RDR2 vs God of War 2018

RDR2 vs God of War 2018

• Rdr 2

Oy: 45 90,0%
  • GoW 2018

Oy: 5 10,0%

• Oy verenlerin toplamı
    50
Hikaye bakımından orijinal 3'lemeyide katarsak bence oynanış ve hikaye bakımından GoW, açık dünya ve grafik bakımından ise RDR2.

Gördüğüm kadarıyla oyun türlerinin ne olduğu konusunda bir fikrin yok. RDR 2'nin türü "vahşi batı oyunu" değil, açık dünya-aksiyon oyunudur. Oyunun teması vahşi batı temasıdır. Tür ile tema farklı şeyler. GoW ise yarı açık dünyaya sahip bir dövüş oyunudur. Yani evet, teknik olarak bunları karşılaştırmak mantıksız.
Aynen, GoW'a "Dövüş oyunu" diyen adam bana tema, tür farkını falan öğretiyor. Senden iyi biliyorum sıkıntı etme, bildiğim şeyleri bana anlatmaya çalışma. İkisi de gayet benzer oyunlar karşılaştırılması bir pizzacının pizza yapması kadar normal bir olay, ilk defa RDR 2, GoW karşılaştırması görüyor sanki hayatında :D

Aynen, GoW'a "Dövüş oyunu" diyen adam bana tema, tür farkını falan öğretiyor.

Evet, aksiyonu yakın dövüş üzerine kurulu yarı açık dünyaya sahip oyun. Nesi yanlış bunun? RDR 2'ye "Vahşi Batı oyunu bu, Call of Juarez ile mi karşılaştıralım?" diyorsun. Öğrenmen lazım evet.

İkisi de gayet benzer oyunlar karşılaştırılması bir pizzacının pizza yapması kadar normal bir olay, ilk defa RDR 2, GoW karşılaştırması görüyor sanki hayatında :D

Birinin aksiyonu yakın dövüş üzerine kurulu, diğerinin aksiyonu ise ateşli silahlar üzerine kurulu. Birinde fantastik düşmanlara karşı, diğerinde insan düşmanlara karşı savaş var. Al bunları karşılaştır.

Birinde yakın dövüş üzerine kurulu olan bir aksiyon var, diğerinde ateşli silahlar üzerine kurulu olan bir aksiyon var. Bunları nasıl karşılaştıracağız? Söz konusu nasıl grafik oluyor onu da anlamadım. İki oyunu grafikleri iyi diye mi karşılaştıracağız? O zaman RDR 2'yi FIFA 23 ile de karşılaştır, onun da grafikleri iyi.

Verdiği his, karakterin verdiği tepki vs. birçok şekilde karşılaştırılabilir. O zaman birebir aynı amaca sahip oyunlar dışında hiçbir oyun karşılaştırılamaz.

Grafik söz konusu olduğunda derken söz konusu olursa anlamında dedim. Eğer grafik kişi için önemliyse bu ikisini karşılaştırmak isteyebilir. Ayrıca evet amaçları grafikte gerçekçilik olan iki oyunun grafikleri bu bağlamda karşılaştırılabilir.

Her şeyi geçtim, bu ikisi verdiğiniz paraya değer mi şeklinde bile karşılaştırılabilir. Tabii ki bu karşılaştırmaların çok büyük bir kısmı kişisel olacak, ama yapılabilir bir şey bu.

Gördüğüm kadarıyla oyun türlerinin ne olduğu konusunda bir fikrin yok. RDR 2'nin türü "vahşi batı oyunu" değil, açık dünya-aksiyon oyunudur. Oyunun teması vahşi batı temasıdır. Tür ile tema farklı şeyler. GoW ise yarı açık dünyaya sahip bir dövüş oyunudur. Yani evet, teknik olarak bunları karşılaştırmak mantıksız.
Dövüş oyunu 😂

Bence God of War. Çünkü daha ilgi çekici, evreni daha güzel, sürükleyici ve daha güzel bir hikaye anlatımı var. Ayrıca combat sistemi bakımından da God of War daha zevkli. RDR o tarzda bir oyun değil ama bu da bir gerçek.

Evet, aksiyonu yakın dövüş üzerine kurulu yarı açık dünyaya sahip oyun. Nesi yanlış bunun? RDR 2'ye "Vahşi Batı oyunu bu, Call of Juarez ile mi karşılaştıralım?" diyorsun. Öğrenmen lazım evet.
Biz genelde dövüş oyunu diye Mortal Kombat, Street Fighter, Tekken'e falan diyoruz. Sanırım Hack & Slash tabirini duymadığın için dövüş oyunu demen normal.

@Arkham Kn1ght ayrıca ekleyeyim. The Game Awards 2018'de bu iki oyun karşılaştırıldı. İkili olarak değil tabii ama birçok oyun türleri farklı olmasına rağmen birbirleriyle karşılaştırıldı ve bir tanesi yılın oyunu seçildi. Şu türde, bu türde diye ayrım yapılmadı. Bunu yapan otorite sayılan kişilerken biz de yapabiliriz bence bu karşılaştırmaları.

Birinin aksiyonu yakın dövüş üzerine kurulu, diğerinin aksiyonu ise ateşli silahlar üzerine kurulu. Birinde fantastik düşmanlara karşı, diğerinde insan düşmanlara karşı savaş var. Al bunları karşılaştır.
İlla bunun üzerine mi karşılaştırma yapılması lazım? Bir sürü karşılaştırılabilecek yanları var oyunların. Konu NFS vs GoW sanki.

@Arkham Kn1ght ayrıca ekleyeyim. The Game Awards 2018'de bu iki oyun karşılaştırıldı. İkili olarak değil tabii ama birçok oyun türleri farklı olmasına rağmen birbirleriyle karşılaştırıldı ve bir tanesi yılın oyunu seçildi. Şu türde, bu türde diye ayrım yapılmadı. Bunu yapan otorite sayılan kişilerken biz de yapabiliriz bence bu karşılaştırmaları.
Yok, arkadaş karar mercii olduğu için hangisinin karşılaştırılıp karşılaştırılamayacağına o karar verir hocam, ne öyle Game Awards falan ne anlatıyorsunuz siz? (!)

God Of War'da iyi bir combat sistemi ve hikâye anlatımlı var, ancak RDR 2 bu işin zirvesidir. Tek tek neleri mükemmel yaptığını anlatmayacağım fakat açık dünyasından tutunda oynarken ki verdiği gerçekçilik hissine kadar harika bir oyundur. Gow Of War'da çok iyi bir oyundur fakat RDR 2 şu an bambaşka bir seviyededir. Benim için tarihin en iyi oyunu RDR 2'dir fakat God Of War'da oynadığım en iyi combat sistemine sahip oyunlardan birisidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı