Realtek ALC1220'den ALC892/ALC887'ye geçişte fark hissedilir mi?

RFKaya

Kilopat
Yer
Bergen, Norway
Daha fazla  
Dostlar, mevcutta Realtek® ALC1220 ses yongası kullanan bir anakartım var. Anakartımı değiştireceğim ancak Realtek ALC892 veya ALC887 ses yongasına sahip bir anakart alacağım muhtemelen. Bu geçişte ses kalitesi tahammül edilebilir bir düşüş mü olur sizce? Eğer olmazsa harici ses kartına para vermek yerine daha iyi ses yongasına sahip anakart mı bakmalıyım?

Mevcut kulaklığım: Xiaomi Hybrid Pro HD
@Spontune hocam siz de bu kulaklıkla ALC1220 denemiştiniz, o yüzden sizin fikirleriniz benim için çok kıymetli.

Hayır ses kalitesi olarak fark etmezsin. Hissedebileceğin tek fark eğer alt segment bir anakartsa ve izolasyonu kötüyse dip ses tarzı arkadan gürültü duyabilirsin. İzolasyonu iyiyse bir şey fark etmez. Kulak içi kulaklıkları beslemek için ses kartına pek ihtiyaç olmuyor. Aynı kulaklığın Pro 2 HD versiyonunu kullandım 4 sene.

Hayır ses kalitesi olarak fark etmezsin. Hissedebileceğin tek fark eğer alt segment bir anakartsa ve izolasyonu kötüyse dip ses tarzı arkadan gürültü duyabilirsin. İzolasyonu iyiyse bir şey fark etmez. Kulak içi kulaklıkları beslemek için ses kartına pek ihtiyaç olmuyor. Aynı kulaklığın Pro 2 HD versiyonunu kullandım 4 sene.
Hocam peki izolasyonunun iyi olup olmadığını anlamanın bir yolu var mı?

Dostlar, mevcutta Realtek® ALC1220 ses yongası kullanan bir anakartım var. Anakartımı değiştireceğim ancak Realtek ALC892 veya ALC887 ses yongasına sahip bir anakart alacağım muhtemelen. Bu geçişte ses kalitesi tahammül edilebilir bir düşüş mü olur sizce? Eğer olmazsa harici ses kartına para vermek yerine daha iyi ses yongasına sahip anakart mı bakmalıyım?

Mevcut kulaklığım: Xiaomi Hybrid Pro HD
@Spontune hocam siz de bu kulaklıkla ALC1220 denemiştiniz, o yüzden sizin fikirleriniz benim için çok kıymetli.
Fark hissedeceksiniz. Daha perdeli ses alacaksınız ek olarak baslardaki vurgu da gidecek.

Şöyle söyleyeyim, eğer kartın ekstra donanımı varsa fark eder. Ben Asus m5a99fx pro kullanıyordum bu kartın ALC897 yongası var, yeni aldığım Msi B550 Gen3 kartta da aynı yonga var ama yılların Asus kartı kadar iyi ses vermeyi bırak yanına yaklaşamaz çünkü DTS audio desteği var fark yaratan kısım burası oluyor. Ben de iş yongada sanıyordum ama değilmiş. DTS, nahimic ya da herhangi bir ekstra donanım içerip içermediğine bakmalısın daha çok. Msi aldığıma pişman etti biraz. Tabi bu özellikleri kullanmayı bilmeyip sadece jak takıp geçiyorsanız anlamazsınız aradaki farkı.

Şu an kullandığın kulaklıkla fark hissedeceğini pek sanmam. Bahsettiğin türden büyük farklar sürülmesi için güce ihtiyaç duyulan yüksek empedanslı kulaklıklarda hissedilir. En başta bu işler anakartın üstünde gelen ses donanımlarıyla olmaz zaten. İyi ve temiz ses almak istiyorsan en kısa sürede masaüstü dac/amp edinmende fayda var. Pek fark etmesen de anakartlardan gürültülü ve parazitli ses alırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı