RDR2 kasıyor

İşletim sistemi
Windows 11

asral34

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16gb
Ekran kartı
Rtx3080 8gb 80+20 watt
İşlemci
Ryzen9 5900 hs
Birkaç hafta öncesine kadar RDR'yi sorun olmadan oynuyordum sınavlar dolayısıyla 2 3 hafta bilgisayarı kullanmadım sınavlar bittikten sonra bilgisayarı açıp RDR'ye girdiğimde kasmaya başladığını fark ettim 5 10 dakika oynadıktan sonra aşırı derecede kasıyor FPS'im 30 yüzde 99 FPS'im 10'lara kadar düşüyor ne yapsam düzelmedi grafikleri fullesem SE de en düşüğe çeksem de kasmaya devam ediyor GTA V'e FC24 oynuyorum aynı zamanda onlarda herhangi bir problem yok sadece RDR de oluyor bu sorun.

20240102_111531.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Birkaç hafta öncesine kadar RDR'yi sorun olmadan oynuyordum sınavlar dolayısıyla 2 3 hafta bilgisayarı kullanmadım sınavlar bittikten sonra bilgisayarı açıp RDR'ye girdiğimde kasmaya başladığını fark ettim 5 10 dakika oynadıktan sonra aşırı derecede kasıyor FPS'im 30 yüzde 99 FPS'im 10'lara kadar düşüyor ne yapsam düzelmedi grafikleri fullesem SE de en düşüğe çeksem de kasmaya devam ediyor GTA V'e FC24 oynuyorum aynı zamanda onlarda herhangi bir problem yok sadece RDR de oluyor bu sorun.

Eki Görüntüle 2071888

Oyun ayarlarını NVIDIA panelden otomatik yapsanya. Bir de öyle dene. Bu arada yeni fark ettim bu mevsimde ekran kartının rdr2 gibi bir oyunda 87 derece olması tuhaf. Kaç senelik ekran kartın ve bakım yaptırdın mı? Ekran kartı, kendini soğutmak için performans düşürüyor olabilir.

Oyun ayarlarını NVIDIA panelden otomatik yapsanya. Bir de öyle dene. Bu arada yeni fark ettim bu mevsimde ekran kartının RDR2 gibi bir oyunda 87 derece olması tuhaf. Kaç senelik ekran kartın ve bakım yaptırdın mı? Ekran kartı, kendini soğutmak için performans düşürüyor olabilir.

Laptop kullanıyorum daha alalı 7 8 ay anca oldu ilk aldığımda da 80 86 dereceleri görüyor du şu an 93 derecelere kadar çıkıyor GPU ama herhangi bir performansını etkilediğini görmedim dediğin ayarı da yaptım bütün grafik ayarlarını 2 k ultraya çekti kasmasinda bir değişiklik olmadı.

Laptop kullanıyorum daha alalı 7 8 ay anca oldu ilk aldığımda da 80 86 dereceleri görüyor du şu an 93 derecelere kadar çıkıyor GPU ama herhangi bir performansını etkilediğini görmedim dediğin ayarı da yaptım bütün grafik ayarlarını 2 k ultraya çekti kasmasinda bir değişiklik olmadı.

Sıcaklık değerlerini ASUS desteğe sormuştum laptopunuz için normal demişlerdi.

Son düzenleme:

Sıcaklık değerlerini ASUS desteğe sormuştum laptopunuz için normal demişlerdi.
Laptoplarda max sıcaklık hakkında pek bir bilgim yok ama 93 derece normal mi bilmiyorum. Zaten kendiniz demişsiniz 5-10 dk sorunsuz oynuyorum ondan sonra kasmaya başlıyor diye. Muhtemelen sıcaklıktan kaynaklanıyor. Ekran kartı kendini soğutmaya çalıştığı için performansını düşürüyor bence. Yoksa neden ilk 10 dakka düzgün oynatıp sonra kasmaya başlasın. Fanlar ne durumda temiz mi? Çalışması nasıl?

Laptoplarda Max sıcaklık hakkında pek bir bilgim yok ama 93 derece normal mi bilmiyorum. Zaten kendiniz demişsiniz 5-10 dk sorunsuz oynuyorum ondan sonra kasmaya başlıyor diye. Muhtemelen sıcaklıktan kaynaklanıyor. Ekran kartı kendini soğutmaya çalıştığı için performansını düşürüyor bence. Yoksa neden ilk 10 dakika düzgün oynatıp sonra kasmaya başlasın. Fanlar ne durumda temiz mi? Çalışması nasıl?

