük ihtimal. Zaten şu anda kafalarında birkaç şey vardır da.

Ben düzeltebileceklerini sanmıyorum. Tüm yapabilecekleri en fazla bu kadar. Çünkü temel sağlam değil. Oyunun temelini ise güncellemeler ile değiştiremezler. Cyberpunk güncellemeler ile değil ancak sıfırdan yapılırsa düzelebilecek bir oyun. Yani yok düzelteceğiz falan diyorlar ama o da işte yeni satın alacak insanları ve zaten satın almış olanları oyalamaktan ibaret açıklamalar. Temeli o kadar bozuk ki oyunun bir şeyi düzeltip başka bir şeyi bozuyorlar. Nasıl bir motor yapmışlar anlamak güç. Keşke hazır bir motor satın alsalarmış. Aynı durum Bannerlord için geçerli. 1,5 senedir erken erişim oyun daha ilk çıktığı sürümden bir farkı yok ama sorsan 1000 tane güncelleme getirdik derler. Niye böyle oluyor çünkü oyuncuları dinlemiyorlar. Amaçları iyi bir oyun yapmak değil para kazanmak.

Geri
Yukarı