İnceleme Realtek ALC 1220

Merhabalar, öncelikle ALC 1220 hariç piyasada bulunan diğer yongaları incelediğim konuya bakmanızı öneririm;
Tabii ki uzun süreli bir kullanım yapmadım en fazla 20 dakikalık bir test ile bir kaç karara vardım durumun kesinleşmesi için tekrar deneyip bu konuya güncelleme yapacağım.

ALC 889, 892, 887, 1150'yi inceledim ve aralarında en iyisinin bu olduğunu söyleyebilirim. Nedeni ise çok basit Asus Xonar D1'e geçiş yaptığım 889'a göre daha iyi ses aldığımı hatırlıyorum üstelik bunu Xiaomi Hybrid Pro HD ile fark ettim. Şimdi ise HD 8 DJ ile test yaptığımda ve Creative SB Z SE kullandığım halde kendisi ilk etapta ses kartına gerek yok mu acaba sorusunu uyandırdı. Tabii ki bu sadece ses kalitesi için söyleyebileceğim bir şey. Progressive veya test müziği sınıfına girecek müzikler dinlemiyorsanız ve kullandığınız kulaklık da o kadar da iyi değilse ortalamaysa ses kartı almanıza gerek yok diyebilirim.

Ses çıkış gücü olarak tatmin ettiğini söylemem gerek. Gain ayarı mevcut Level 1-2-3 şeklinde. Seviye 3'te %20-30 arası kullanım gayet yeterli geliyor. Creative'de bu değer 10-20 arasıdır. 95 Ohm kulaklığı rahatlıkla besleyebiliyor. 250 Ohm'a kadar da son ses açarsanız yeterli bir seviyede süreceğini düşünüyorum.

Ses sahnesi konusunda o kadar da başarılı değil. Tabii burada Creative'den bahsediyoruz oldukça iddialı ses işlemcileri üretiyor Realtek ile kıyaslamak doğru değil fakat referans olsun diye bununla kıyaslıyorum. Ancak şu da bir gerçek: daha dar bir spektrumdan verdiğini söylesem yalan olmaz. Müziğin masteringi kötüymüş gibi veyahut 50mm sürücülü bir kulaklık değil de 35-40 mm arası bir kulaklıkla dinliyormuşum izlenimi bırakıyor. Halbuki referans kulaklığı kullanıyorum ve dinlediğim müzikler de 800-3000 bitrate arası ve kayıt kalitesi olarak da TIDAL ve Deezer'dan daha iyi olduğunu çeşitli testlerde fark ettiğimi söylemem gerek.

İki ürün arasında kaldıysanız ve birinde ALC1220 codec varsa onu almanızda fayda var arada 200-300 lira fark olsa bile. Çünkü bundan daha iyi ses alabilmeniz için cebinizden sıfır parçalarda 1000-1500 lira ikinci elde ise 500-1000 lira arası para çıkmış olacaktır ve genel olarak anakartın diğer bileşenlerinin de daha kaliteli olması da yanınıza kar kalacaktır. Biraz abartıyor gibi durabilir fakat referans kulaklığında ilk etapta fark görememem bu yorumu yapmamda bir sakınca göstermiyor. Oyun için mükemmel bir deneyim sunmaz ancak yine diğer yongalara kıyasla daha iyi ses almanız size yarar sağlayacaktır. Ağırlıklı olarak müzik sonrasında oyun için yeterli olduğunu söyleyebilirim.

Kullanılan anakart: Gigabyte B550 Aorus AC | ALC1220-VB versiyon.

Sonunda ses kartlarıyla ilgili bilgilendirici güzel bir konu gördüm. Eline sağlık hocam. Peki klasik 3.5mm girişli iPhone kulaklığı ile CS:GO oynadığında veya şarkı dinlerken ALC 897 ile ALC 1220P arasında fark hissedilir mi?

Sonunda ses kartlarıyla ilgili bilgilendirici güzel bir konu gördüm. Eline sağlık hocam. Peki klasik 3.5mm girişli iPhone kulaklığı ile CS:GO oynadığında veya şarkı dinlerken ALC 897 ile ALC 1220P arasında fark hissedilir mi?
Hissedilir tabii ki. Ses doygunluğunda bile fark göze çarpar... ya da kulağa çarpar.

Yeni çıkan X570S, Z590 ve Z690'larda ses kodeklerini yüksek tutuyorlar artık. ALC 4080'ler artık uçuk değil, normal karşılanıyor :D

Güzel konu olmuş. Özellikle 95 Ohm'u besleyebilmesi güzel. Cloud Alpha gibi 65 Ohm'luk kulaklıklardan tam performans alabilirler.
ALC1200 ile 1220 arasında ne gibi farklar var hocam?
Hissedebileceğini sanmıyorum bu farkı. ALC 8XX ile ALC 12XX arasındaki fark hissediliyor, bunu söyleyebilirim.

