Realtek Audio Driver Yüklenmeme Problemi

Helesah

Centipat
Merhaba arkadaşlar. 6 ay önce aldığım bilgisayarımın geçenlerde içini açıp ufak bir toz temizliği yaptım. Yumuşak bir fırçayla sadece fanları falan temizledim, onun dışında bir yere dokundurmadım bile. Termal macunu yeniLED'im. 6 ay olmasına rağmen toz neredeyse yoktu bile, macun da iyi durumdaydı ama yine yeniledim. BIOS pilinden elimde fazla olduğu için yenisini takmak istedim ve eskisini çıkartıp yenisini taktım. Bilgisayarı tekrar kurup açtığımda arka panel jaklarına takılı kulaklığımdan ses gelmediğini fark ettim. Ön paneldeki girişlere taktım yine olmadı. Ses monitör hoparlöründen geliyordu. Aygıt yöneticisine girip baktığımda sadece monitörün ses driverının olduğunu fark ettim. Ses ayarlarında da hoparlör simgesi kaybolmuştu. Anakart modelim olan ASUS B450-PLUS ses Driver'ını kendi sitesinden yükleyip bilgisayarı yeniden başlattım ama olmadı, Driver yüklenmemişti ve ses hala monitör hoparlöründen geliyordu. Kulaklığı monitörün jakına takıp denedim çalışıyordu problem kulaklıkta değildi. Ses Driver'ını manuel olarak yüklemeye kalktığımda ise mavi ekran hatası verdi. Başka sitelerden ses Driver'ları indirip denedim yine olmadı. Otomatik yüklemeye çalıştığımda ses Driver'ını yüklemiyordu, manuel yüklemeye çalıştığımda ise mavi ekran hatası veriyordu. Sonra bilgisayara format attım, her şeyi sildim, önce ses Driver'ını yükledim ama yine olmadı. Hatta manuel yüklemeye çalıştığımda mavi ekran hatasını vermeye devam etti, yani format atmam hiçbir işe yaramamıştı. Aklıma gelen ve internette araştırıp bulduğum her yolu denedim. BIOS'a da göz attım, Audio Driver enabled görünüyor. Bilgisayarı satın aldığımda, aldığım yerden parçaları kasaya kurup göndermelerini istemiştim, yani donanım satın aldığım firma tarafından kurulup gönderilmişti. Sadece ekran kartını ben taktım. Demek istiyorum ki ilk geldiğinde ses sorunu yoktu her şey düzgün çalışıyordu. Mikrofon jakı da çalışmıyor doğal olarak, mikrofonu da kullanamıyorum. Aşağıya BlueScreenWiev programından, Driver'ı manuel yüklemeye çalıştığımda aldığım mavi ekran hatasını bırakıyorum, belki sorunu anlamamızda yardımcı olur.

Sistem Özelliklerim:
İşletim Sistemi: Windows 10 (64-Bit)
Anakart: ASUS Prime B450-PLUS
İşlemci: AMD Ryzen™ 7 3800X 3.9GHz (Turbo 4.5GHz) 8 Core 16 Threads 36MB Cache AM4 İşlemci
Ekran Kartı: Galax RTX2080 8 GB SG Edition (1-Click OC) 256Bit GDDR6
Bellek: Adata DDR4 16 GB(2x8GB) 3600MHz
SSD: Adata XPG Spectrix S40G RGB 1TB 3500/1900MB/s NVMe M.2 SSD
Monitör: AOC 24.5" G2590PX 1920X1080 144Hz
Up
Güncelleme: Bilgisayara Windows yanında bir de Ubuntu kurup ses almayı denedim. Bildiğim kadarıyla Ubuntu'nun kendisinin bir ses yazılımı var galiba Alsa diye geçiyor, yani ses almam gerekirdi ama yine alamadım. Bu yüzden donanımsal bir problem olduğunu düşünüyorum. Sizce mümkün müdür? Ne çeşit bir donanımsal problem olabilir? Anakart değişikliği mi yapmam gerekiyor?

Dosya Ekleri

• blue screen.PNG
    blue screen.PNG
    7,3 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:

Geri
Yukarı