Isınma yüzünden olsa GTA da oynayamamam lazım degil mi ama GTA 100 FPS'in altına düşmüyor fanlar temiz çalışmasında da sorun yok.

Isınma yüzünden olsa GTA da oynayamamam lazım degil mi ama GTA 100 FPS'in altına düşmüyor fanlar temiz çalışmasında da sorun yok.

2K Ultra ayarlarda GTA oynadım yaklasik iki saat sonucundaki değerler bunlar ısınma ayni ama herhangi bir kasma donma yaşamıyorum FPS değerlerim de iyi.

Dosya Ekleri

• 20240102_205710.jpg
    20240102_205710.jpg
    161,8 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Hocam şimdi fark ettim de GTA 5 de GPU saat frekansı 1575 iken, RDR2 de 780. RDR2 de ilk 10 dakika yüksek MHz ile çalışıp sonradan böyle bir düşüş mü oluyor? Onu bir takip eder misiniz? Mümkünse MSI Afterburner ile ayrıntılı bir şekilde takip edin. MHz, sıcaklık gibi değerleri açıp. Üstelik GTA 5 ekran kartınızı yormuyor, kullanmıyor bile neredeyse %50 civarı bir kullanım var, bu kullanıma rağmen ekran kartınız 86 derecelere kadar çıkıyor. Laptoplarda normal mi bu sıcaklık bilmiyorum. RDR 2 %90 civarlarında çalışıyor bu attığınız resimlere göre ve MHz düşürüyor, kendini kısıtlıyor gibi.

Son düzenleme:
Hocam şimdi fark ettim de GTA 5 de GPU saat frekansı 1575 iken, RDR2 de 780. RDR2 de ilk 10 dakika yüksek MHz ile çalışıp sonradan böyle bir düşüş mü oluyor? Onu bir takip eder misiniz? Mümkünse MSI Afterburner ile ayrıntılı bir şekilde takip edin. MHz, sıcaklık gibi değerleri açıp. Üstelik GTA 5 ekran kartınızı yormuyor, kullanmıyor bile neredeyse %50 civarı bir kullanım var, bu kullanıma rağmen ekran kartınız 86 derecelere kadar çıkıyor. Laptoplarda normal mi bu sıcaklık bilmiyorum. RDR 2 %90 civarlarında çalışıyor bu attığınız resimlere göre ve MHz düşürüyor, kendini kısıtlıyor gibi.

Tamam hocam deneyeceğim eve gidince.

Isınma konusuna gelirsek oyun fark etmiyor çok düşük sistemli bir oyun açsamda 85 derecenin altına düşmüyor.

Hocam denedim şimdi oyuna ilk girdigim de MHz değerleri sabit sayılırken bir 5dakika oynadığımda iki değerde çok düşüyor anlik oynuyor bellek saat frekansı da GPU saat frekansı da stabilize değil 800 700'e düşüp yeniden eski hallerine dönüyorlar sürekli.

Isınma konusuna gelirsek oyun fark etmiyor çok düşük sistemli bir oyun açsamda 85 derecenin altına düşmüyor.

Hocam denedim şimdi oyuna ilk girdigim de MHz değerleri sabit sayılırken bir 5dakika oynadığımda iki değerde çok düşüyor anlik oynuyor bellek saat frekansı da GPU saat frekansı da stabilize değil 800 700'e düşüp yeniden eski hallerine dönüyorlar sürekli.

Isınmadan kaynaklı düşüyor olsa GTA da da düşmesi lazım degil mi ama sıcaklık değerleri aynı GTA da MHz değerleri sabit.

Dosya Ekleri

• 20240103_010109.jpg
    20240103_010109.jpg
    129,1 KB · Görüntüleme: 19
  • 20240103_010114.jpg
    20240103_010114.jpg
    144,4 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:

Isınmadan kaynaklı düşüyor olsa GTA da da düşmesi lazım degil mi ama sıcaklık değerleri aynı GTA da MHz değerleri sabit.
Hocam şöyle bir çözüm buldum ve başka bir kullanıcıda işe yaramış. Birde bu çözümü deneyin.
belgeler->rockstar->rdr2->settings klasörünün içini silin.

Yeni konular

Geri
Yukarı