@Spontune Elinize sağlık. Bir önceki konunuzu da okumuştum. Dizüstü bilgisayarımda Realtek ALC 269 gibi çağ dışı bir yonga var. Elimde de iPad kullandığımdan ötürü Apple 3.5 mm-Type-C dönüştürücü var. Bu konularda bilgim yok ancak sanırım içinde DAC mevcutmuş. Bilgisayardan aldığım ses kalitesi çok vasat geliyor. Dönüştürücüyle kullandığımda ise bassların daha doygun çıktığını hissediyorum. Daha önce deneyimleme şansınız oldu mu bu dönüştürücüyü? Kıyaslama yapabilirseniz hangi dahili ses yongasına benzer performans gösteriyor?

USB bağlantı arayüzünü kullanan uygun fiyatlı ses kartı tavsiyeniz var mıdır? Type-C olursa daha güzel olur ama Type-A ve dönüştürücü ile de kullanabilirim.

@Spontune Elinize sağlık. Bir önceki konunuzu da okumuştum. Dizüstü bilgisayarımda Realtek ALC 269 gibi çağ dışı bir yonga var. Elimde de iPad kullandığımdan ötürü Apple 3.5 mm-Type-C dönüştürücü var. Bu konularda bilgim yok ancak sanırım içinde DAC mevcutmuş. Bilgisayardan aldığım ses kalitesi çok vasat geliyor. Dönüştürücüyle kullandığımda ise bassların daha doygun çıktığını hissediyorum. Daha önce deneyimleme şansınız oldu mu bu dönüştürücüyü? Kıyaslama yapabilirseniz hangi dahili ses yongasına benzer performans gösteriyor?

USB bağlantı arayüzünü kullanan uygun fiyatlı ses kartı tavsiyeniz var mıdır? Type-C olursa daha güzel olur ama Type-A ve dönüştürücü ile de kullanabilirim.
Zaten elinizde Apple dönüştürücü mevcut ekstra uygun fiyatlı bir şey bakmanıza gerek yok. Onun içinde Cirrus Logic DAC'ı var diye biliyorum. Deneyimleme fırsatım olmadı fakat insanlar başarılı bulduğunu Reddit'te 100 dolarlık ses kartlarıyla kıyaslıyor. Hoş kendisi 24/48 çözümlemeye sahip tutup da 100 dolarlık ses kartıyla kıyaslamaları komik ancak farkı anlayamamaları buna itiyor. Bütün bir ses kartıyla DAC kıyaslamak bambaşka bir konu ses kartından aldığınız şey sadece ses kalitesi olmuyor beraberinde getirdiği farklı özellikler ve performansa kattığı etkenleri de mevcut. Apple DAC nasıldır konusuna gelirsek @246675 ve @Evil Belief size daha detaylı yardımcı olacaklardır. Benim yorumum Apple DAC ile devam etmeniz ileride güzel bir DAC alabilirsiniz. Creative G5 veya G6 gibi. Apple DAC varken uygun fiyatlı DAC bakmanıza gerek yok sadece hüsrana uğramış olursunuz.
Yeni çıkan X570S, Z590 ve Z690'larda ses kodeklerini yüksek tutuyorlar artık. ALC 4080'ler artık uçuk değil, normal karşılanıyor :D

Güzel konu olmuş. Özellikle 95 Ohm'u besleyebilmesi güzel. Cloud Alpha gibi 65 Ohm'luk kulaklıklardan tam performans alabilirler.

Hissedebileceğini sanmıyorum bu farkı. ALC 8XX ile ALC 12XX arasındaki fark hissediliyor, bunu söyleyebilirim.
X570'in bazılarında da ESS DAC'ı kullanıyorlar bir de onları denemek lazım fakat 1220'nin sahne performansını gördükten sonra DAC'ın daha iyi olması bir şey ifade etmiyor. Bu arada ALC1200 ile 1220 arasında elbet fark vardır. 8XX diye de geçmemek lazım içinde 889 gibi dahili yonga olmasına karşın güzel ses çıkışı sunanı da var 887 gibi vasatın altında olan da. 889 ile 887 arasında dağlar kadar fark var hatta araya ALC1150 bile sıkışıyor. ALC889 1150'den çok daha iyi. 1220'nin hemen altında kalıyor. Şahsen 1200 çok kötü de olabilir 889 gibi güzel de olabilir. Denemeden yorum yapmamak lazım. Ayrıca 1220 ile aynı olsaydı 1200 çıkmazdı. En azından kullanılan anakartlarda 4-5 kapasitör koyup geçmek yerine en az 10 kapasitör koyarlardı. Kapasitör sayısını tamamen kullanılan ses çözümüne göre yapıyorlar.
Eski anakartımda 889 vardı çıktığı seneye göre yine üzerinde durulan bir ses çözümü var.

