RDR2 SATA SSD'ye mi, M.2 SSD'ye mi kurulmalı?

Bu SSD sağlığı meselesini geride bırakmamız lazım, özellikle sizin durumunuz için. RDR2'yi indirirken en fazla 120GB dosya yüklenecek, ardından oyunu açarken gölgelendirici önbellekleri oluşturulacağı için en fazla birkaç yüz MB daha yazılır. Bu noktadan sonra artık oyun ihtiyaç duyduğu her dosyaya sahip, geriye bu dosyaları diskten okuyup kullanmak kalıyor. Dosya okuma işlemi yazma işlemi gibi SSD ömrüne zarar veren bir şey değildir.

Bir defa evvela bu konuda çok bilgi sahibi olmasam da ömür konusunun fazla abartıldığını düşünüyorum. SSD'lerin ömürleri düşündüğümüzden daha uzun. Böyle yok oyun yükledim yok sildim gibi basit şeylerle ömrü kısalmaz. Zaten ömrü bittiği zaman yüksek ihtimalle o bilgisayar iş yapmaz hale gelecektir, yenisini almanın vakti gelmiş demektir. Bu da 8 seneye falan tekabül ediyor herhalde. Kullanmak için alıyorsunuz, kullanın. Zaten sıradan bir kullanıcı ya da oyuncu sürekli SSD'ye oyun silip kurmaz ki.

Oyun konusunda aralarında kayda değer fark yok ama yer varsa M2 SSD'ye kurulursa daha iyi olur tabii.

Geri
Yukarı