React JS için düzgün kurs önerisi

Redux React'ın içine dahil değil ki onu kullanmak zorunda değilsiniz. Çoğu kişi tarafından en karışık state yönetim araçlarından biri olarak görülüyor. React'ın kendi içinde benzer işleri yapan Context API var. bunun yetersiz kaldığı alanlarda Redux dışında farklı uygulama state'i yönetme araçları da var.

Bunun dışında eğer React'a class temelli baktıysanız öğrendiğiniz her şeyi unutun :D. Fonksiyonel komponentler ile hook temelli bakın. Hele Redux class temelli bakıyorsanız gereksiz karışık bir hale geliyor. Fonksiyonel komponentlerde hooklar ile kullanımı çok daha kolay.

Redux React'ın içine dahil değil ki onu kullanmak zorunda değilsiniz. Çoğu kişi tarafından en karışık state yönetim araçlarından biri olarak görülüyor. React'ın kendi içinde benzer işleri yapan Context API var. bunun yetersiz kaldığı alanlarda Redux dışında farklı uygulama state'i yönetme araçları da var.

Bunun dışında eğer React'a class temelli baktıysanız öğrendiğiniz her şeyi unutun :D. Fonksiyonel komponentler ile hook temelli bakın. Hele Redux class temelli bakıyorsanız gereksiz karışık bir hale geliyor. Fonksiyonel komponentlerde hooklar ile kullanımı çok daha kolay.
Hala kendi sitesindeki class componentli anlatımı öneriyorlar malesef. Anlatamadım bir türlü.

Bahsedilen ders şu ise gerçekten gereksiz karışık işlenmiş

Düzeltme: Evet bu ders karışık çünkü sandığım kadar güncel bir sürümle işlenmemiş. Fonksiyonel Componentler çoktandır varmış ama asıl bunları işe yarar hale getiren React Hooks 10 Aralık 2020'de yayınlanan 16.8 sürümünde eklenmiş. Ders bundan eski olduğu için class temelli anlatılması normal. Özetle React derslerinde güncellik çok önemli 2021 ve sonrası sürümlerde React Hooks ile birlikte React'ın kullanımı çok değişiyor ve çok daha kolay hale geliyor.

----

Üzücü olan şu, nispeten güncel bir Fonksiyonel Componentleri destekleyen bir React sürümü ile çekilmiş ders. Hatta hazır gelen App.js'deki component de Fonksiyonel temelli ama dersi class temelli anlatmış :D. Bu sefer beynin yanması normal çünkü kodun yarısı fonksiyonel temelli yarısı class temelli oluyor yeni başlayan biri bunu nasıl kavrasın hatta neden kavrasın çok saçma bir çalışma sistemi bu react için. Artık class temelli react kullanmanın, öğrenmenin hiçbir anlamı da yok 2019'da var mıydı bilmiyorum bence yoktur. Bu playlist insanlar React'ten soğusun Vue'ye geçsin diye çekilmiş olabilir :p.

Hangi dersten baktı acaba arkadaş Udemy'de kapsamlı bir web geliştirme kursu var onda da react anlatıyor galiba Engin Demioğ ama hatırladığım kadarıyla o da class temelliydi.

Son düzenleme:
Kendi sitesinde dökümanları mevcut asıl kaynak orada fakat yeni başlayan birine uygun değil zaten daha karmaşık olan class component kullanmışlar kendi sitelerindeki öğretimde. Function component daha güncel. Kendi sitesinde daha iyi öğretseydi onu önerirdim zaten.
Evet buna dün baktım ve haklı olabilirsiniz affedersiniz ): (dün yazacaktım fakat yazamadım aksilik oldu..) bende öğrenmiş oldum.. Peki "Functional component" ile ilgili "Türkçe" dokümantasyon falan öneriniz var mı?

Hala kendi sitesindeki class componentli anlatımı öneriyorlar malesef. Anlatamadım bir türlü.
Arkadasim ha functional component ha class component niye bu kadar taktin? Ikisinin de kullanildigi farkli alanlar var site icerisinde ayni sekilde functional componentleri ve hooklarin kullanimini gosteriyor dokumani inceleyerek hepsini ogrenebilir.

Arkadasim ha functional component ha class component niye bu kadar taktin? Ikisinin de kullanildigi farkli alanlar var site icerisinde ayni sekilde functional componentleri ve hooklarin kullanimini gosteriyor dokumani inceleyerek hepsini ogrenebilir.

Tamam hocam öğrensin buradan. Siz belliki tecrübelisiniz buradan öğrenmişsiniz. Karışmıyorum ben.

Ayni dokuman uzerinde functional component & hook kullanimi da mevcut. Kaldi ki cogu proje class yapisiyla yola basladigi icin bunu degistirme maliyetinin altina da girmiyor. Zaten 2019'da release edildi 16.x versiyonu, oncesinde yazilmis tonla react kodu var.

Bu trip tam olarak neye anlamak zor.

Hookları kullanan fonksiyonel componentler daha basit ve anlaşılması daha kolay değil mi? Yaşam döngüsü için ayrı ayarı componentDidMount, componentDidUpdate vs. metodlarla uğraşmaktansa her şey useEffect ile halledilebiliyor. Redux bağlantısı için connect ile mapStateToProps vs. ile hiç uğraşmadan tek satırlık hooklar ile istenilen verilere kolayca ulaşılabiliyor.

Açıkçası beni Vue'den React'e döndüren hooklar ile sağlanan bu kolay kullanım oldu. Class yapısının kendisi JavaScript için ek bir soyutlama, karmaşıklık kaynağı iken bunun üzerine kurulmuş kafa karıştırıcı ek kodlar içeren class component gibi yapılara bence artık gerek yok. Yeni başlayan birinin bunları görüp kafa karışıklığı yaşaması ve React'tan soğuması olası.

Şu an yabancı kaynaklarda da class temelli sistem sonradan anlatılıyor. Udemy'deki en popüler React dersinde de o şekilde:

React 16: The Complete Course (incl. React Router 4 & Redux)

Müfredat kısmından bakabilirsiniz state yönetimini useState ile anlatılıyor. Günümüzde React öğrenmek için en mantıklı yol bu gibi. Genel kabul bu yönde.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı