RDR2 vs God of War 2018

RDR2 vs God of War 2018

• Rdr 2

Oy: 45 90,0%
  • GoW 2018

Oy: 5 10,0%

• Oy verenlerin toplamı
    50
Bütün hack and slash oyunları aynı olacak diye bir kaide mi var? Bütün simülasyon oyunları aynı mı? Football Manager, Euro Truck Simulator ve Cities: Skylines aynı mı?

Nasıl pazarlandığı farklı, nasıl olduğu farklı. Cyberpunk 2077 de RPG olarak pazarlandı, fakat RPG ögeleri içeren bir aksiyon oyunu olarak piyasaya çıktı.

Aynı olacak diye bir şey yok ama hack and slash oyunlarının ne olduğu bellidir. En basitinden eski GoW oyunları hack and slash oyunudur, eski GoW oyunlarına ve yenisine bakıp hangisi hack and slash hangisi değil net bir fikir sahibi olabilirsin.

Cyberpunk 2077'de ise durum farklı. Evet oyun başlarda rol yapma oyunu olarak pazarlandı ancak oyun çıkmaya yaklaştığında her yerden rol yapma oyunu ibaresini kaldırdılar. GoW ise başından beri aynı şekilde pazarlandı ve öyle çıkış yaptı.

Yazılanları tamamen okumuyorsunuz. Grafik açısından karşılaştırabilirim mesela. Hangisinin grafikleri gözüme daha güzel geliyor diye karşılaştırırım. Onun dışında benim için bir karşılaştırma ögesi yoktur. Olan varsa karşılaştırma yapar, o da o kişiyi bağlar. Siz istiyorsunuz ki her şey sizin istediğiniz gibi olsun. Keşke her şey istediğiniz gibi toz pembe olsa...

İstediğin her oyunun grafiklerini karşılaştırabilirsin. Ama bu yaptığın oyun karşılaştırması değil grafik karşılaştırması olur. Bunu anlamak o kadar da zor değil.

Yaparsın. Hasar aldığı yere göre tepki veriyor mu diye bakarsın mesela. Kol, bacak bile demeyeceğim. Üst tarafına hasar verirsin bakarsın alttan mı tepki veriyor. Aksi belirtilmedikçe üst tarafında bir tepki beklersin. Çok basitçe anlatmaya çalışıyorum.

50 defa aynı şeyi anlattım şaka gibi. İstediğin kadar aynı yere vur birinde fantastik düşmanlar yakın dövüş silahlarına tepki veriyor, diğerinde insan düşmanlar ateşli silahlara tepki veriyor. Sağlıklı karşılaştırma yapmak imkânsız.

Aynı olacak diye bir şey yok ama hack and slash oyunlarının ne olduğu bellidir. En basitinden eski GoW oyunları hack and slash oyunudur, eski GoW oyunlarına ve yenisine bakıp hangisi hack and slash hangisi değil net bir fikir sahibi olabilirsin.

İstediğin her oyunun grafiklerini karşılaştırabilirsin. Ama bu yaptığın oyun karşılaştırması değil grafik karşılaştırması olur. Bunu anlamak o kadar da zor değil.

Tamam güzel kardeşim sen marjinalsin. Senin dışında herkes hack and slash'in farklı bir şey olduğunu düşünüyor.

O zaman vuruş hissi karşılaştırırsan da bu oyun değil vuruş hissi karşılaştırmak olur? Böyle bir mantık olabilir mi? Söylediğimiz şeyler hangi oyuna aitse onun karşılaştırması olur, bu kadar basit. Vuruş hissi de grafik de oyuna aitse bunları karşılaştırmak oyunları bu yönlerden karşılaştırmaktır.

Tamam güzel kardeşim sen marjinalsin. Senin dışında herkes hack and slash'in farklı bir şey olduğunu düşünüyor.

O zaman vuruş hissi karşılaştırırsan da bu oyun değil vuruş hissi karşılaştırmak olur? Böyle bir mantık olabilir mi? Söylediğimiz şeyler hangi oyuna aitse onun karşılaştırması olur, bu kadar basit. Vuruş hissi de grafik de oyuna aitse bunları karşılaştırmak oyunları bu yönlerden karşılaştırmaktır.

Sadece vuruş hissi karşılaştırırsan evet bu vuruş hissi karşılaştırmak olur. Yazdıklarından oyun karşılaştırmanın ne olduğunu zerre anlamadığını görmeye başlıyorum yavaş yavaş. İki oyunu karşılaştıracaksan tüm özellikleriyle karşılaştırma yaparsın, sadece vuruş hissi veya grafikle değil. Bunu yapabilmek için de karşılaştırma yaptığın iki oyunun aynı türde olması lazım. Bu kadar basit.

Sadece vuruş hissi karşılaştırırsan evet bu vuruş hissi karşılaştırmak olur. Yazdıklarından oyun karşılaştırmanın ne olduğunu zerre anlamadığını görmeye başlıyorum yavaş yavaş. İki oyunu karşılaştıracaksan tüm özellikleriyle karşılaştırma yaparsın, sadece vuruş hissi veya grafikle değil. Bunu yapabilmek için de karşılaştırma yaptığın iki oyunun aynı türde olması lazım. Bu kadar basit.

Her oyunun tek bir türü yok ve bu iki oyunun ortak türü var. Her ikisi de aksiyon - macera oyunları. Aslında ben görüyorum ki ne söylediklerinizi destekleyebiliyorsunuz, ne de mantıklı şeyler söylüyorsunuz. İyi günler dilerim.

Hâla "Her ikisi de aksiyon-macera oyunu." denilip duruluyor, gerçekten şaka gibi. Daha fazla bu konuyla ilgili mesaj yazmayacağım. Karşılaştırabiliyorsanız alın her konuda karşılaştırın bu oyunları, kolay gelsin.

Bak oyunlar zaten aynı türde dostum benim biri açık dünya diğer yarı açık dünya o kadar kabul et etme, ikisi de içinde açık dünya, aksiyon ve macera bulunduruyor mu? Bulunduruyor. Olayı o kadar saçma sapan sınırlamışsın ki düşman çeşidi farklı diye aynı tür iki oyunu karşılaştırmayı absürt görüyorsunuz.

Hâla "Her ikisi de aksiyon-macera oyunu." denilip duruluyor, gerçekten şaka gibi. Daha fazla bu konuyla ilgili mesaj yazmayacağım. Karşılaştırabiliyorsanız alın her konuda karşılaştırın bu oyunları, kolay gelsin.
Tamam, en iyi oyun karşılaştırmayı bilen sensin, oyun türlerinden en iyi anlayan da sensin rahatladın mı?

Bak oyunlar zaten aynı türde dostum benim biri açık dünya diğer yarı açık dünya o kadar kabul et etme, ikisi de içinde açık dünya, aksiyon ve macera bulunduruyor mu? Bulunduruyor. Olayı o kadar saçma sapan sınırlamışsın ki düşman çeşidi farklı diye aynı tür iki oyunu karşılaştırmayı absürt görüyorsunuz.

Tamam, ben de yukarıda yazdım zaten yazacağımı. Siz karşılaştırabiliyorsanız her özelliğiyle bu iki oyunu karşılaştırın. Ancak bu doğru bir karşılaştırma olmayacaktır ki hiçbir yerde RDR 2 ile GoW'un tüm özellikleriyle ikili olarak karşılaştırıldığını göremezsiniz. Tartışma gereksiz yere çok uzadı, konu benim için kapandı.

Tam açık dünya ile yarı açık dünya arasında çok büyük fark var. GOW'da sadece kayıkla küçük bir alanı gezebiliyorsan ve sınırlandırılmış yüzeylerde de keşif yapabiliyorsun. Bir kere gittiğin bir yere bir daha gitmene gerek kalmıyor eğer her şeyi keşfettiysen. Fakat RDR 2'den daha önceden gittiğin bir yere tekrar gittiğinde farklı olaylarla değişikliklerle de karşılaşabiliyorsun.

Geri
Yukarı