1645226317145.png

Son düzenleme:
Zaten elinizde Apple dönüştürücü mevcut ekstra uygun fiyatlı bir şey bakmanıza gerek yok. Onun içinde Cirrus Logic DAC'ı var diye biliyorum. Deneyimleme fırsatım olmadı fakat insanlar başarılı bulduğunu Reddit'te 100 dolarlık ses kartlarıyla kıyaslıyor. Hoş kendisi 24/48 çözümlemeye sahip tutup da 100 dolarlık ses kartıyla kıyaslamaları komik ancak farkı anlayamamaları buna itiyor. Bütün bir ses kartıyla DAC kıyaslamak bambaşka bir konu ses kartından aldığınız şey sadece ses kalitesi olmuyor beraberinde getirdiği farklı özellikler ve performansa kattığı etkenleri de mevcut. Apple DAC nasıldır konusuna gelirsek @246675 ve @Evil Belief size daha detaylı yardımcı olacaklardır. Benim yorumum Apple DAC ile devam etmeniz ileride güzel bir DAC alabilirsiniz. Creative G5 veya G6 gibi. Apple DAC varken uygun fiyatlı DAC bakmanıza gerek yok sadece hüsrana uğramış olursunuz.

X570'in bazılarında da ESS DAC'ı kullanıyorlar bir de onları denemek lazım fakat 1220'nin sahne performansını gördükten sonra DAC'ın daha iyi olması bir şey ifade etmiyor. Bu arada ALC1200 ile 1220 arasında elbet fark vardır. 8XX diye de geçmemek lazım içinde 889 gibi dahili yonga olmasına karşın güzel ses çıkışı sunanı da var 887 gibi vasatın altında olan da. 889 ile 887 arasında dağlar kadar fark var hatta araya ALC1150 bile sıkışıyor. ALC889 1150'den çok daha iyi. 1220'nin hemen altında kalıyor. Şahsen 1200 çok kötü de olabilir 889 gibi güzel de olabilir. Denemeden yorum yapmamak lazım. Ayrıca 1220 ile aynı olsaydı 1200 çıkmazdı. En azından kullanılan anakartlarda 4-5 kapasitör koyup geçmek yerine en az 10 kapasitör koyarlardı. Kapasitör sayısını tamamen kullanılan ses çözümüne göre yapıyorlar.
Eski anakartımda 889 vardı çıktığı seneye göre yine üzerinde durulan bir ses çözümü var.

Eki Görüntüle 1309271
Hocam ALC 892 olan anakartımla memnun değilim. Eğer bunlar numara büyüdükçe kalite artıyor mantığını doğru oturttularsa ALC 889, ALC 892'den kötü olmalı. Üstelik bu sorunu Logitech G PRO gibi basit bir kulaklıkta yaşıyorum.
Arada ALC 1150'den iyi demişsiniz onu görmemişim. Belki üretim tarihi de önemli bir etkendir.

Hocam ALC 892 olan anakartımla memnun değilim. Eğer bunlar numara büyüdükçe kalite artıyor mantığını doğru oturttularsa ALC 889, ALC 892'den kötü olmalı. Üstelik bu sorunu Logitech G PRO gibi basit bir kulaklıkta yaşıyorum.
Arada ALC 1150'den iyi demişsiniz onu görmemişim. Belki üretim tarihi de önemli bir etkendir.
892, 887'nin diğer varyantı denebilir hemen hemen aynı performansı sunuyor. Sayı arttıkça kalite artmıyor öyle bir hiyerarşisi yok.
Burada belli sayıda codeclerin özellikleri yazıyor. Tabi sadece özelliklerine bakıp geçmemek lazım denemek her zaman daha iyi ama hepsi aynı marka olduğu için yine fikir veriyor.

ALC1150'nin çıktığı tarihi bilmiyorum fakat 889'u FX ailesinde kullandım 1150'yi de FX ailesinde kullandım yani aralarında üretim tarihi olarak pek bir fark yoktur diye tahmin ediyorum. Diğer yandan 889 108 dB sunarken 1150 115 dB sunuyor bunlar hassasiyet verebileceği ses çıkışından ziyade sinyal gürültü oranlarıdır kısaca. Fakat buna rağmen MSI'ın "Audio Boost" diye isimlendirdiği zamazingo da olsa 889'dan daha iyi çıkış gücü aldım. Reddit veya diğer yabancı forumlara bakarsanız 889'un 1150'den daha başarılı olduğunu söylüyorlar bunu kolaylıkla görürsünüz.
Eğer bunlar numara büyüdükçe kalite artıyor mantığını doğru oturttularsa ALC 889, ALC 892'den kötü olmalı.
Ayrıca diğer açmış olduğum konuda 889'un 892'den daha iyi dediğimi görürsünüz.

Geri
Yukarı